ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: [email protected]
УХВАЛА
"06" листопада 2018 р. м. Київ Справа № 911/254/16
за заявою Приватного акціонерного товариства «Альба Україна», Київська обл., м. Бориспіль (код ЄДРПОУ 22946976) - Боржник/Банкрут
про банкрутство
Суддя Наріжний С.Ю.
За участю секретаря Каплі А.В.
Представники учасників у справі не з'явились.
ВСТАНОВИВ:
у провадженні господарського суду Київської області знаходиться справа № 911/254/16 за заявою боржника ПАТ «Альба Україна» про банкрутство в порядку ст. 11 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» (надалі також: «Закон про банкрутство»).
Ухвалою господарського суду Київської області від 23.02.2016 порушено провадження у даній справі, введено мораторій на задоволення вимог кредиторів, введено процедуру розпорядження майном ПАТ «Альба Україна» та призначено розпорядником майна ПАТ «Альба Україна» арбітражного керуючого Клименко Я.А.
Постановою господарського суду Київської області від 16.05.2017 визнано ПАТ «Альба Україна» банкрутом та відкрито ліквідаційну процедуру; ліквідатором призначено арбітражного керуючого Клименко Я.А.; вирішено інші процедурні питання у справі.
16.05.2017 господарським судом Київської області було здійснено публікацію на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України повідомлення № 42934 про визнання банкрутом ПАТ «Альба Україна».
Ухвалою господарського суду Київської області від 07.11.2017 визнано вимоги кредиторів та затверджено реєстр вимог кредиторів ПАТ «Альба Україна» на стадії ліквідаційної процедури станом на 07.11.2017.
У зв'язку з апеляційним оскарженням ГУ ДФС у Київській області ухвали місцевого господарського суду від 07.11.2017 матеріали справи були скеровані до суду апеляційної інстанції згідно супровідного листа від 18.12.2017.
Під час перебування матеріалів справи № 911/254/16 за межами місцевого господарського суду до суду серед іншого надійшли скарги: ПП «Енергія життя плюс» від 15.03.2018 № 15/03/18 (вх. № 76/18) та від 04.04.2018 № 04-004 (вх. № 5452/18) на дії (бездіяльність) ліквідатора; ГУ ДФС у Харківській області від 14.08.2018 № 19941/9/20-40-10-07-01 (вх. № 17479/18) на дії/бездіяльність ліквідатора.
Після повернення матеріалів справи № 911/254/16 до місцевого господарського суду ухвалою суду від 02.10.2018 поновлено провадження у даній справі, розгляд поданих скарг призначено на 06.11.2018.
05.11.2018 до суду надійшов відзив ліквідатора Банкрута арбітражного керуючого Клименко Я.А. від 02.11.2018 № 01-02/167 (вх. № 31474/18) на скаргу ГУ ДФС у Харківській області.
Також 05.11.2018 до суду надійшли відзиви ліквідатора Банкрута арбітражного керуючого Клименко Я.А. від 02.11.2018 № 01-02/168 (вх. № 31475/18) та від 02.11.2018 № 01-02/169 (вх. № 31476/18) на скарги ПП «Енергія життя плюс».
06.11.2018 в судове засідання учасники у справі не з'явились, про причини неявки суд не повідомили.
Розглядаючи скаргу ГУ ДФС у Харківській області від 14.08.2018 № 19941/9/20-40-10-07-01 (вх. № 17479/18) на дії/бездіяльність ліквідатора, судом встановлено наступне.
В скарзі скаржник просить суд:
- визнати неправомірною бездіяльність ліквідатора арбітражного керуючого Клименко Я.А.;
- зобов'язати ліквідатора надати звіт про свою діяльність, інформацію про фінансове становище і майно Боржника на день відкриття ліквідаційної процедури та при проведенні ліквідаційної процедури, використання коштів Боржника, а також пояснення з питань незабезпечення надання до контролюючого органу первинних документів, регістрів бухгалтерського та податкового обліку для призначення та проведення відповідної перевірки;
- зобов'язати ліквідатора арбітражного керуючого Клименко Я.А. забезпечити можливість проведення ГУ ДФС у Харківській області позапланової виїзної документальної перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати Боржником податків та зборів (обов'язкових платежів), для чого: 1) узгодити з ГУ ДФС у Харківській області термін проведення позапланової виїзної перевірки підприємства; 2) забезпечити доступ посадових осіб ГУ ДФС у Харківській області, які уповноважені здійснювати документальну позапланову виїзну перевірку підприємства, до відповідних первинних фінансово-господарських документів;
- у разі невиконання вимог суду на підставі ч. 12 ст. 41 Закону визнати таку бездіяльність Мензаренко Юрія Миколайовича неправомірною, а роботу - незадовільною та припинити його повноваження, призначивши нового ліквідатора;
- не допустити ліквідацію Боржника ПАТ «Альба Україна» без проведення ГУ ДФС у Харківській області відповідної перевірки достеменності даних (інформації) про наявність у підприємства активів, дебіторської та/або кредиторської заборгованості, стан розрахунків з бюджетом усіх рівнів, а також дійсний стан платоспроможності.
В обґрунтування скарги скаржник посилається на ст. 16, 19-1, 20, 41, 61, 62, 75, 78, 82, 85 Податкового кодексу України і ст. 40, 41 Закону про банкрутство, та зазначає, що наказом ГУ ДФС у Харківській області від 02.05.2018 № 3090 призначено проведення документальної позапланової виїзної перевірки Відокремленого підрозділу ПАТ «Альба Україна», у зв'язку з чим виписані направлення від 11.05.2018 № 4348, 4349, 4350.
11.05.2018 посадові особи контролюючого органу прибули за адресою ВП ПАТ «Альба Україна» у м. Харкові за адресою: вул. Гвардійців Широнінців, буд. 7, однак ліквідатора та Боржника за вказаною адресою не виявлено, що унеможливило вручення наказу та направлень і проведення відповідної перевірки.
Отже скаржник зазначає, що ліквідатор ПАТ «Альба Україна» арбітражний керуючий Клименко Я.А. перешкоджає законній діяльності посадових осіб органу ДФС не надаючи документи для перевірки, що свідчить про порушення встановленого порядку припинення юридичної особи.
Заперечуючи проти скарги ліквідатор Банкрута у відзиві зазначає, що в силу ст. 38, 41 Закону про банкрутство з моменту визнання Боржника банкрутом до неї перейшли повноваження органів управління Боржника та в повідомленні № 42934 від 16.05.2017 на веб-сайті ВГСУ зазначено адресу місцезнаходження ліквідатора: АДРЕСА_1; в Єдиному реєстрі арбітражних керуючих станом на поточну дату наявні відомості про адресу місцезнаходження арбітражного керуючого Клименко Я.А., яка є юридичною адресою Боржника ПАТ «Альба Україна» - Київська обл., м. Бориспіль, вул. Шевченка, 100.
Ліквідатор у відзиві зазначає, що за адресою діяльності арбітражного керуючого та за юридичною адресою підприємства Боржника жодних заяв та вимог ГУ ДФС у Харківській області щодо проведення податкової перевірки не надходило.
Крім цього ліквідатор зазначає, що Відокремлений підрозділ ПАТ «Альба Україна» в м. Харкові знаходиться за адресою: вул. Гвардійців Широнінців, 7-В, що є триповерховою окремою будівлею, та згідно Акту податкового органу від 11.05.2018 про неможливість вручення наказу вбачається, що посадові особи виїжджали за іншою адресою.
Дослідивши подані матеріали суд зазначає таке.
Проведення перевірок та звірок платників податків є однією з функцій відповідних контролюючих органів згідно п. 19-1.1.1. статті 19-1 ПК України.
Пунктом 78.1.7. статті 78 ПК України передбачено здійснення документальної позапланової перевірки у тому числі у випадку, якщо розпочато процедуру реорганізації юридичної особи (крім перетворення), припинення юридичної особи або підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, закриття постійного представництва чи відокремленого підрозділу юридичної особи, в тому числі іноземної компанії, організації, порушено провадження у справі про визнання банкрутом платника податків або подано заяву про зняття з обліку платника податків.
Згідно п. 85.2. статті 85 ПК України, платник податків зобов'язаний надати посадовим (службовим) особам контролюючих органів у повному обсязі всі документи, що належать або пов'язані з предметом перевірки. Такий обов'язок виникає у платника податків після початку перевірки.
Відповідно до п. 78.4. статті 78 ПК України, про проведення документальної позапланової перевірки керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу приймає рішення, яке оформлюється наказом.
Право на проведення документальної позапланової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому до початку проведення зазначеної перевірки вручено у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, копію наказу про проведення документальної позапланової перевірки.
До скарги ГУ ДФС у Харківській області додано копію Акту від 11.05.2018 № 3426/20-40-14-08-11 про неможливість вручення наказу від 02.05.2018 про проведення перевірки платника податків та направлень № 4348, 4349, 4350 ліквідатору ВП ПАТ «Альба Україна» у м. Харкові у зв'язку з відсутністю ліквідаційної комісії за місцезнаходженням підприємства.
У вказаному Акті зазначено, що посадові особи органу ДФС виїхали за адресою ВП - м. Харків, вул. Гвардійців Широнінців, 7 та встановили, що за вказаною адресою знаходиться житлова 9-поверхова будівля з кодовими замками на всіх під'їздах, не виявлено ознак знаходження ВП ПАТ «Альба Україна».
Разом з тим, з доданих до відзиву ліквідатора копій технічного паспорту на приміщення ВП вбачається, що вказана будівля є 3-поверховою та має адресу: м. Харків, вул. Гвардійців Широнінців, 7-В.
Таким чином посадовими особами складено Акт про неможливість вручення наказу і направлень не за належною адресою знаходження ВП ПАТ «Альба Україна».
Крім цього суд зазначає, що згідно п. 42.2. статті 42 ПК України, документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані у порядку, визначеному пунктом 42.4 цієї статті, надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику).
У разі якщо пошта не може вручити платнику податків документ через відсутність за місцезнаходженням посадових осіб платника податків, їх відмову прийняти документ, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, документ вважається врученим платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причини невручення (абз. 6 п. 42.4. ст. 42 ПК України.
Водночас, згідно ст. 41 Закону про банкрутство, ліквідатор - фізична особа, яка відповідно до судового рішення господарського суду організовує здійснення ліквідаційної процедури боржника, визнаного банкрутом, та забезпечує задоволення вимог кредиторів у встановленому цим Законом порядку.
Ліквідатор з дня свого призначення серед іншого здійснює такі повноваження: приймає до свого відання майно боржника, забезпечує його збереження; виконує функції з управління та розпорядження майном банкрута; проводить інвентаризацію та оцінку майна банкрута; виконує повноваження керівника (органів управління) банкрута; очолює ліквідаційну комісію та формує ліквідаційну масу; здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом.
З дня призначення ліквідатора до нього переходять права керівника (органів управління) юридичної особи - банкрута.
Ліквідатор не рідше ніж один раз на місяць надає комітету кредиторів звіт про свою діяльність, інформацію про фінансове становище і майно боржника на день відкриття ліквідаційної процедури та при проведенні ліквідаційної процедури, використання коштів боржника, а також іншу інформацію на вимогу комітету кредиторів.
Ліквідатор зобов'язаний на вимогу господарського суду та державного органу з питань банкрутства надавати необхідні відомості щодо проведення ліквідаційної процедури.
Суд зазначає, що приписи Закону про банкрутство не вимагають обов'язку здійснення арбітражним керуючим діяльності за адресою відокремленого підрозділу підприємства боржника, а відомості щодо адреси офісу здійснення діяльності містяться в Єдиному реєстрі арбітражних керуючих.
Судом встановлено, що згідно відомостей Єдиному реєстрі арбітражних керуючих ліквідатор Банкрута арбітражний керуючий Клименко Я.А. на даний час здійснює діяльність за адресою місцезнаходження Боржника ПАТ «Альба Україна» - Київська обл., м. Бориспіль, вул. Шевченка, 100.
Скаржником не надано доказів належного повідомлення ліквідатора ПАТ «Альба Україна» арбітражного керуючого Клименко Я.А. в порядку ст. 42 ПК України про проведення податкової перевірки за вказаною вище адресою.
Отже складений скаржником Акт про неможливість вручення наказу і направлень не може вважатись належним доказом перешкоджання ліквідатором Клименко Я.А. законній діяльності посадових осіб контролюючого органу.
Таким чином вимога скаржника про визнання неправомірною бездіяльності ліквідатора Клименко Я.А. залишається судом без задоволення у зв'язку з безпідставністю та необґрунтованістю.
Щодо вимоги скаржника про зобов'язання ліквідатора надати звіт про свою діяльність та іншу інформацію, суд зазначає, що статтею 41 Закону про банкрутство передбачено відповідне звітування та надання документів комітету кредиторів.
Згідно Закону про банкрутство окремі кредитори або ж інші особи, в тому числі контролюючі органи ДФС не наділені правом вимагати від ліквідатора відповідного звітування чи надання такої інформації.
При цьому суд зазначає, що скаржник ГУ ДФС у Харківській області не є членом комітету кредиторів, кредитором чи учасником у даній справі про банкрутство, та може реалізувати свої повноваження щодо Боржника ПАТ «Альба Україна» в межах Податкового кодексу України, а не Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом».
Таким чином відповідна вимога скаржника про зобов'язання ліквідатора надати звіт про свою діяльність та іншу інформацію залишається судом без задоволення.
Вимога скаржника про зобов'язання ліквідатора Банкрута Клименко Я.А. забезпечити проведення податкової перевірки залишається судом без задоволення, оскільки підстави і порядок вчинення відповідних дій регламентується Податковим кодексом України та скаржником не доведено ухилення ліквідатора від виконання передбачених обов'язків.
Вимога скаржника про недопущення ліквідації підприємства без проведення ГУ ДФС у Харківській області податкової перевірки залишається судом без задоволення, оскільки така вимога не стосується діяльності ліквідатора арбітражного керуючого Клименко Я.А., оскільки рішення про ліквідацію юридичної особи приймається господарським судом у встановленому Законом про банкрутство порядку.
Враховуючи викладене вище суд дійшов висновку про відмову у задоволенні скарги ГУ ДФС у Харківській області на дії/бездіяльність ліквідатора ПАТ «Альба Україна» арбітражного керуючого Клименко Я.А. в повному обсязі.
Крім цього, дослідивши скарги ПП «Енергія життя плюс» на дії/бездіяльність ліквідатора суд, з метою повного та всебічного встановлення обставин справи дійшов висновку про необхідність відкладення розгляду вказаних скарг на іншу дату.
Керуючись ст. 120, 121, 202, 216, 232-235, 255, п. 17.5. розділу ХІ ГПК України, ст. 40 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», суд
УХВАЛИВ:
1. Відмовити у задоволенні скарги ГУ ДФС у Харківській області від 14.08.2018 № 19941/9/20-40-10-07-01 (вх. № 17479/18) на дії/бездіяльність ліквідатора.
2. Розгляд скарги ПП «Енергія життя плюс» від 15.03.2018 № 15/03/18 (вх. № 76/18) на дії/бездіяльність ліквідатора відкласти на «20» листопада 2018 року о 16 год. 00 хв.
3. Розгляд скарги ПП «Енергія життя плюс» від 04.04.2018 № 04-004 (вх. № 5452/18) на дії/бездіяльність ліквідатора відкласти на «20» листопада 2018 року о 16 год. 10 хв.
4. Засідання відбудуться в приміщенні господарського суду Київської області за адресою: м. Київ, вул. С.Петлюри, 16/108, в залі судових засідань №1.
5. Даною ухвалою господарський суд повідомляє учасників у справі про призначення судових засідань щодо розгляду скарг ПП «Енергія життя плюс» від 15.03.2018 № 15/03/18 (вх. № 76/18) та від 04.04.2018 № 04-004 (вх. № 5452/18) на дії/бездіяльність ліквідатора.
6. Інформацію по справі, що розглядається можна отримати на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет (http://court.gov.ua/fair/).
7. Копію ухвали надіслати учасникам у справі.
Ухвала набирає законної сили з моменту її прийняття та може бути оскаржена протягом десяти днів з дати складення та підписання повного тексту ухвали шляхом подання апеляційної скарги до Північного апеляційного господарського суду через господарський суд Київської області.
Повний текст ухвали виготовлено і підписано 12.11.2018.
Суддя С.Ю. Наріжний