ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під`їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
________________________________________________________________________________
УХВАЛА
"22" жовтня 2019 р. Справа № 922/3149/18
вх . № 3149/18
Суддя господарського суду Савченко А.А.
при секретарі судового засідання Бєсєдіна М.М.
за участю сторін:
ліквідатора - Бондаренка В.А., свідоцтво № 147 від 06.02.2013
ОСОБА_1
представника Головного управління ДФС у Харківській області - Швед А.В., довіреність № 1754/9/20-40-10-08-01 від 21.01.2019
Розглянувши скаргу Головного управління ДФС у Харківській області на бездіяльність ліквідатора (вх. № 19272 від 12.08.2019), з урахуванням уточнень,
по справі за заявою ОСОБА_2 , м. Харків
до приватного акціонерного товариства "Верифікаційні проекти", м. Харків
про визнання банкрутом
ВСТАНОВИВ:
Постановою господарського суду Харківської області від 12.06.2019 приватне акціонерне товариство "Верифікаційні проекти" визнано банкрутом та відкрито ліквідаційну процедуру, призначено ліквідатором арбітражного керуючого Бондаренка В.А.
12.08.2019 до суду надійшла скарга Головного управління ДФС у Харківській області на бездіяльність ліквідатора (вх. № 19272 від 12.08.2019), в якій скаржник просив суд прийняти скаргу до розгляд; визнати бездіяльність ліквідатора ПрАТ "Верифікаційні проекти" Бондаренка В.А. неправомірною, про що винести відповідну ухвалу; зобов`язати ліквідатора - Бондаренка В.А. забезпечити можливість проведення Головним управлінням ДФС у Харківській області позапланової виїзної документальної перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів (обов`язкових платежів) ПрАТ "Верифікаційні проекти" для чого: узгодити з Головним управлінням ДФС у Харківській області термін проведення позапланової виїзної перевірки підприємства, забезпечити доступ посадових осіб Головного управління ДФС у Харківській області, які уповноважені здійснювати документальну позапланову перевірку підприємства, до відповідних первинних фінансово-господарських документів; у разі невиконання вимог суду на підставі ч. 12 ст. 41 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" визнати таку бездіяльність Бондаренка В.А. неправомірною, а роботу - незадовільною та припинити його повноваження, призначивши нового ліквідатора; не допустити ліквідацію боржника - ПрАТ "Верифікаційні проекти" без проведення Головним управлінням ДФС у Харківській області відповідної перевірки достеменності даних (інформації) про наявність у підприємства активів, дебіторської та/або кредиторської заборгованості, стан розрахунків з бюджетів всіх рівнів, а також дійсний стан платоспроможності.
Ухвалою господарського суду Харківської області від 13.08.2019 скаргу Головного управління ДФС у Харківській області на бездіяльність ліквідатора (вх.№19272 від 12.08.2019) залишено без руху. Повідомлено Головне управління ДФС у Харківській області про допущені недоліки в скарзі на бездіяльність ліквідатора (вх. № 19272 від 12.08.2019), а саме про: відсутність відомостей щодо всіх учасників у справі про банкрутство ПрАТ "Верифікаційні проекти"; відсутність належних доказів відправлення скарги та доданих до неї документів на адреси учасників у справі про банкрутство; відсутність дати засвідчення копій документів, завірених ОСОБА_4 ; відсутність доказів на підтвердження повноважень ОСОБА_4 та ОСОБА_5 , якими завірені копії додатків до скарги. Надано заявнику - Головному управлінню ДФС у Харківській області десятиденний строк з дня вручення цієї ухвали для усунення недоліків та надання суду: уточнення до скарги на бездіяльність ліквідатора в частині відомостей щодо всіх учасників у справі про банкрутство ПрАТ "Верифікаційні проекти", зокрема, інформації про кредиторів - Вакулика О.С. й КП "Харківводоканал" та адреси ліквідатора банкрута - арбітражного керуючого Бондаренка В.А.; доказів відправлення скарги на бездіяльність ліквідатора (з уточненнями) та доданих до неї документів на адреси учасників у справі про банкрутство ПрАТ "Верифікаційні проекти": банкрута - ПрАТ "Верифікаційні проекти", ліквідатора банкрута - арбітражного керуючого Бондаренка В.А., кредиторів - ОСОБА_2 та КП "Харківводоканал" (оригінали фіскальних чеків та поштових описів вкладення); копій документів, наданих до скарги, засвідчених належним чином відповідно до п. 5.27 Уніфікованої системи організаційно-розпорядчої документації, затвердженої наказом Держспоживстандарту України від 07.04.2003 № 55, із наданням доказів на підтвердження повноважень осіб, які їх засвідчили ( ОСОБА_4 та ОСОБА_5 ). Попереджено Головне управління ДФС у Харківській області про те, що згідно з ч. 4 ст. 174 ГПК України, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається особі, що звернулася із позовною заявою.
Копія вищезазначеної ухвали суду була отримана скаржником 19.08.2019, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення № 02028/2, тобто строк на усунення недоліків - до 29.08.2019.
28.08.2019 до суду від Головного управління ДФС у Харківській області на виконання вимог ухвали суду від 13.08.2019 надійшли докази усунення недоліків скарги, у тому числі уточнена скарга на бездіяльність ліквідатора.
Ухвалою господарського суду Харківської області від 09.09.2019 скаргу Головного управління ДФС у Харківській області на бездіяльність ліквідатора (вх. № 19272 від 12.08.2019), з урахуванням уточнень, прийнято та призначено до розгляду в судовому засіданні на 22.10.2019. Зобов`язано ліквідатора до дати проведення судового засідання надати суду: відзив на скаргу Головного управління ДФС у Харківській області на бездіяльність ліквідатора (вх. № 19272 від 12.08.2019), з урахуванням уточнень, з його правовим та документальним обґрунтуванням; докази надсилання відзиву на адресу Головного управління ДФС у Харківській області та інших учасників у справі про банкрутство (оригінали фіскальних чеків та поштових описів вкладення). Запропоновано учасникам у справі про банкрутство надати відзив на скаргу Головного управління ДФС у Харківській області на бездіяльність ліквідатора (вх.№19272 від 12.08.2019), з урахуванням уточнень, з його правовим та документальним обґрунтуванням, а також докази надсилання відзиву на адресу Головного управління ДФС у Харківській області та інших учасників у справі про банкрутство (оригінали фіскальних чеків та поштових описів вкладення).
16.10.2019 до суду надійшов відзив ліквідатора на скаргу Головного управління ДФС у Харківській області (вх. № 24786), в якому арбітражний керуючий Бондаренко В.А. зазначив, що вважає скаргу безпідставною, незаконною та такою, що не підлягає задоволенню.
22.10.2019 до суду від Головного управління ДФС у Харківській області надійшли заперечення на відзив ліквідатора на скаргу Головного управління ДФС у Харківській області (вх. № 25250).
Присутній у судовому засіданні представник Головного управління ДФС у Харківській області скаргу на бездіяльність ліквідатора підтримав у повному обсязі.
Ліквідатор у судовому засіданні проти скарги заперечував з підстав, викладених у відзиві.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення учасників у справі про банкрутство, суд встановив наступне.
Ухвалою господарського суду Харківської області від 18.12.2018 відкрито провадження у справі про банкрутство ПрАТ "Верифікаційні проекти"; визнано безспірними вимоги ініціюючого кредитора ОСОБА_2 у розмірі 72739416,90 грн., введено мораторій на задоволення вимог кредиторів та процедуру розпорядження майном боржника, призначено розпорядником майна боржника арбітражного керуючого Бондаренка В.А., попереднє засідання суду призначено на 06.02.2019.
18.12.2018 на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України було оприлюднено оголошення про порушення справи про банкрутство.
Розпорядженням в.о. керівника апарату суду № 129/2019 від 01.02.2019 у зв`язку з відсутністю повноважень на здійснення правосуддя судді Швидкіна А .О . відповідно до п. 2.3.50 Положення про автоматизовану систему документообігу суду, призначено повторний автоматизований розподіл справи № 922/3149/18.
Повторним автоматизованим розподілом судової справи між суддями справу №922/3149/18 призначено для розгляду судді Савченко А.А.
Ухвалою господарського суду Харківської області від 26.03.2019 усунуто ОСОБА_7 від посади керівника ПрАТ "Верифікаційні проекти". Покладено виконання обов`язків керівника ПрАТ "Верифікаційні проекти" на розпорядника майна боржника - арбітражного керуючого Бондаренка В.А. Зобов`язано Бутенка В.В. передати розпоряднику майна протягом трьох днів бухгалтерську, установчу та іншу документацію боржника, печатки і штампи по акту прийому - передачі.
Ухвалою господарського суду Харківської області від 09.04.2019 продовжено строк процедури розпорядження майном боржника - приватного акціонерного товариства "Верифікаційні проекти" на два місяці - до 12.06.2019. Затверджено в попередньому засіданні реєстр вимог кредиторів приватного акціонерного товариства "Верифікаційні проекти".
Постановою господарського суду Харківської області від 12.06.2019 приватне акціонерне товариство "Верифікаційні проекти" визнано банкрутом та відкрито ліквідаційну процедуру, призначено ліквідатором арбітражного керуючого Бондаренка В.А.
12.08.2019 до суду надійшла скарга Головного управління ДФС у Харківській області на бездіяльність ліквідатора (вх. № 19272 від 12.08.2019), в якій скаржник просив суд прийняти скаргу до розгляд; визнати бездіяльність ліквідатора ПрАТ "Верифікаційні проекти" Бондаренка В.А. неправомірною, про що винести відповідну ухвалу; зобов`язати ліквідатора - Бондаренка В.А. забезпечити можливість проведення Головним управлінням ДФС у Харківській області позапланової виїзної документальної перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів (обов`язкових платежів) ПрАТ "Верифікаційні проекти" для чого: узгодити з Головним управлінням ДФС у Харківській області термін проведення позапланової виїзної перевірки підприємства, забезпечити доступ посадових осіб Головного управління ДФС у Харківській області, які уповноважені здійснювати документальну позапланову перевірку підприємства, до відповідних первинних фінансово-господарських документів; у разі невиконання вимог суду на підставі ч. 12 ст. 41 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" визнати таку бездіяльність Бондаренка В.А . неправомірною, а роботу - незадовільною та припинити його повноваження, призначивши нового ліквідатора; не допустити ліквідацію боржника - ПрАТ "Верифікаційні проекти" без проведення Головним управлінням ДФС у Харківській області відповідної перевірки достеменності даних (інформації) про наявність у підприємства активів, дебіторської та/або кредиторської заборгованості, стан розрахунків з бюджетів всіх рівнів, а також дійсний стан платоспроможності.
В обґрунтуванні наданої скарги Головне управління ДФС у Харківській області посилалося на те, що наказом Головного управління ДФС у Харківській області від 08.01.2019 за № 90 призначено проведення документальної позапланової виїзної перевірки ПрАТ "Верифікаційні проекти". На проведення перевірки виписано направлення від 15.01.2019 № 251, № 252, № 253.
З метою розпочати вказану перевірку, посадовими особами контролюючого органу 15.01.2019 здійснено виїзд за юридичною адресою боржника, а саме: 61057, м. Харків, вул. Чернишевська, буд. 4.
Однак, при виході на перевірку за вказаною адресою встановити місцезнаходження боржника та ліквідаційної комісії ПрАТ "Верифікаційні проекти" не виявилося за можливе, за наслідком чого ревізорами-інспекторами було складено акт від 15.01.2019 № 268/20-40-14-08-09/31645922.
На адресу ПрАТ "Верифікаційні проекти" та розпорядника майна були надіслані запити про надання документів від 03.01.2019 № 437/10/20-40-14-08-14, №436/10/20-40-14-08-14.
Також, наказом Головного управління ДФС у Харківській області від 05.07.2019 за № 4724 призначено проведення документальної позапланової виїзної перевірки боржника. На проведення перевірки виписано направлення від 12.07.2019 № 6576, №6577.
З метою розпочати зазначену перевірку, посадовими особами контролюючого органу 12.07.2019 здійснено вихід за юридичною адресою боржника, а саме: 61057, м. Харків, вул. Чернишевська, буд. 4 та за адресою арбітражного керуючого, а саме - м. Харків, вул. Отакара Яроша, 17-Б.
Однак, при виході на перевірку за вказаними адресами встановити місцезнаходження зазначених осіб не виявилося за можливе, за наслідком чого ревізорами-інспекторами було складено акт № 4497/20-40-14-08-09/31645922 від 12.07.2019.
Крім того, на адресу арбітражного керуючого Бондаренка В.А. були надіслані запити про надання документів від 12.07.2019 № 35167/10/20-40-14-08-14, №35177/10/20-40-14-08-14, у відповідь на які арбітражний керуючий повідомив про підготовку пакету документів для можливості проведення перевірки діяльності приватного акціонерного товариства "Верифікаційні проекти".
Також, Головним управлінням ДФС у Харківській області на адресу арбітражного керуючого Бондаренка В.А. було надіслано запит про надання документів № 38357/10/20-40-14-08-14 від 05.08.2019, відповідь на який надана не була.
Зазначені обставини, на думку скаржника, вказують на вчинення ліквідатором ПрАТ "Верифікаційні проекти" арбітражним керуючим Бондаренком В.А. протиправних дій (бездіяльності).
Відповідно до ч. 3 ст. 60 Кодексу України з процедур банкрутства у ліквідаційній процедурі господарський суд розглядає скарги на дії (бездіяльність) ліквідатора та здійснює інші повноваження, передбачені цим Кодексом.
Згідно з ч. 6 ст. 61 Кодексу України з процедур банкрутства дії (бездіяльність) ліквідатора можуть бути оскаржені до господарського суду учасниками справи про банкрутство, права яких порушено такими діями (бездіяльністю).
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема щодо компетенції контролюючих органів, повноважень і обов`язків їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальності за порушення податкового законодавства, урегульовані Податковим кодексом України.
Відповідно до п. 75.1 ст. 75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.
Згідно з п. 78.1.7 ст. 78 ПК України документальна позапланова перевірка здійснюється, у разі, якщо розпочато процедуру реорганізації юридичної особи (крім перетворення), припинення юридичної особи або підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця, закриття постійного представництва чи відокремленого підрозділу юридичної особи, в тому числі іноземної компанії, організації, порушено провадження у справі про визнання банкрутом платника податків або подано заяву про зняття з обліку платника податків.
Суд вважає, що вимоги, викладені у скарзі є безпідставними та не доведеними належними доказами з огляду на наступне.
Відповідно п. 78.4 ст. 78 ПК України про проведення документальної позапланової перевірки керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу приймає рішення, яке оформлюється наказом. Право на проведення документальної позапланової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому до початку проведення зазначеної перевірки вручено у порядку, визначеному ст. 42 цього Кодексу, копію наказу про проведення документальної позапланової перевірки.
Згідно з п. 42.2. ст. 42 ПК України документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані у порядку, визначеному пунктом 42.4 цієї статті, надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику).
Відповідно до п. 81.1. ст. 81 ПК України посадові особи контролюючого органу мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред`явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів: направлення на проведення такої перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та реквізити суб`єкта (прізвище, ім`я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) або об`єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку. Направлення на перевірку у такому випадку є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, що скріплений печаткою контролюючого органу; копії наказу про проведення перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, найменування та реквізити суб`єкта (прізвище, ім`я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) та у разі проведення перевірки в іншому місці - адреса об`єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична перевірка), підстави для проведення перевірки, визначені цим Кодексом, дата початку і тривалість перевірки, період діяльності, який буде перевірятися. Наказ про проведення перевірки є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу та скріплення печаткою контролюючого органу; службового посвідчення осіб, які зазначені в направленні на проведення перевірки.
Непред`явлення або ненадіслання у випадках, визначених цим Кодексом, платнику податків (його посадовим (службовим) особам або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції) цих документів або пред`явлення зазначених документів, що оформлені з порушенням вимог, встановлених цим пунктом, є підставою для недопущення посадових (службових) осіб контролюючого органу до проведення документальної виїзної або фактичної перевірки.
Пунктом 85.2 ст. 85 ПК України передбачено, що платник податків зобов`язаний надати посадовим (службовим) особам контролюючих органів у повному обсязі всі документи, що належать або пов`язані з предметом перевірки. Такий обов`язок виникає у платника податків після початку перевірки.
Згідно п. 11.1 Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 № 1588, платник податків зобов`язаний повідомляти контролюючі органи за місцем обліку такого платника про його ліквідацію або реорганізацію протягом трьох робочих днів з дня прийняття відповідного рішення (крім випадків, коли обов`язок здійснювати таке повідомлення покладено законом на орган державної реєстрації).
У зв`язку з ліквідацією або реорганізацією платника податків контролюючі органи розпочинають та проводять процедури, передбачені цим розділом, у разі одержання хоча б одного з таких документів (відомостей): заяви за формою №8-ОПП від платника податків, поданої згідно з пунктами 11.2-11.4 цього розділу; відомостей державного реєстратора про внесення до Єдиного державного реєстру запису про рішення засновників (учасників) юридичної особи, уповноваженого ними органу про припинення юридичної особи; відомостей з Єдиного державного реєстру чи ЄДРПОУ, повідомлення органу державної реєстрації про припинення (закриття) відокремленого підрозділу; судових рішень або відомостей з Єдиного державного реєстру, іншої інформації щодо прийняття судом рішень про порушення провадження у справі про банкрутство чи визнання банкрутом платника податків, порушення справи або прийняття рішення судом про припинення юридичної особи, визнання недійсною державної реєстрації чи установчих документів платника податків, зміну мети установи, реорганізацію платника податків (п. 11.5 Порядку обліку платників податків і зборів).
У разі отримання документів згідно з п. п. 11.1-11.4 цього розділу та/або якщо розпочато процедуру реорганізації юридичної особи (крім перетворення), припинення юридичної особи, припинення (закриття) постійного представництва чи відокремленого підрозділу юридичної особи, в тому числі іноземної компанії, організації, порушено провадження у справі про визнання банкрутом платника податків або подано заяву про зняття з обліку платника податків, контролюючим органом приймається рішення про проведення (не проведення за підставами, встановленими п. п. 11.11 та 11.12 цього розділу) документальної позапланової перевірки платника податків, який перебуває на обліку в такому органі (п. 11.9 Порядку обліку платників податків і зборів).
При проведенні заходів податкового контролю, пов`язаних з ліквідацією або реорганізацією платника податків, контролюючі органи організовують та планують їх таким чином, щоб вимоги щодо сплати платежів, контроль за справлянням яких здійснюють контролюючі органи, були сформовані і отримані особою, відповідальною за погашення грошових зобов`язань або податкового боргу платника податків, не пізніше строку, визначеного для заявлення кредиторами своїх вимог (п. 11.6 Порядку).
Фактично доводи скаржника зводяться до того, що внаслідок бездіяльності ліквідатора - Бондаренка В.А. контролюючий орган позбавлений можливості провести позапланову перевірку документації боржника, у зв`язку з його ліквідацією.
При дослідженні наказу Головного управління ДФС у Харківській області від 08.01.2019 за № 90 "Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ПрАТ "Верифікаційні проекти" (код ЄДРПОУ 31645922)", суд зазначає, що на момент видання зазначеного наказу боржник перебував на стадії розпорядження майном боржника, при цьому арбітражний керуючий Бондаренко В.А. виконував повноваження розпорядника майна.
Відповідно до ч. 11 ст. 22 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (в редакції, яка діяла на момент видання Головним управління ДФС у Харківській області наказу № 90 від 08.01.2019, а також складання акту від 15.01.2019 № 268/20-40-14-08-09/31645922 "Про неможливість проведення перевірки у зв`язку з відсутністю ПрАТ "Верифікаційні проекти" за місцезнаходженням") призначення розпорядника майна не є підставою для припинення повноважень керівника чи органу управління боржника.
З огляду на зазначене станом на 08.01.2019 та 15.01.2019 обов`язок надати контролюючому органу документи, необхідні для проведення перевірки, було покладено на керівника боржника, а не на розпорядника майна, тоді як скаргою Головного управління ДФС у Харківській області оскаржується бездіяльність саме ліквідатора банкрута - арбітражного керуючого Бондаренка В.А.
Крім того, суд звертає увагу на те, всупереч вимогам п. 78.4 ПК України Головним управлінням ДФС у Харківській області доказів надіслання заздалегідь, до початку проведення перевірки, наказу № 90 від 08.01.2019 та направлень 15.01.2019 № 251, № 252, № 253 рекомендованим листом з повідомленням про вручення не надано, так само як не надано доказів вчинення дій щодо особистого вручення боржнику копії наказу про проведення документальної позапланової перевірки.
При дослідженні наказу Головного управління ДФС у Харківській області від 05.07.2019 № 4724 "Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ "Верифікаційні проекти" (код ЄДРПОУ 31645922)", судом встановлено, що назва даного наказу, а також його резолютивна частина містять невірне зазначення організаційно-правової форми боржника - товариство з обмеженою відповідальністю, тоді як банкрут у справі - приватне акціонерне товариства, крім того, резолютивна частина цього ж наказу містить інший код ЄДРПОУ, ніж у ПрАТ "Верифікаційні проекти" - 39780222, замість 31645922.
Наказом Головного управління ДФС у Харківській області від 05.07.2019 №4724 передбачено, що документальна позапланова виїзна перевірка буде проводитися за двома адресами, а саме - адресою банкрута (61057, м. Харків, вул. Чернишевська, буд. 4) та адресою арбітражного керуючого (61045, м. Харків, вул. Отакара Яроша, буд. 17-Б).
При цьому, суд вважає за необхідне звернути увагу на те, що згідно з Публічним сайтом Єдиного реєстру арбітражних керуючих адреса контори (офісу) арбітражного керуючого Бондаренка Василя Анатолійовича - м. Харків, вул. Отакара Яроша, буд. 17-Б, нежитлове приміщення цокольного поверху № 2-2 в літ. "А-5". Відповідна адреса ліквідатора була зазначена в постанові господарського суду Харківської області від 12.06.2019, а також в повідомленні про визнання боржника банкрутом, тобто, адреса ліквідатора, зазначена в наказі від 05.07.2019 № 4724, є неповною.
Головним управлінням ДФС у Харківській області доказів надіслання заздалегідь, до початку проведення перевірки, наказу № 90 від 08.01.2019 та направлень 15.01.2019 № 251, № 252, № 253 рекомендованим листом з повідомленням про вручення не надано.
З акту від 12.07.2019 № 4497/20-40-14-08-09/31645922 про неможливість проведення перевірки у зв`язку з відсутністю за місцезнаходженням ПрАТ "Верифікаційні проекти" вбачається, що головним державним ревізором-інспектором відділу перевірок окремих платників управління аудиту Головного управління ДФС у Харківській області Ноздріним Олегом Володимировичем, головним державним ревізором-інспектором відділу контрольно-перевірочної роботи юридичних осіб управління податків і зборів з фізичних осіб Головного управління ДФС у Харківській області Бондарем Юрієм Анатолійовичем було здійснено вихід за податковою адресою згідно з інформацією на сайті Вищого господарського суду України - м. Харків, вул. Чернишевська, буд. 4 та за податковою адресою згідно з відкритим реєстром арбітражних керуючих - 61045, м. Харків, вул. Отакара Яроша, буд. 17-Б - 12.07.2019 приблизно о 14:40, тобто в один і той же час за двома різними адресами.
Відповідно до акту від 12.07.2019 № 4497/20-40-14-08-09/31645922 ревізорами-інспекторами Головного управління ДФС у Харківській області при дослідженні чотирьохповерхової адміністративної нежитлової будівлі, розташованої за адресою: м. Харків, вул. Чернишевська, буд. 4 , та п`ятиповерхового житлового будинку за адресою: м. Харків, вул. Отакара Яроша, буд. 17-Б була встановлена відсутність вивісок банкрута - ПрАТ "Верифікаційні проекти", при цьому, скаржником не надано доказів та пояснень щодо звернення до офіс-менеджера (охоронця) чотирьохповерхової адміністративної нежитлової будівлі, розташованої за адресою: м. Харків, вул. Чернишевська, буд. 4, а також не надано пояснень щодо вчинення дій, направлених на пошук приміщення цокольного поверху № 2-2 в літ. "А-5", розташованого за адресою: м. Харків, вул. Отакара Яроша, буд. 17-Б, де згідно з даними Публічного сайту Єдиного реєстру арбітражних керуючих знаходиться контора (офісу) арбітражного керуючого Бондаренка Василя Анатолійовича - ліквідатора ПрАТ "Верифікаційні проекти".
Суд звертає увагу на те, що скаржником доказів додержання вимог п. 78.4 ПК України щодо вручення копії наказу про проведення документальної позапланової перевірки до початку проведення зазначеної перевірки - не надано, зокрема, до скарги на бездіяльність ліквідатора Головним управлінням ДФС у Харківській області ані доказів надіслання заздалегідь, до початку проведення перевірки, наказу від 05.07.2019 № 4724 та направлень від 12.07.2019 № 6576, № 6577 рекомендованим листом з повідомленням про вручення на адресу ліквідатора ПрАТ "Верифікаційні проекти" арбітражного керуючого Бондаренка В.А., ані доказів вчинення дій, направлених на особисте вручення ліквідатору копії наказу про проведення документальної позапланової перевірки, чи акту про неможливість вручення ліквідатору ПрАТ "Верифікаційні проекти" наказу - не подано.
Невиявлення керівних осіб боржника за його місцезнаходженням не звільняє контролюючий орган у такому випадку від обов`язку здійснення повідомлення платника податків про проведення перевірки шляхом надіслання йому відповідного рекомендованого листа з повідомленням про вручення.
Крім того, надані скаржником копії листів-запитів "Про надання документів" також не містять доказів їхнього надіслання на адресу ліквідатора рекомендованим листом з повідомленням про вручення.
Також, в обґрунтування наданої скарги Головне управління ДФС у Харківській області посилалося на ненадання ліквідатором відповіді на лист контролюючого органу від 05.08.2019 № 38537/20-40-14-08-14.
Судом встановлено, що дане посилання скаржника спростовується матеріалами справи, а саме - документами, наданими ліквідатором до відзиву на скаргу: на запит Головного управління ДФС у Харківській області від 05.08.2019 №38537/20-40-14-08-14 ліквідатором була надана відповідь (вих. № 1942 від 23.08.2019) про узгодження проведення документальної позапланової виїзної перевірки ПрАТ "Верифікаційні проекти", направлена на адресу контролюючого органу 23.08.2019 рекомендованим листом з описом вкладення та одержана Головним управлінням ДФС у Харківській області 27.08.2019.
Окремо, суд зазначає, що чинне законодавство не зобов`язує ліквідатора самостійно подавати документи до податкового органу для проведення перевірки в процедурі ліквідації підприємства. Обов`язок щодо проведення перевірки покладається саме на контролюючий орган, а не на платника податків.
Згідно з ч. 1 ст. 73 ГПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд у встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає за необхідне у задоволенні скарги Головного управлінню ДФС у Харківській області на бездіяльність ліквідатора (вх.№19272 від 12.08.2019), з урахуванням уточнень, відмовити в повному обсязі.
Керуючись ст. ст. 58-67 Кодексу України з процедур банкрутства, ст. ст. 233-235 ГПК України, -
УХВАЛИВ:
В задоволенні скарги Головного управління ДФС у Харківській області на бездіяльність ліквідатора (вх. № 19272 від 12.08.2019), з урахуванням уточнень, відмовити в повному обсязі.
Копію ухвали направити ліквідатору, банкруту, кредиторам, банкруту, Головному управлінню ДФС у Харківській області.
Ухвала набирає законної сили 22 жовтня 2019 року.
Ухвала може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги в строки, передбачені ст. 256 ГПК України.
Повний текст ухвали складено 28 жовтня 2019 року.
Суддя
А.А. Савченко