На головну Тест 1 день

Моніторинг

Оновлення в Господарських договорах
Судові рішення
1
Дублювати
Редагувати
Видалити
Оновлення в Господарських договорах
Судові рішення
1
Дублювати
Редагувати
Видалити
Додати справу Перейти в розділ
Оновлення в Господарських договорах
Судові рішення
1
Дублювати
Редагувати
Видалити
Оновлення в Господарських договорах
Судові рішення
1
Дублювати
Редагувати
Видалити
Оновлення в Господарських договорах
Судові рішення
1
Дублювати
Редагувати
Видалити
Оновлення в Господарських договорах
Судові рішення
1
Дублювати
Редагувати
Видалити
Оновлення в Господарських договорах
Судові рішення
1
Дублювати
Редагувати
Видалити
Перейти в розділ

Ви не авторизовані

Увійдіть в систему, або зареєструйтеся для отримання тестового доступу, щоб скористуватися усіма можливостями системи

Тест 1 день
Розділи системи

132 518 025

Судові рішення

28 662

Прецеденти ВС

4 751

Прецеденти ЄСПЛ

544 054

Нормативні акти

31 029 230

Судові засідання

53 316 248

Стан справ

beta
Тарифи системи
Унікальні можливості

Моніторинг

Відслідковуйте нові рішення та засідання по справі

Календар засідань

Слідкуйте за перебігом подій та синхронізуйте зі своїм календарем

Обране

Створюйте папки, зберігайте документи чи окремі цитати

Добірки прецедентів

Правові позиції, на які варто звернути увагу

Зв'яжіться з нами
Про нас
Комерційний відділ
067-739-51-14 [email protected]
Підтримка користувачів
067-545-26-26 [email protected]
Загальні контакти
044-300-20-36 [email protected]
Соціальні мережі
Facebook Telegram Instagram

Пов'язані правові позиції

Немає даних

Прецеденти ВС Правова позиція Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 05 травня 2025 року у справі № 480/3555/24

Правова позиція Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 05 травня 2025 року у справі № 480/3555/24

Актуальна правова позиція
Справа №: Справа № 480/3555/24
Судочинство: Адміністративне судочинство

Тип: Правова позиція

logo

Правова позиція

Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду

згідно з Постановою

від 05 травня 2025 року

у справі № 480/3555/24

Адміністративна юрисдикція

Щодо правомірності декларування виконання робіт підвищеної небезпеки на території кількох областей в одній декларації

Фабула справи: ТОВ "Навчально-методичний центр охорони праці "Безпека" звернулося до суду з позовом до управління Державної служби з питань праці (далі - Держпраці), в якому просило:

  1. визнати протиправною бездіяльність Держпраці щодо нереєстрації декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з охорони праці;
  2. зобов'язати Держпраці зареєструвати ТОВ "Навчально-методичний центр охорони праці "Безпека" декларацію відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з охорони праці.

Рішенням окружного адміністративного суду, залишеним без змін постановою апеляційного адміністративного суду, позов задоволено.

Мотивація касаційної скарги: Держпраці зазначає, що суди першої та апеляційної інстанцій неправильно застосували положення п. 21 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (далі - Порядок № 1107), не врахували, що ТОВ "Навчально-методичний центр охорони праці "Безпека" зареєстровано у місті Сумах, вказавши у декларації перелік областей України як місце виконання робіт/експлуатації, що змінюється, подало лише одну декларацію, яка стосується Сумської області.

Правова позиція Верховного Суду: відповідно до ч. 3 ст. 4 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності», суб'єкт господарювання має право на подання декларації за своїм місцезнаходженням або, у випадках, передбачених законом, - за місцем провадження діяльності або місцезнаходженням об'єкта.

Аналіз положень ч. 3 ст. 4 Закону дозволяє дійти висновку, що вона передбачає можливість подання суб`єктом господарювання декларації за його місцезнаходженням, місцем провадження діяльності або місцезнаходженням об'єкта. Це свідчить про те, що закон регулює подання декларації в контексті виду господарської діяльності, а не в розрізі окремих адміністративно-територіальних одиниць.

Тому, якщо діяльність єдина за змістом (наприклад, навчання з питань охорони праці), суб'єкт господарювання має право подати одну декларацію, навіть якщо вона охоплює кілька регіонів, за умови документального підтвердження її здійснення на цих територіях, а обов'язковість подання окремих декларацій для кожного регіону прямо не передбачена жодною нормою законодавства.

Крім того, п. 21 Порядку № 1107 визначає, що декларація подається за формою, встановленою додатком 8 до цього Порядку, яка, серед іншого, передбачає заповнення поля "місце виконання робіт/експлуатації, що змінюється".

Це, на думку Суду, свідчить про те, що законодавець передбачив можливі випадки здійснення мобільної або нестаціонарної господарської діяльності, що є типовим для сфери навчання з питань охорони праці, в межах якої суб'єкт господарювання може здійснювати відповідну діяльність у різних регіонах України.

Суд також зауважує, що вимога щодо подання окремої декларації на кожну область у випадку, коли діяльність є уніфікованою за змістом і здійснюється на основі єдиної матеріально-технічної бази, є проявом надмірного формалізму, який не має нормативного підґрунтя та не випливає з прямого тексту Порядку № 1107; відповідно, така вимога є непропорційною та обмежує право на підприємницьку діяльність. Такий підхід виходить за межі повноважень дозвільного органу, суперечить принципу правової визначеності, а також порушує вимоги ч. 2 ст. 19 Конституції України щодо дій органів державної влади виключно в межах і у спосіб, передбачені законом.

Висновки: виконання робіт підвищеної небезпеки на території кількох областей може бути правомірно задеклароване в одній декларації, за умови: 1) належного зазначення у ній переліку відповідних адміністративно-територіальних одиниць (областей), що фіксує обставину змінного місця виконання робіт; 2) підтвердження наявності належної матеріально-технічної бази та договорів із замовниками, які свідчать про реальне здійснення господарської діяльності на відповідних територіях (зокрема, договорів, локальних програм тощо).

Ключові слова: умови отримання дозволу, експлуатації устаткування підвищеної небезпеки, межі повноважень держпраці

Інші прецеденти в категорії "Оскарження рішень, дій та бездіяльності органів Державної інспекції праці"
logo
Правова позиція Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 07 вересня 2022 року у справі № 380/1381/21[1]
Щодо розмежування обставин, які утворюють преюдицію, та передбачені ч. 6 ст. 78 і ч.ч. 4, 5 та 7 ст. 78 КАС України
logo
Правова позиція Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 07 вересня 2022 року у справі № 380/1381/21
Щодо права суду брати до уваги пояснення осіб, отримані за процедурою допиту свідка безпосередньо судом
logo
Правова позиція Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 13 березня 2026 року у справі № 480/5941/24[1]
Щодо відмінності залучення працівника за договором про послугу з надання персоналу (аутстафінгу) від переведення на іншу роботу
logo
Правова позиція Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 13 березня 2026 року у справі № 480/5941/24
Щодо перевірки судом договору про надання персоналу (аутстафінгу) при вирішенні спорів стосовно оскарження рішень Держпраці про притягнення до відповідальності за допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору
logo
Правова позиція Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 21 листопада 2025 року у справі № 140/10379/24[1]
Щодо відсутності підстав для визнання дій інспектора праці протиправними у разі неоновлення суб'єктом господарювання своїх контактних даних у Єдиному державному реєстрі
logo
Правова позиція Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 21 листопада 2025 року у справі № 140/10379/24
Щодо моменту, коли в інспектора праці виникає обов'язок пред'явлення посвідчення (направлення)
logo
Правова позиція Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 21 листопада 2025 року у справі № 140/10379/24[3]
Щодо необхідності укладення трудового договору з фізичною особою, яка не маючи статусу суб'єкта підприємницької діяльності, виконує повноваження головного бухгалтера
logo
Правова позиція Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 21 листопада 2025 року у справі № 140/10379/24[2]
Щодо місця проведення інспекційного відвідування з питань дотриманням трудового законодавства за місцем фактичного виконання робіт
logo
Правова позиція Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 19 червня 2025 року у справі № 260/976/25
Щодо відкриття виконавчого провадження як підстави для вжиття заходів забезпечення позову
logo
Правова позиція Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 03 квітня 2025 року у справі № 580/4355/24
Щодо наслідків надання під час проведення перевірки органу державного нагляду інформації про походження продукції без документів стосовно її виробника
Комерційний відділ
067-739-51-14 [email protected]
Підтримка користувачів
067-545-26-26 [email protected]
Загальні контакти
044-300-20-36 [email protected]
Соціальні мережі
Facebook Telegram Instagram
Нормативні акти
Закони Кодекси Конституція Листи Накази Положення Порядки Постанови Рішення Розпорядження Роз’яснення Укази
Судова практика
Адміністративний процес Аліменти Архітектура Банкрутство Будівництво Визнання батьківства Визнання правочину недійсним Визначення місця проживання дитини Витрати Відчуження земельної ділянки Власність Головна сторінка Господарський процес Довіреність Договір Дозволи на будівництво Докази-доказування Забезпечення Законодавство Запобіжні заходи Заробітна плата Затримання особи Захист ЗЕД Землекористування Злочини Зобов'язання Інтелектуальна власність Кримінальна відповідальність Кримінальний процес Ліцензування Майно Матеріальна відповідальність Моніторинг Набуття та визнання Обвинувачення Опіка та піклування Оренда землі Оскарження Пенсія. Соціальні виплати Повідомлення про підозру Позов Покарання Поновлення на роботі Права Правочин Представництво Презумпція невинуватості Прецеденти ВС Провадження Продаж земель Процесуальні строки Рішення Самочинне будівництво Санкції Сервітут Склад суду Слідчі розшукові дії Соціальні права. Пільги Спадкування Спеціальна конфіскація Спори Стандартизація Суд Судова практика Судові засідання Судочинство Угода Усиновлення Усунення перешкод Ухвала Цивільна дієздатність Цивільний процес Цінні папери Шкода та збитки
MasterCard Visa
Публічна оферта ФОП Мирида В. А. Публічна оферта ФОП Берназюк О.О. Публічна оферта ТОВ ІПС Конфіденційність Статті
Ⓒ ZAKONONLINE, 2026
Ця функція стане доступною в повній версії продукту

Безкоштовний доступ на 1 день

Тестувати

Повний доступ до системи

Придбати

В мене вже є акаунт

Контакти технічної підтримки: 067-545-26-26

[email protected]

Ця функція стане доступною в повній версії продукту

Безкоштовний доступ на 1 день

Тестувати

Повний доступ до системи

Придбати

В мене вже є акаунт

Контакти технічної підтримки: 067-545-26-26

[email protected]

Спробуйте перезавантажити сторінку або перейдіть на головну.


Перезавантажити Перейти на головну
Ця функція стане доступною в повній версії продукту

Безкоштовний доступ на 1 день

Тестувати

Повний доступ до системи

Придбати

В мене вже є акаунт

Контакти технічної підтримки: 067-545-26-26

[email protected]

{CONTENT}