Правова позиція
Великої Палати Верховного Суду
згідно з Ухвалою
від 14 вересня 2020 року
у справі № 826/14311/18
Адміністративна юрисдикція
Щодо необхідності подання заяви про перегляд судового рішення до суду, який має повноваження її розглядати
ФАБУЛА СПРАВИ
У справі за позовом ТОВ «УкрРосКаолін» до Міністерства екології та природних ресурсів України, Державної служби геології та надр України про визнання протиправним і скасування наказу, визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії ТОВ «УкрРосКаолін» не погодилося з постановою суду касаційної інстанції і звернулося до Великої Палати Верховного Суду із заявою про її перегляд в порядку, передбаченому пунктом 1 частини другої статті 361 КАС України, за нововиявленими обставинами.
ОЦІНКА СУДУ
Частиною другою статті 361 КАС України визначені підстави для перегляду судового рішення за нововиявленими обставинами, зокрема.
Статтею 365 КАС України передбачено порядок подання заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами.
Відповідно до частини першої, другої статті 365 КАС України заява про перегляд судового рішення суду першої інстанції з підстав, визначених частиною другою, пунктами 1, 2 частини п'ятої статті 361 цього Кодексу, подається до суду, який ухвалив судове рішення, про перегляд судових рішень судів апеляційної і касаційної інстанцій з підстав, зазначених у частині першій цієї статті, якими змінено або скасовано судове рішення, подається до суду тієї інстанції, яким змінено або ухвалено нове судове рішення.
Відповідно до частин першої, третьої-п`ятої статті 366 КАС України заява про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами, що надійшла до адміністративного суду, передається судді адміністративного суду, який визначається в порядку, встановленому статтею 31 цього Кодексу. До заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами, яка не оформлена відповідно до вимог, встановлених статтею 364 цього Кодексу, застосовуються правила статті 169 цього Кодексу. Крім випадків, визначених статтею 169 цього Кодексу, заява про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами також повертається заявникові без розгляду, якщо заява подана після закінчення строку, встановленого частиною першою статті 363 цього Кодексу, і суд відхилив клопотання про його поновлення. Суд відмовляє у відкритті провадження за нововиявленими або виключними обставинами у разі, якщо така заява подана до суду після закінчення строку, визначеного частиною другою статті 363 цього Кодексу.
Із наведених законодавчих положень випливає, що заява про перегляд судового рішення може бути залишена без розгляду, повернута заявникові або у ній може бути ухвалено рішення про відмову у відкритті провадження за нововиявленими обставинами тільки з підстав та за умов, передбачених цією статтею.
ВИСНОВКИ: процесуальний закон зобов'язує адресувати заяву про перегляд судового рішення до суду, який має повноваження її розглядати.
Дотримання вимог закону про належність суду, якому підсудний розгляд заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинам, зумовлюється також необхідністю виконання такого принципу адміністративного судочинства як забезпечення права на апеляційний перегляд справи чи на касаційне оскарження судового рішення у випадках, визначених законом, у разі, коли за наслідками провадження за нововиявленими обставинами виникне право на таке оскарження.
КЛЮЧОВІ СЛОВА: адміністративна юрисдикція, підстави перегляду судових рішень, правила підсудності