Справа № 766/20776/17
н/п 2-аз/766/41/17
УХВАЛА
про забезпеченння позову
08.12.2017р. Херсонський міський суд Херсонської області у складі:
головуючої судді Дорошинської В.Е.
при секретарі Лисенко К.М.
розглянувши клопотання позивачів про забезпечення адміністративного позову по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 до Херсонської міської ради про визнання незаконним та скасування рішення, зобов’язання вчинити певні дії, -
в с т а н о в и в :
Позивачі звернулись із вищевказаним адміністративним позовом, в якому просять визнати незаконним та скасувати пункти 1.26, 1,27, 1,28, 1,29 рішення XV сесії Херсонської міської ради Херсонської області VII скликання від 05 вересня 2017р. №884, яким їм відмовлено було в задоволені поданих 25.02.2016р. клопотань в наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд з відповідними площами по вул. 49-ої Гвардійської Херсонської дивізії в м. Херсоні, а також просять зобов’язати відповідача (Херсонську міську раду Херсонської області) на пленарному засіданні сесії повторно розглянути подані позивачами 25.02.2016р. вказані вище клопотання та за результатами такого повторного розгляду прийняти рішення про надання їм таких дозволів.
Ухвалою Херсонського міського суду Херсонської області від 06.12.2017 року відкрито провадження в вищевказаній адміністративній справі.
07.12.2017 року до суду надійшло клопотання від позивачів про забезпечення адміністративного позову, в якому позивачі просять заборонити Херсонській міській раді Херсонської області вчиняти будь-які надані законодавством України дії (приймати рішення), в тому числі, але не виключно, приймати рішення про: надання будь-кому дозволів на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд; про затвердження таких проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд; про передачу у власність земельних ділянок для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд - щодо земельних ділянок, розташованих в районі 49-ої Гвардійської Херсонської дивізії, вул. Нестерова, вул. 14 Північна 83, вул. Бегми та які мають наступні характеристики: кадастровий номер 6510136900:01:001:1903 площею 0,097 га, кадастровий номер 6510136900:01:001:1879 площею 0,0867 га., кадастровий номер 6510136900:01:001:1891 площею 0,991 га. та кадастровий номер 6510136900:01:001:1890 площею 0,1 га. з цільовим призначенням 02.01 - для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), тип власності: комунальна - відносно яких позивачам було відмовлено згідно з рішенням XV сесії Херсонської міської ради Херсонської області VII скликання від 05 вересня 2017 року за № 884 в наданні їм дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення таких земельних ділянок у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, а також заборонити будь-яким особам, у тому числі органам державної реєстрації прав, державним та приватним реєстраторам прав на нерухоме майно, нотаріусам, іншим особам та органам у разі виконання ними повноважень державного реєстратора, іншим уповноваженим суб’єктам державної реєстрації прав здійснювати дії, у тому числі реєстраційні дії, включаючи: державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно, державну реєстрацію обтяжень речових прав на нерухоме майно, вносити до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно записи про державну реєстрацію речових прав та їх обтяжень відносно земельних ділянок, розташованих в районі 49-ої Гвардійської Херсонської дивізії, вул. Нестерова, вул. 14 Північна 83, вул. Бегми та які мають наступні характеристики: кадастровий номер 6510136900:01:001:1903 площею 0,097 га., кадастровий номер 6510136900:01:001:1879 площею 0,0867 га., кадастровий номер 6510136900:01:001:1891 площею 0,991 га. та кадастровий номер 6510136900:01:001:1890 площею 0,1 га. з цільовим призначенням 02.01 - для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), тип власності: комунальна, а також заборонити будь-яким особам вчиняти будь-які дії щодо відчуження вказаних земельних ділянок, а також здійснення будь-якого будівництва на таких земельних ділянках.
В обґрунтування поданого клопотання посилаються на те, що подання адміністративного позову не зупиняє дію оскаржуваного рішення відповідача, при цьому існує реальна небезпека заподіяння шкоди правам та інтересам позивачів до ухвалення рішення по цій адміністративній справі, оскільки позивачами було витрачено багато часу і зусиль для того, аби отримати відповідні дозволи з боку Херсонської міської ради, оскільки відповідні клопотання були подані ще аж 25.02.2016р. і ними для отримання в кінцевому результаті таких дозволів було розроблено детальний план території, обмеженої вулицями 49-ої Гвардійської Херсонської дивізії, Нестерова, 14-ю Північною, Бегми (шифр об’єкта 38-2015), однак зволікаючи у розгляді таких клопотань, відповідачем в порушення місячного строку, який передбачено ч. 7 ст. 118 ЗК України, все ж таки було оскаржуваним рішенням від 05.09.2017р. відмовлено в наданні їм дозволів. Окрім того посилаються на існування реальної загрози тому, що поки буде тривати розгляд даної справи, Херсонська міська рада не позбавлена можливості і може в будь-який час будь-яким іншим, третім особам надати відповідні дозволи на розробку проекту землеустрою щодо відведення вказаних земельних ділянок у власність або вчинити інші дії (прийняти інше рішення) відносно таких земельних ділянок на користь інших третіх осіб, а це, в разі задоволення позову по даній справі, призведе до необхідності позивачам у ініціювання нових судових процесів, в рамках яких вже будуть оскаржуватися інші рішення Херсонської міської ради, що будуть прийняті відносно спірних земельних ділянок на користь інших третіх осіб, що в свою чергу свідчить про значне утруднення та фактично неможливість в повній мірі в подальшому захистити позивачам свої інтереси та права в даних публічно-земельних правовідносинах.
Також обґрунтовуючи подане клопотання про забезпечення позову позивачі зазначають, що як їм стало відомо та вбачається з загальнодоступних даних публічної кадастрової карти України, земельні ділянки, відносно яких їм було відмовлено згідно з оскаржуваним рішенням відповідача в наданні їм дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення таких земельних ділянок у власність, наразі вже мають відповідні кадастрові номери, а саме: 6510136900:01:001:1903 площею 0,097 га, 6510136900:01:001:1879 площею 0,0867 га., 6510136900:01:001:1891 площею 0,991 га. та 6510136900:01:001:1890 площею 0,1 га. з цільовим призначенням 02.01 - для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), а тип власності вказано як комунальна. Тобто, вказують, що оскільки такі земельні ділянки мають вже відповідні кадастрові номери (фактично є сформованими), при цьому позивачі не обізнані в тому, з яких саме підстав таким земельним ділянкам присвоєні вказані кадастрові номери, що може свідчити про існування в інших осіб заінтересованості в цих земельних ділянках і як наслідок існування певних процесів, здійснення для цього відповідних дій по оформленню в кінцевому результаті права власності за третіми особами на ці земельні ділянки, вбачається також за необхідне з метою реального забезпечення можливого виконання рішення суду по даній справі в разі задоволення позову, а також за наявністю ознак очевидної небезпеки заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивачів до ухвалення рішення по суті - забезпечити позов позивачів шляхом заборони відповідним уповноваженим особам та державним реєстраційним органам України вчиняти надані їм законодавством України будь – які реєстраційні дії по відношенню до таких земельних ділянок, а також заборони здійснення будь-якого будівництва на таких земельних ділянках.
Відповідно до ч. ч. 1, 4 ст. 117 КАС України суд за клопотанням позивача або з власної ініціативи може постановити ухвалу про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, якщо існує очевидна небезпека заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі, або захист цих прав, свобод та інтересів стане неможливим без вжиття таких заходів, або для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат, а також якщо є очевидними ознаки протиправності рішення, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень. Адміністративний позов, крім способу, встановленого частиною третьою цієї статті, може бути забезпечено забороною вчиняти певні дії.
В свою чергу, ч. 5 наведеної статті КАС України передбачено, яким шляхом не допускається забезпечення позову.
Відповідно до частини 1 статті 118 КАС України передбачено, що клопотання про забезпечення адміністративного позову розглядається не пізніше наступного дня після його одержання й у разі обґрунтованості та терміновості вирішується ухвалою негайно без повідомлення відповідача та інших осіб, які беруть участь у справі.
Ознайомившись та дослідивши матеріали справи суд вважає, що клопотання про забезпечення позову підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст.17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" від 23.02.2006 року № 3477-IV суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику суду як джерело права.
Згідно з Конвенцією про захист прав і основних свобод людини (ст.1) високі Договірні Сторони гарантують кожному, хто перебуває під їхньою юрисдикцією, права і свободи, визначені у розділі 1 цієї конвенції.
Стаття 6 Конвенції гарантує кожному при вирішенні питання щодо його цивільних прав та обов’язків право на справедливий і відкритий розгляд у продовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод "Право на ефективний засіб юридичного захисту" встановлено, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Одним з механізмів забезпечення ефективного юридичного захисту є передбачений національним законодавством України інститут вжиття заходів до забезпечення позову.
У випадку задоволення позову та проходження справи через апеляційну інстанцію і, відповідно, набрання законної сили судовим актом після оскарження зацікавленою стороною, – відновлення порушеного права та законного інтересу взагалі стане неможливим.
Враховуючи, що для вжиття заходів забезпечення позову досить обґрунтоване припущення про реальну та дійсну загрозу невиконання чи ускладнення виконання можливого рішення суду та зважаючи на це, суд приходить до висновку про обґрунтованість доводів позивачів, а як наслідок - наявність підстав для задоволення клопотання про вжиття заходів забезпечення позову до набрання законної сили рішенням суду у даній справі.
Наведене свідчить про очевидну небезпеку заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивачів до ухвалення рішення в адміністративній справі, а захист цих прав, свобод та інтересів стане ускладненим без вжиття заходів забезпечення позову.
Частиною п'ятою статті 118 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що виконання ухвал з питань забезпечення адміністративного позову здійснюється негайно в порядку, встановленому законом для виконання судових рішень.
На підставі вищевикладеного, керуючись статтями 117, 118, 160 та 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –
у х в а л и в :
Клопотання позивачів про забезпечення позову по адміністративному позову ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 до Херсонської міської ради про визнання незаконним та скасування рішення, зобов’язання вчинити певні дії - задовольнити.
До набрання рішенням у даній адміністративній справі законної сили:
• заборонити Херсонській міській раді Херсонської області вчиняти будь-які надані законодавством України дії (приймати рішення), в тому числі, але не виключно, приймати рішення про: надання будь-кому дозволів на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд; про затвердження таких проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд; про передачу у власність земельних ділянок для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд - щодо земельних ділянок, розташованих в районі 49-ої Гвардійської Херсонської дивізії, вул. Нестерова, вул. 14 Північна 83, вул. Бегми та які мають наступні характеристики: кадастровий номер 6510136900:01:001:1903 площею 0,097 га, кадастровий номер 6510136900:01:001:1879 площею 0,0867 га., кадастровий номер 6510136900:01:001:1891 площею 0,991 га. та кадастровий номер 6510136900:01:001:1890 площею 0,1 га. з цільовим призначенням 02.01 - для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), тип власності: комунальна, відносно яких ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 було відмовлено згідно з рішенням XV сесії Херсонської міської ради Херсонської області VII скликання від 05 вересня 2017 року за № 884 в наданні їм дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення таких земельних ділянок у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд;
• заборонити будь-яким особам, у тому числі органам державної реєстрації прав, державним та приватним реєстраторам прав на нерухоме майно, нотаріусам, іншим особам та органам у разі виконання ними повноважень державного реєстратора, іншим уповноваженим суб’єктам державної реєстрації прав здійснювати дії, у тому числі реєстраційні дії, включаючи: державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно, державну реєстрацію обтяжень речових прав на нерухоме майно, вносити до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно записи про державну реєстрацію речових прав та їх обтяжень відносно земельних ділянок, розташованих в районі 49-ої Гвардійської Херсонської дивізії, вул. Нестерова, вул. 14 Північна 83, вул. Бегми та які мають наступні характеристики: кадастровий номер 6510136900:01:001:1903 площею 0,097 га., кадастровий номер 6510136900:01:001:1879 площею 0,0867 га., кадастровий номер 6510136900:01:001:1891 площею 0,991 га. та кадастровий номер 6510136900:01:001:1890 площею 0,1 га. з цільовим призначенням 02.01 - для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), тип власності: комунальна, а також заборонити будь-яким особам вчиняти будь-які дії щодо відчуження вказаних земельних ділянок, а також здійснення будь-якого будівництва на таких земельних ділянках.
Ухвала підлягає негайному виконанню.
Виконання ухвали про заборону вчиняти певні дії виконується в порядку, встановленому законом для виконання судових рішень.
Відповідно до пункту 6 статті 118 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала з питань забезпечення адміністративного позову може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185 - 187 Кодексу адміністративного судочинства України. Оскарження ухвали не зупиняє її виконання, а також не перешкоджає подальшому розгляду справи.
Суддя В.Е. Дорошинська