УХВАЛА
про залишення позовної заяви без руху
м. Вінниця
27 вересня 2021 р.Справа № 120/11814/21-а
Суддя Вінницького окружного адміністративного суду Маслоід Олена Степанівна, розглянувши матеріали позовної заяви:
за позовом: ОСОБА_1 , ( АДРЕСА_1 )
до: Вороновицької селищної ради (вул. Козацький шлях, б. 60, смт. Вороновиця, Вінницький р-н., Вінницька обл.,23252)
про: визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
До Вінницького окружного адміністративного суду надійшла адміністративна справа за позовною заявою ОСОБА_1 (далі - позивач) до Вороновицької селищної ради (далі відповідач) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.
Ознайомившись з позовною заявою та доданими матеріалами, вважаю, що зазначена позовна заява підлягає залишенню без руху з наступних підстав.
Ст. 5 Кодексу адміністративного судочинства (далі - КАС України) передбачено право на звернення до адміністративного суду.
У відповідності до ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з`ясовує чи подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; позов подано у строк, установлений законом (якщо адміністративний позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); чи немає інших підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Позовна заява подається в письмовій формі позивачем або особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб та повинна відповідати загальним вимогам, що встановлені ст. 160, 161 КАС України.
Норми ст. 160, 161 КАС України не містять виключень і поширюються на всі випадки звернення до суду з позовною заявою, у зв`язку з чим недотримання положень даних норм свідчить про невідповідність позовної заяви вимогам Закону.
Суд звертає увагу позивача, що об`єктом судового захисту є права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб. Адміністративне судочинство спрямоване на захист саме порушених прав у сфері публічно-правових відносин. Вирішуючи спір, суд повинен пересвідчитись у належності особи, яка звернулась за судовим захистом, відповідного права або охоронюваного законом інтересу, встановити чи є відповідне право або інтерес порушеним, а також визначити чи відповідає обраний позивачем спосіб захисту порушеного права тим, що передбачені законодавством, та чи забезпечить такий спосіб захисту відновлення порушеного права позивача.
Так, позивачем у позовній заяві визначено ОСОБА_1 , водночас, як вбачається зі змісту позову підставою для звернення до суду слугувала бездіяльність Вороновицької селищної ради з приводу створення комісії щодо складання акту про визначення розміру збитку, заподіяного СФГ "Ромашка" в наслідок незаконного вилучення та тимчасового зайняття його земельної ділянки. Окрім того, за змістом позовних вимог позивач просить: "зобов`язати Вороновицьку селищну раду створити комісію щодо складання акту про визначення розміру збитків, заподіяних мені СФГ "Ромашка" в наслідок незаконного вилучення та тимчасового займання моєї земельної ділянки та неодержання мною фактичних доходів у зв`язку з тимчасовим невикористанням моєї земельної ділянки".
З огляду на обґрунтування позову та зміст позовних вимог, суд доходить висновку, що позивач фактично ототожнює себе, як фізичну особу з СФГ "Ромашка", при цьому не зазначаючи свій статус (наприклад, голова СФГ, член СФГ).
Суд зазначає, що відповідно до ст. 1 Закону України "Про фермерське господарство" фермерське господарство є формою підприємницької діяльності громадян, які виявили бажання виробляти товарну сільськогосподарську продукцію, здійснювати її переробку та реалізацію з метою отримання прибутку на земельних ділянках, наданих їм у власність та/або користування, у тому числі в оренду, для ведення фермерського господарства, товарного сільськогосподарського виробництва, особистого селянського господарства, відповідно до закону.
Фермерське господарство може бути створене одним громадянином України або кількома громадянами України, які є родичами або членами сім`ї, відповідно до закону (ч. 2 ст. 1 Закону України "Про фермерське господарство").
Згідно з ч.ч. 4, 5 вищезазначеного Закону фермерське господарство підлягає державній реєстрації як юридична особа або фізична особа - підприємець. Фермерське господарство діє на основі установчого документа (для юридичної особи - статуту, для господарства без статусу юридичної особи - договору (декларації) про створення фермерського господарства). В установчому документі зазначаються найменування господарства, його місцезнаходження, адреса, предмет і мета діяльності, порядок формування майна (складеного капіталу), органи управління, порядок прийняття ними рішень, порядок вступу до господарства та виходу з нього та інші положення, що не суперечать законодавству України.
Фермерське господарство, зареєстроване як юридична особа, має статус сімейного фермерського господарства, за умови що в його підприємницькій діяльності використовується праця членів такого господарства, якими є виключно члени однієї сім`ї відповідно до статті 3 Сімейного кодексу України.
Фермерське господарство без статусу юридичної особи організовується на основі діяльності фізичної особи - підприємця і має статус сімейного фермерського господарства, за умови використання праці членів такого господарства, якими є виключно фізична особа - підприємець та члени її сім`ї відповідно до статті 3 Сімейного кодексу України. Особливості створення та діяльності сімейного фермерського господарства без набуття статусу юридичної особи регулюються положеннями статті 8-1 цього Закону.
З аналізу вищезазначених норм вбачається, що законодавство передбачає дві форми існування сімейного фермерського господарства: юридична особа (п. 4, 5 ст. 1 Закону України "Про фермерське господарство"); без набуття СФГ статусу юридичної особи (при цьому голова СФГ реєструється як фізична особа-підприємець (ст. 8-1 Закону України "Про фермерське господарство").
Відтак, при наявності створеного СФГ "Ромашка" (доказів у вигляді витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань стороною позивача суду не надано), з огляду на те, що ОСОБА_1 обґрунтовує позов порушенням прав саме такої особи, належним позивачем є саме відповідне фермерське господарство.
Більш того, суд зазначає, що за змістом позову позивач вказує, що земельну ділянку, яку з його слів незаконно вилучено та тимчасово зайнято належить ОСОБА_1 . Як на доказ такого факту позивач посилається на "додаток №1", під яким зазначено «копія позовної заяви два примірника». Будь-яких інших доказів позивачем не надано.
Відтак, зі змісту позову неможливо встановити права та інтереси якої саме особи підлягають захисту.
З огляду на зазначене, позивачу потрібно уточнити особу позивача у позовній заяві, при цьому, з метою уточнення процесуального статусу ОСОБА_1 та СФГ "Ромашка", надати суду докази створення СФГ "Ромашка" та документи, які посвідчують право власності (володіння, користування, розпорядження) земельною ділянкою, яку зі слів ОСОБА_1 незаконно вилучено та тимчасово зайнято відповідачем.
Зазначені вище недоліки свідчать про невідповідність поданої позивачем позовної заяви вимогам, встановленим статтею 160, 161 КАС України.
За правилами визначеними ч. 1 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
З огляду на викладене та враховуючи невідповідність поданого адміністративного позову вимогам ст. 161 КАС України, позовну заяву необхідно залишити без руху, надавши особі, яка її подала, строк для усунення недоліків у спосіб, зазначений в мотивувальній частині ухвали.
Керуючись ст. 159, 160, 161, 169 КАС України, суд
УХВАЛИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Вороновицької селищної ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії - залишити без руху.
Надати позивачеві 10-денний строк, з дня отримання копії ухвали, для усунення недоліків позовної заяви у спосіб, зазначений в мотивувальній частині ухвали.
Дану ухвалу направити позивачеві.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України.
Відповідно до ч. 3 ст. 293 КАС України, заперечення на ухвали, що не підлягають оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Маслоід Олена Степанівна