ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
просп. Науки, 5, м. Харків, 61022, тел./факс (057)702-10-79, [email protected]
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
УХВАЛА
01 листопада 2021 року м. Харків Справа № 913/720/20
Провадження № 17б/913/720/20
За заявою ініціюючого кредитора Компанії Індумет С.А., Люксембург Гранд Душі Люксембургу
до боржника Публічного акціонерного товариства «Алчевський коксохімічний завод», м. Сєвєродонецьк Луганської області.
про банкрутство.
Господарський суд Луганської області у складі: судді Фонової О.С.
Секретар судового засідання Селіверстова Н.О.
У засіданні брали участь:
від ініціюючого кредитора - Компанії С.А. : адвокат Литвин А.Б., свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю серія ПТ № 1450 від 25.03.2015, ордер серія АХ № 1073423 від 28.10.2021;
від банкрута: представник не прибув;
арбітражний керуючий - не прибув
від кредитора - Приватної компанії з обмеженою відповідальністю «Індумет Лімітед»: представник не прибув;
від кредитора - Компанії Маргіт Холдінгс Лімітед: представник не прибув;
від кредитора - ТОВ «Імпел Гріффін Груп»: представник не прибув;
від кредитора - Управління Пенсійного фонду України в місті Сєвєродонецьк Луганської області: представник не прибув;
від кредитора - Головного управління ДПС у Луганській області: представник не прибув;
від Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області: представник не прибув.
Обставини справи: банкрутство; ліквідаційна процедура; розгляд заяви Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області №3594/10-1 від 17.08.2021 про визнання кредиторських вимог до боржника Публічного акціонерного товариства «Алчевський коксохімічний завод» у справі про банкрутство №913/720/20 у загальному розмірі 22345794,70 грн (капіталізованих платежів),
В С Т А Н О В И В:
Ухвалою Господарського суду Луганської області від 15.01.2021:
- відкрито провадження у справі про банкрутство Публічного акціонерного товариства «Алчевський коксохімічний завод»;
- визнані грошові вимоги ініціюючого кредитора - Компанії Індумет С.А. (INDUMET S.A.) у сумі основного боргу 10167141722,56 грн та у сумі 21020,00 грн сплаченого судового збору;
- введено мораторій на задоволення вимог кредиторів; введено процедуру розпорядження майном боржника строком на 170 календарних днів до 05.07.2021;
- призначено розпорядником майна Публічного акціонерного товариства «Алчевський коксохімічний завод» арбітражного керуючого Кізленка Вадима Андрійовича;
- встановлено розмір оплати послуг арбітражного керуючого за виконання повноважень розпорядника майна Публічного акціонерного товариства «Алчевський коксохімічний завод» у розмірі трьох мінімальних заробітних плат за кожний місяць виконання ним повноважень, за рахунок коштів, авансованих кредитором на депозитний рахунок Господарського суду Луганської області;
- встановлено строк подання розпорядником майна до господарського суду відомостей про результати розгляду вимог кредиторів до 09.03.2021;
- встановлено строк проведення розпорядником майна інвентаризації майна боржника до 16.03.2021;
- призначено попереднє засідання.
15.01.2021 оприлюднене на офіційному веб-сайті повідомлення про відкриття провадження у справі про банкрутство боржника Публічного акціонерного товариства «Алчевський коксохімічний завод».
13.04.2021 господарським судом винесена ухвала за результатами попереднього засідання.
Постановою Господарського суду Луганської області від 09.07.2021:
- припинено процедуру розпорядження майном боржника - Публічного акціонерного товариства «Алчевський коксохімічний завод»;
- визнано банкрутом боржника - Публічне акціонерне товариство «Алчевський коксохімічний завод» та відкрито ліквідаційну процедуру строком на 12 місяців - до 09.07.2022;
- призначено ліквідатором банкрута - Публічного акціонерного товариства «Алчевський коксохімічний завод» арбітражного керуючого Марченка Романа Вікторовича, на якого покладено обов`язки та повноваження по проведенню ліквідаційної процедури, встановлені ст. 61 Кодексу України з процедур банкрутства (далі - КУзПБ);
- зобов`язано скасувати арешти, накладені на майно боржника Публічного акціонерного товариства «Алчевський коксохімічний завод» визнаного банкрутом, чи інші обмеження щодо розпорядження майном такого боржника. Накладення нових арештів або інших обмежень щодо розпорядження майном банкрута не допускається;
- зобов`язано державного реєстратора Військово - цивільної адміністрації м. Сєвєродонецька Луганської області внести до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань запис про визнання банкрутом боржника - Публічного акціонерного товариства «Алчевський коксохімічний завод» та відкриття ліквідаційної процедури та відомості про ліквідатора банкрута.
09.07.2021 оприлюднене на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України повідомлення про визнання боржника - Публічного акціонерного товариства «Алчевський коксохімічний завод» банкрутом, відкриття ліквідаційної процедури строком до 09.07.2022 та призначення ліквідатором банкрута арбітражного керуючого Марченка Романа Вікторовича.
25.08.2021 до відділу документального забезпечення надійшла заява Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області №3594/10-1 від 17.08.2021 про визнання кредиторських вимог до банкрута - Публічного акціонерного товариства «Алчевський коксохімічний завод» у справі про банкрутство №913/720/20 в загальній сумі 22345794,70 грн - капіталізованих платежів та 4540,00 грн - витрат на оплату судового збору.
Суд враховує, що згідно з ч.4 ст.60 КУзПБ у ліквідаційній процедурі господарський суд розглядає заяви з вимогами поточних кредиторів, які надійшли до господарського суду після офіційного оприлюднення повідомлення про визнання боржника банкрутом.
Ухвалою від 30.08.2021 суд призначив до розгляду заяву Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області (далі - УВД ФСС у Луганській області) від 17.08.2021 №3594/10-1 про визнання кредиторських вимог до боржника Публічного акціонерного товариства «Алчевський коксохімічний завод» у справі про банкрутство №913/720/20 в судовому засіданні 24.09.2021.
21.09.2021 до відділу документального забезпечення суду від ліквідатора Марченка Р.В. надійшло повідомлення від 17.09.2021 №01-32/94854 про результати розгляду вимог УВД ФСС у Луганській області, в яких останній повідомив, що вимоги УВД ФСС у Луганській області в загальній сумі 22345794,70 грн до банкрута не визнає, тому вони не підлягають включенню до реєстру вимог кредиторів.
Протокольною ухвалою від 24.09.2021 оголошено перерву до 18.10.2021 до 14 год 15 хв.
11.10.2021 до відділу документального забезпечення суду від УВД ФСС у Луганській області надійшли заперечення на повідомлення ліквідатора про результати розгляду вимог від 01.10.2021 №4270/10-1, в яких останнє просить визнати грошові вимоги щодо капіталізації платежів у сумі 22345794,70 грн до банкрута та зобов`язати ліквідатора Марченка Р.В. включити вказану суму кредиторських вимог до реєстру вимог кредиторів, оскільки розрахунок капіталізованих платежів по страхувальнику ПАТ «Алчевський коксохімічний завод» здійснено обґрунтовано.
12.10.2021 до відділу документального забезпечення суду від ліквідатора Марченка Р.В. надійшли пояснення щодо заперечень УВД ФСС у Луганській області від 11.10.2021 №01-32/95266, в яких останній просить відхилити вимоги УВД ФСС у Луганській області в загальній сумі 22345794,70 грн до банкрута у цій справі.
Протокольною ухвалою від 18.10.2021 оголошено перерву до 01.11.2021 до 15 год 00 хв.
26.10.2021 до відділу документального забезпечення суду від арбітражного керуючого-ліквідатора Марченко Р.В. надійшло клопотання №01-12/95395 від 22.10.2021 про розгляд заяви УВД ФСС у Луганській області у справі №913/720/20 без його участі на підставі наданих суду документів.
Суд, розглянувши клопотання ліквідатора Марченко Р.В., дійшов висновку про його задоволення.
28.10.2021 до відділу документального забезпечення суду від представника Компанії Індумет С.А. Литвина А.Б. надійшли письмові пояснення від 27.10.2021 №б/н, в яких останній просить прийняти до розгляду пояснення щодо безпідставності грошових вимог УВД ФСС у Луганській області до банкрута та відхилити вимоги УВД ФСС у Луганській області в загальній сумі 22345794,70 грн до банкрута.
29.10.2021 на електронну пошту суду від УВД ФСС у Луганській області надійшли додаткові пояснення від 27.10.2021 №4631/10-1 щодо підписання розрахунків капіталізованих платежів по страхувальнику ПАТ «Алчевський коксохімічний завод» уповноваженими на це посадовими особами УВД ФСС у Луганській області.
Також 29.10.2021 на електронну пошту суду від УВД ФСС у Луганській області надійшло клопотання від 28.10.2021 №4653/10-1 про витребування доказів.
В судове засідання 01.11.2021 прибув представник ініціюючого кредитора - Компанії С.А.
В судове засідання 01.11.2021 прибула також представниця УВД ФСС у Луганській області Смолій Ю.В. (в режимі відеоконференції), щодо якої на підтвердження її повноважень до заяви були додані копії довіреності № 2610/10-1 від 08.06.2021 та положення про юридичний відділ УВД ФСС у Луганській області.
З приводу наявності повноважень у зазначеної особи щодо представництва УВД ФСС у Луганській області суд зазначає таке.
Відповідно до частин 1, 2 статті 56 ГПК України сторона, третя особа, а також особа, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, може брати участь в судовому процесі особисто (самопредставництво) та (або) через представника. Особиста участь у справі особи не позбавляє її права мати в цій справі представника.
Відповідно до частини 3 статті 56 ГПК України юридична особа незалежно від порядку її створення бере участь у справі через свого керівника, члена виконавчого органу, іншу особу, уповноважену діяти від її імені відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту) (самопредставництво юридичної особи), або через представника.
Згідно з підпунктом 11 пункту 16-1 Розділу ХV "Перехідні положення" Конституції України з дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)" представництво відповідно до пункту 3 частини першої статті 1311 та статті 1312 цієї Конституції виключно прокурорами або адвокатами у Верховному Суді та судах касаційної інстанції здійснюється з 1 січня 2017 року; у судах апеляційної інстанції - з 1 січня 2018 року; у судах першої інстанції - з 1 січня 2019 року.
Тобто, починаючи з січня 2019 року тільки адвокат має право здійснювати представництво інтересів у судах усіх інстанцій.
В частині 1 статті 58 ГПК України передбачено, що представником у суді може бути адвокат або законний представник.
Отже, наведені вище положення законодавства передбачають можливість здійснення процесуального представництва юридичної особи, як в порядку самопредставництва, так й іншими особами, як представниками юридичної особи.
Самопредставництво юридичної особи - це право одноосібного виконавчого органу (керівника) чи голови (уповноваженого члена) колегіального виконавчого органу безпосередньо діяти від імені такої особи без довіреності, представляючи її інтереси в силу закону, статуту, положення.
У порядку самопредставництва юридичну особу може представляти за посадою її керівник або інші особи, повноваження яких підтверджуються відповідно до частини 3 статті 56 ГПК України.
Аналіз наведених вище законодавчих положень дає підстави для висновку, що визнання особи такою, що діє в порядку самопредставництва, необхідно, щоб у відповідному законі, статуті, положенні чи трудовому договорі (контракті) було чітко визначене її право діяти від імені такої юридичної особи (суб`єкта владних повноважень без права юридичної особи) без додаткового уповноваження (довіреності).
Проте зазначені матеріали, які додані до заяви на підтвердження наявності у Смолій Ю.В. повноважень представляти інтереси УВД ФСС у Луганській області в судах, не містять інформації про те, що вона наділена повноваженнями на самопредставництво у розумінні ч. 3 ст. 56 ГПК України.
З метою забезпечення державних органів достовірною інформацією створено Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі - Єдиний державний реєстр, Реєстр) (ч.1 статті 7 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань»).
Обов`язковому відображенню (реєстрації) в Єдиному державному реєстрі, серед інших перелічених у цій статті відомостей, належать: відомості щодо керівників державних органів і органів місцевого самоврядування як юридичних осіб та осіб, які можуть вчиняти дії від імені юридичної особи, у тому числі: прізвище, ім`я, по батькові, дата народження, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (ч. 3 ст. 9 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань»).
Статус документів та відомостей, внесених до Єдиного державного реєстру, закріплений ст. 10 вказаного Закону, яка, зокрема, визначає, що якщо документи та відомості, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, внесені до нього, такі документи та відомості вважаються достовірними і можуть бути використані у спорі з третьою особою Якщо відомості, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, не внесені до нього, вони не можуть бути використані у спорі з третьою особою, крім випадків, коли третя особа знала або могла знати ці відомості.
Отже, відсутність відповідного запису у реєстрі є належним і достатнім (достовірним) підтвердженням відсутності таких відомостей (інформації) для будь-якого державного органу, яким є і суд.
Згідно відомостей, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (доступні за посиланням https://usr.minjust.gov.ua/ua/freesearch), інформація про Смолій Ю.В., яка може вчиняти дії від імені УВД ФСС у Луганській області в такому реєстрі відсутня.
Додане до заяви положення про юридичний відділ УВД ФСС у Луганській області є локальним (внутрішнім) нормативно-правовим актом, яким регулюються діяльність відділу, тобто структурного підрозділу, а не юридичної особи в цілому, а отже не відноситься до документів, визначених частиною четвертою ст. 56 ГПК України, якими можливо підтвердити повноваження вказаної особи на самопредставництво.
Аналогічну правову позицію також викладено у постанові Верховного Суду від 23.11.2020 у справі № 908/592/19.
Також Смолій Ю.В. не надано доказів і на представництво юридичної особи.
З огляду на наведене вище, суд дійшов висновку про відсутність у Смолій Ю.В. повноважень відповідно до закону представляти УВД ФСС у Луганській області в порядку самопредставництва, оскільки на підтвердження цього до матеріалів заяви УВД ФСС у Луганській області не додано належних доказів.
Інші учасники судового провадження 01.11.2021 не з`явилися, хоча належним чином були повідомлені про дату, час та місце судового слухання, що підтверджується матеріалами справи.
Суд, розглянувши клопотання Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області про витребування доказів, враховує таке.
Суд враховує, що ч.ч.1-3 ст.81 ГПК України визначено, що учасник справи у разі неможливості самостійно надати докази вправі подати клопотання про витребування доказів судом. Таке клопотання повинно бути подане в строк, зазначений в частинах другій та третій статті 80 цього Кодексу.
2. У клопотанні повинно бути зазначено:
1) який доказ витребовується;
2) обставини, які може підтвердити цей доказ, або аргументи, які він може спростувати;
3) підстави, з яких випливає, що цей доказ має відповідна особа;
4) заходи, яких особа, яка подає клопотання, вжила для отримання цього доказу самостійно, докази вжиття таких заходів та (або) причини неможливості самостійного отримання цього доказу;
5) причини неможливості отримати цей доказ самостійно особою, яка подає клопотання.
У разі задоволення клопотання суд своєю ухвалою витребовує відповідні докази.
Метою такої процесуальної дії, як витребування доказів, є отримання тих доказів, які сторона не може отримати в силу об`єктивних обставин, що не залежать від неї.
Як зазначив позивач у клопотанні, що 07.11.2014 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 595 «Деякі питання фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей, а також інших платежів з рахунків, відкритих в органах Казначейства», відповідно до ч.3 якої, бюджетні установи, підприємства та організації, що належать до сфери управління Міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, місцевих державних адміністрацій, повинні до 01.12.2014 переміситись з населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження (далі - тимчасово неконтрольована територія), в населені пункти, на території яких органи державної влади здійснюють свої повноваження в повному обсязі.
Відділення УВД ФСС у Луганській області, в яких зберігались особові справи та оригінали всіх документів потерпілих, які отримали трудове каліцтво та професійні захворювання підчас виконання трудових обов`язків у ПАТ «Алчевський коксохімічний завод» не перемістились на підконтрольну владі України територію. Всі документи, у тому числі страхові справи потерпілих, залишились у приміщенні цих відділень, розташованих на непідконтрольній українській владі території. Працівники УВД ФСС у Луганській області не мають доступу до цих документів.
Відповідно до Постанов Кабінету Міністрів України №337 від 17.04.2019 «Про затвердження Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві» та №1232 від 30.112011 «Деякі питання розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на виробництві», №1112 від 25.08.2004 «Деякі питання розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на виробництві», №1094 від 21.08.2001 «Деякі питання розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на виробництві», №623 від 10.08.1993 «Про Положення про розслідування та облік нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на підприємствах, в установах і організаціях, визначено порядок розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві» акти про нещасні випадки на виробництві з іншими матеріалами розслідування зберігаються протягом 45 років на підприємстві, працівником якого є (був) потерпілий.
Згідно з ч.ч.1, 2 ст. 67 КУзПБ ліквідатор забезпечує належне оформлення, упорядкування та зберігання всіх, у тому числі фінансово-господарських, документів банкрута протягом ліквідаційної процедури. До постановлення господарським судом ухвали про ліквідацію юридичної особи - банкрута ліквідатор зобов`язаний забезпечити збереженість архівних документів банкрута і за погодженням із спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері архівної справи і діловодства або з уповноваженою ним архівною установою визначити місце їх подальшого зберігання.
З огляду на викладене, УВД ФСС у Луганській області просить зобов`язати ліквідатора ПАТ «Алчевський коксохімічний завод» Марченко Р.В. надати до суду акти про нещасні випадки на виробництві (пов`язані з виробництвом) та інші матеріали розслідування нещасних випадків на виробництві, що сталися з працівниками Публічного акціонерного товариства «Алчевський коксохімічний завод», або які йому передані правонаступником.
Порядок витребування доказів встановлено ст. 81 ГПК України, нормами якої передбачено, що у разі задоволення клопотання суд своєю ухвалою витребовує відповідні докази (ч.4). Будь-яка особа, в якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду (ч.7). У разі неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, або неподання таких доказів без поважних причин, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, передбачені цим Кодексом (ч.9).
З метою повного, всебічного та об`єктивного розгляду справи, враховуючи те, що УВД ФСС у Луганській області немає неможливості самостійно надати докази, суд вважає за можливе задовольнити його клопотання про витребування доказів задовольнити, витребувати від ліквідатора Марченка Р.В. до матеріалів справи належним чином засвідченні копії актів про нещасні випадки на виробництві (пов`язані з виробництвом) та інших матеріалів розслідування нещасних випадків на виробництві, що сталися з працівниками ПАТ «Алчевський коксохімічний завод», або які йому передані правонаступником.
З огляду на зазначене, суд вважає за необхідне оголосити перерву в судовому засіданні.
Керуючись ст.ст. 2, 9, 60, 64 Кодексу України з процедур банкрутства, ст.ст.81, 232-237 Господарського процесуального кодексу України, суд
У Х В А Л И В:
1. Повідомити учасників провадження про оголошення перерви в судовому засіданні з розгляду заяви Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області №3594/10-1 від 17.08.2021 про визнання кредиторських вимог до банкрута у справі про банкрутство №913/720/20 до 11.11.2021 до 14 год 30 хв.
2. Розгляд справи відбудеться у приміщенні Господарського суду Луганської області за адресою: м. Харків, проспект Науки, буд. 5, зал судових засідань №205.
3. В порядку ст. 81 ГПК України витребувати від ліквідатора Марченко Р.В. належним чином засвідченні копії актів про нещасні випадки на виробництві (пов`язані з виробництвом) та інших матеріалів розслідування нещасних випадків на виробництві, що сталися з працівниками ПАТ «Алчевський коксохімічний завод», або які йому передані правонаступником.
Явка учасників справи в судове засідання є необов`язковою.
Суд звертає увагу відповідача, що у ч. 8 ст. 81 ГПК України визначено, що особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов`язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п`яти днів з дня вручення ухвали.
Суд звертає увагу сторін на те, що відповідно до ч. 1 ст. 80 ГПК України учасники справи подають докази у справі безпосередньо до суду.
Звертаємо увагу учасників судового процесу, що всі копії документів, що додаються до матеріалів справи та довіреності представників сторін повинні бути належним чином засвідчені. Крім того, п. 5.27 Уніфікованої системи організаційно-розпорядчої документації (ДСТУ 4163-2003) передбачено, що відмітка про засвідчення копії документа складається зі слів "Згідно з оригіналом", назви, особистого підпису особи, яка засвідчує копію, її ініціалів та прізвища, дати засвідчення копії; засвідчуватись повинна кожна сторінка документу з відтиском печатки підприємства, установи, організації, іншої юридичної особи.
Учасники справи мають можливість отримувати процесуальні документи в електронному вигляді паралельно з документами у паперовому вигляді.
Для отримання процесуальних документів в електронному вигляді потрібно:
1. Зареєструватися в системі обміну електронними документами між судом та учасниками судового процесу (завести поштову скриньку електронного суду), розміщену на офіційному веб-порталі судової влади України за адресою: mail.gov.ua.
2. Подати до суду заявку про отримання процесуальних документів в електронному вигляді, яку необхідно роздрукувати на офіційному веб-порталі судової влади України у вищевказаному розділі.
Процесуальні документи у відповідній справі, що видані після дати подання вказаної заявки до суду, будуть надходити в електронному вигляді на зареєстровану електронну адресу учасника судового процесу в домені mail.gov.ua, зазначену в заявці.
Інформацію по справі, що розглядається можна отримати на сторінці суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: (https://court.gov.ua/FAIR).
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання 02.11.2021 та не підлягає оскарженню окремо від рішення суду першої інстанції в апеляційному порядку відповідно до ст.255 Господарського процесуального кодексу України.
Суддя Олена ФОНОВА