У Х В А Л А
Іменем України
13 лютого 2017 року м. Ужгород
Колегія суддів судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Закарпатської області в складі:
головуючого : Джуги С.Д.
суддів: Кожух О.А., Кондора Р.Ю.
при секретарі: Терпай С.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_1, ОСОБА_2, в інтересах яких діє ОСОБА_3 на ухвалу Іршавського районного суду від 25 жовтня 2016 року про закриття провадження по справі за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2 до Іршавської районної організації Українського товариства мисливців та рибалок та Закарпатської обласної організації Українського товариства мисливців та рибалок про визнання незаконними та скасування рішень,-
в с т а н о в и л а :
ОСОБА _1, ОСОБА_2, в інтересах яких діє ОСОБА_3 оскаржили в апеляційному порядку ухвалу Іршавського районного суду від 25 жовтня 2016 року, якою провадження по справі закрито на підставі п.1 ч.1 ст. 205 ЦПК України.
В апеляційній скарзі ставлять питання про скасування даної ухвали, як таку, що постановлена з порушенням норм процесуального права та направити справу до суду першої інстанції для продовження розгляду.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи і перевіривши доводи, викладені в апеляційній скарзі, колегія суддів судової палати у цивільних справах апеляційного суду Закарпатської області вважає, що апеляційна скарга підлягає відхиленню, виходячи з наступних підстав.
Закриваючи провадження по справі, суд керувався п.1 ч.1 ст. 205 ЦПК України та виходив з того, що справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства, так як на спірні правовідносини компетенція суду, згідно вимог ст.16 ЦК України не поширюється, оскільки дані питання стосуються внутрішньо статутної діяльності громадської організації.
З даними висновками погоджується і колегія суддів апеляційного суду.
З матеріалів справи вбачається, що позивачі звернулися до суду з позовом до Іршавської районної організації Українського товариства мисливців та рибалок та Закарпатської обласної організації Українського товариства мисливців та рибалок і просили визнати незаконними і скасувати рішення загальних зборів первинної організації с. Сільце, оформлене протоколом від 12.02.2016 року, та протокол президії Іршавської районної організації УТМР від 22.03.2016 року про затвердження протоколу від 12.02.2016 року, а також визнати незаконним та скасувати рішення Президії ради Закарпатської обласної організації УТМР, оформлене протоколом від 06.05.2016 року про затвердження рішення президії Іршавської районної організації УТМР від 22.03.2016 року щодо виключення їх з членів УТМР.
Згідно п.1.1 Статуту Українського товариства мисливців і рибалок, Українське товариство мисливців і рибалок є добровільною Всеукраїнською громадською організацією, яка об'єднує мисливців з метою сприяння активному розвитку любительського мисливського, стендового і рибальського спорту, охорони, відтворення, збереження, раціонального використання тваринного світу та захист спільних інтересів. Українське товариство мисливців і рибалок є юридичною особою і суб'єктом права приватної власності на належне йому майно та грошові кошти. Товариство є неприбутковою громадською організацією.
Діяльність товариства будується на основі добровільності членства, виборності керівних органів, підзвітності їх перед членами товариства, дотримання статутних положень. Його діяльність поширюється на території України і здійснюється відповідно до Конституції України,Закону України «Про громадські об'єднання», іншого чинного законодавства, а також цього Статуту, в тісній взаємодії з державними органами і громадськими організаціями.
Згідно із ст. 3, 22 Закону України Закону України «Про громадські об'єднання», самоврядність передбачає право членів (учасників) громадського об'єднання самостійно здійснювати управління діяльністю громадського об'єднання відповідно до його мети (цілей), визначати напрями діяльності, а також невтручання органів державної влади в діяльність громадського об'єднання, крім випадків, визначених законом; втручання органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, їх посадових та службових осіб у діяльність громадських об'єднань, так само як і втручання громадських об'єднань у діяльність органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, їх посадових та службових осіб, не допускається, крім випадків, передбачених законом.
Відповідно до п.4.3 Статуту, вищим органом первинної організації Товариства є загальні збори, до виключної компетенції яких відноситься приймати осіб у члени Товариства і виключати їх з нього.
За порушення Статуту до членів Товариства можуть застосовуватися заходи громадського впливу, що передбачені п. 3.8 Статуту.
Згідно пунктів 3.11 Статуту рішення про застосування заходів громадського випливу може бути оскаржено у вищестоящі організації товариства.
Згідно Рішення Конституційного Суду України від 23 травня 2001 року № 1-17/2001 (справа щодо конституційності статті 248-3ЦПК України) зазначено, що у разі виникнення спору щодо порушення об'єднаннями громадян, їх посадовими і службовими особами прав і свобод громадянина останній має право на підставі статті 55 КонституціїУкраїни звернутися за їх захистом до суду. Визначення належності питань до внутріорганізаційної діяльності або виключної компетенції об'єднання громадян укожному конкретному випадку вирішує суд в разі оскарження громадянином актів і дій таких об'єднань.
Суд першої інстанції, виходячи з наведеного, з врахуванням змісту і характеру спірних правовідносин, правильно зазначив, що вирішення питання про прийняття у члени товариства та виключення з нього відноситься до внутрішньо статутної діяльності Товариства і на такі спірні правовідносини компетенція суду, згідно вимог статті 16 ЦК України, не поширюється. Позивачі відповідно до п.п.3.11 та 4.13 Статуту можуть звернутися до Всеукраїнського Товариства мисливців і рибалок, як до органу, що здійснює контроль за діяльністю Іршавської районної організації УТМР та Закарпатської обласної організації УТМР щодо неправомірності діяльності органів управління цього товариства.
Дані висновки суду відповідають правовій позиції Верховного Суду України у справі за № 6-1002 цс16 від 19.10.2016 року, яка є обов'язковою для всіх судів України (ч.2 ст.214, ч.1 ст. 360-7 ЦПК України).
З врахуванням наведеного доводи апеляційної скарги не можуть бути взяті до уваги.
Таким чином суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, правильно застосував процесуальний закон, що у відповідності до п.1 ч.1 ст. 312 ЦПК України є підставою для відхилення апеляційної скарги та залишення ухвали суду першої інстанції без змін.
Виходячи з наведеного та керуючись вимогами статей 307, 312, 314, 315,317,319 ЦПК України, колегія суддів ,-
у х в а л и л а :
апеляційну скаргу ОСОБА_1, ОСОБА_2, в інтересах яких діє ОСОБА_3 - відхилити .
Ухвалу Іршавського районного суду від 25 жовтня 2016 року - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня набрання нею законної сили шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції .
Головуючий :
Судді :