На головну Тест 1 день

Моніторинг

Оновлення в Господарських договорах
Судові рішення
1
Дублювати
Редагувати
Видалити
Оновлення в Господарських договорах
Судові рішення
1
Дублювати
Редагувати
Видалити
Додати справу Перейти в розділ
Оновлення в Господарських договорах
Судові рішення
1
Дублювати
Редагувати
Видалити
Оновлення в Господарських договорах
Судові рішення
1
Дублювати
Редагувати
Видалити
Оновлення в Господарських договорах
Судові рішення
1
Дублювати
Редагувати
Видалити
Оновлення в Господарських договорах
Судові рішення
1
Дублювати
Редагувати
Видалити
Оновлення в Господарських договорах
Судові рішення
1
Дублювати
Редагувати
Видалити
Перейти в розділ

Ви не авторизовані

Увійдіть в систему, або зареєструйтеся для отримання тестового доступу, щоб скористуватися усіма можливостями системи

Тест 1 день
Розділи системи

132 673 202

Судові рішення

28 709

Прецеденти ВС

4 762

Прецеденти ЄСПЛ

544 111

Нормативні акти

31 096 320

Судові засідання

53 482 549

Стан справ

beta
Тарифи системи
Унікальні можливості

Моніторинг

Відслідковуйте нові рішення та засідання по справі

Календар засідань

Слідкуйте за перебігом подій та синхронізуйте зі своїм календарем

Обране

Створюйте папки, зберігайте документи чи окремі цитати

Добірки прецедентів

Правові позиції, на які варто звернути увагу

Зв'яжіться з нами
Про нас
Комерційний відділ
067-739-51-14 [email protected]
Підтримка користувачів
067-545-26-26 [email protected]
Загальні контакти
044-300-20-36 [email protected]
Соціальні мережі
Facebook Telegram Instagram

Пов'язані правові позиції

Немає даних

Прецеденти ВС Правова позиція Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 12 серпня 2025 року у справі № 160/32109/23

Правова позиція Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 12 серпня 2025 року у справі № 160/32109/23

Актуальна правова позиція
Справа №: Справа № 160/32109/23
Судочинство: Адміністративне судочинство

Тип: Правова позиція

logo

Правова позиція

Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду

згідно з Постановою

від 12 серпня 2025 року

у справі № 160/32109/23

Адміністративна юрисдикція

Щодо умов поміщення у митний режим реімпорту товару, попередньо вивезеного на підставі зовнішньоекономічного договору за межі митної території України в митному режимі експорту

Фабула справи: АТ «НЗФ» звернулось до суду з позовом до митниці, в якому просило визнати протиправними та скасувати картки відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення.

Окружний адміністративний суд рішенням, залишеним без змін постановою апеляційного адміністративного суду, позов задовольнив. Здійснив розподіл судових витрат.

Мотивація касаційної скарги: Митниця наполягає, що у ст. 326 МК України чітко визначено способи, якими забезпечується ідентифікація товару, який декларант має намір ввести на митну територію України в режимі реімпорту. Проте, позивач у спірному випадку встановленої митним законодавством ідентифікації товарів не здійснив. Крім того, скаржник звертає увагу на те, що правила ст. 78 МК України передбачають можливість її застосування за умови невиконання (неналежного виконання) умов зовнішньоекономічного договору, згідно з яким товари поміщувалися у митний режим експорту. Однак, суди вказаним обставинам взагалі не надавали правової оцінки.

Правова позиція Верховного Суду: за правилами ч. 4 ст. 78 МК України для поміщення товарів у митний режим реімпорту особа, на яку покладається обов'язок щодо дотримання вимог митного режиму, повинна: 1) ввезти товари на митну територію України не пізніше, ніж у встановлений законодавством строк після їх вивезення за межі митної території України; 2) подати митному органу, що здійснює випуск товарів у митному режимі реімпорту, документи на такі товари; 3) надати митному органу документи та відомості, необхідні для ідентифікації товарів, що реімпортуються.

Реімпорт товарів, поміщених у митний режим експорту, згідно з п. 3 ч. 2 ст. 78 цього Кодексу може бути здійснений експортером цих товарів або його правонаступником. В інших випадках дозволяється застосування митного режиму реімпорту при ввезенні на митну територію України товарів іншою особою, ніж та, що їх вивезла, якщо це виправдано обставинами (ч.ч. 5, 6 ст. 79 МК України).

Отже, приписи ч. 2 ст. 78 МК України вказують, що в митний режим реімпорту можуть бути поміщені три категорії товарів, а саме товари, що попередньо були вивезені з митної території України у митному режимі: (1) тимчасового вивезення; (2) переробки; (3) експорту (остаточного вивезення). Для застосування митного режиму реімпорту до товарів, що були вивезені у перших двох режимах (тимчасового вивезення та переробки), необхідним також є дотримання строку дії відповідного митного режиму та повернення товару в стані, визначеному п.п. 1, 2 ч. 2 ст. 78 МК України.

Водночас, для застосування митного режиму реімпорту до третьої категорії товарів (попередньо вивезених в режимі експорту на підставі зовнішньоекономічного договору) необхідним є дотримання наступної сукупності умов: 1) дотримання шестимісячного строку повернення товару в Україну з дня його вивезення; 2) повернення товару в тому ж стані, в якому його було вивезено, крім природніх змін його якісних та/або кількісних характеристик за нормальних умов транспортування, зберігання та використання (експлуатації), внаслідок якого були виявлені недоліки, що спричинили реімпорт товарів. При цьому поміщення в митний режим реімпорту товару, вивезеного з України в митному режимі експорту, може бути здійснено тільки експортером чи його правонаступником.

Важливою умовою застосування митного режиму реімпорту є можливість митним органом ідентифікувати товари, заявлені у цей митний режим, тобто, встановити відповідність між таким товаром, наданими до нього документами та метою застосування режиму реімпорту, тобто ввезення саме попередньо випущеного за межі митної території України товару з метою звільнення від сплати митних платежів. Для цілей здійснення такої ідентифікації можуть бути використані засоби, визначені ч.ч. 2, 3 ст. 326 МК України. Слід зазначити, що передбачені ч. 2 ст. 326 МК України засоби забезпечення ідентифікації можуть бути застосовані або митним органом, або підприємством, авторизованим для цілей самостійного накладення спеціального типу. Натомість, надання визначених ч. 3 ст. 326 МК України засобів не потребує участі митного органу чи спеціальної авторизації.

За визначеннями, наведеними у ст.184 Цивільного кодексу України, річ є визначеною індивідуальними ознаками, якщо вона наділена тільки їй властивими ознаками, що вирізняють її з-поміж інших однорідних речей, індивідуалізуючи її. Речі, визначені індивідуальними ознаками, є незамінними. Річ є визначеною родовими ознаками, якщо вона має ознаки, властиві усім речам того ж роду, та вимірюється числом, вагою, мірою. Річ, що має лише родові ознаки, є замінною.

Щодо початку відліку та закінчення шестимісячного строку, закріпленого пп. «а» п. 3 ч. 2 ст. 78 МК України, врахуванню підлягає визначення, наведене у п. 4 ч. 1 ст. 4 МК України, відповідно до якого ввезення товарів, транспортних засобів на митну територію України, вивезення товарів, транспортних засобів за межі митної території України - сукупність дій, пов'язаних із переміщенням товарів, транспортних засобів через митний кордон України у будь-який спосіб у відповідному напрямку. Отже, законодавець пов`язує моменти ввезення та вивезення товару на/з митної території України саме із фізичним переміщенням такого товару через митний кордон України.

Висновки: для цілей поміщення у митний режим реімпорту товару, попередньо вивезеного на підставі зовнішньоекономічного договору за межі митної території України в митному режимі експорту, експортер або його правонаступник повинен дотриматися сукупності наступних умов: (1) шестимісячного строку на повернення товару, початок та закінчення відліку якого пов`язується із фізичним переміщенням товару через митний кордон України; (2) стану товару - має бути в такому самому стані, в якому товар був оформлений у митний режим експорту, крім природних змін його якісних та/або кількісних характеристик за нормальних умов транспортування, зберігання та використання (експлуатації), внаслідок якого були виявлені недоліки, що спричинили реімпорт товарів, та за виключенням випадків, визначених ч. 3 ст. 78 МК України; (3) надати митному органу документи на такий товар, а також документи та відомості, що дозволять митному органу ідентифікувати такий товар. Ідентифікація товару може бути здійснена із використанням засобів забезпечення ідентифікації, визначених у ч.ч. 2, 3 ст. 326 МК України. Поряд з цим до товарів, які не мають індивідуальних ідентифікаційних ознак, не вимагається застосування засобів забезпечення ідентифікації. В такому випадку ідентифікація товарів за кількісним та якісним критеріями повинна здійснюватися на підставі документів, які підтверджують відповідні родові ознаки товару, що ввозиться в митному режимі реімпорту.

Ключові слова: оформлення митної декларації, випуск за межі митної території, захист прав експортера, ознаки реімпорту

Інші прецеденти в категорії "Оскарження рішень, дій та бездіяльності органів Державної митної служби"
logo
Правова позиція Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 11 листопада 2024 року у справі № 160/6439/23
Щодо наслідків зловживання процесуальним правом
logo
Правова позиція Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 26 квітня 2023 року у справі № 813/1024/18
Щодо встановлення достовірності електронного документа та його паперової версії у митному спорі
logo
Правова позиція Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 03 червня 2021 року у справі № 160/3944/19
Щодо підстав для призначення судової експертизи
logo
Правова позиція Великої Палати Верховного Суду згідно з Постановою від 05 лютого 2026 року у справі № 990/137/25
Щодо встановлення Вищою радою правосуддя наявності або відсутності правових підстав для тимчасового відсторонення судді від здійснення правосуддя
logo
Правова позиція Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 13 червня 2024 року у справі № 380/17563/23
Щодо характеру позовних вимог з приводу скасування рішень про коригування митної вартості товару
logo
Правова позиція Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 23 січня 2026 року у справі № 380/19677/21
Щодо неможливості стягнення з працівника середнього заробітку за час вимушеного прогулу в межах процедури повороту виконання судового рішення
logo
Правова позиція Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 29 грудня 2025 року у справі № 300/6315/24
Щодо можливості визначення митної вартості товару у разі його оплати частинами
logo
Правова позиція Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 04 вересня 2025 року у справі № 160/10576/22
Щодо заборони імпорту продукції, виробництва суб`єкта, до якого застосовано санкції
logo
Правова позиція Великої Палати Верховного Суду згідно з Постановою від 27 серпня 2025 року у справі № 163/1065/15-п[1]
Щодо застосування ст. 471 МК України у редакції Закону України від 16 лютого 2022 року № 2058-ІХ
logo
Правова позиція Великої Палати Верховного Суду згідно з Постановою від 27 серпня 2025 року у справі № 163/1065/15-п
Щодо непропорційності застосування адміністративного стягнення у вигляді конфіскації незадекларованих коштів додатково до накладеного штрафу вчиненому правопорушенню
Комерційний відділ
067-739-51-14 [email protected]
Підтримка користувачів
067-545-26-26 [email protected]
Загальні контакти
044-300-20-36 [email protected]
Соціальні мережі
Facebook Telegram Instagram
Нормативні акти
Закони Кодекси Конституція Листи Накази Положення Порядки Постанови Рішення Розпорядження Роз’яснення Укази
Судова практика
Адміністративний процес Аліменти Архітектура Банкрутство Будівництво Визнання батьківства Визнання правочину недійсним Визначення місця проживання дитини Витрати Відчуження земельної ділянки Власність Головна сторінка Господарський процес Довіреність Договір Дозволи на будівництво Докази-доказування Забезпечення Законодавство Запобіжні заходи Заробітна плата Затримання особи Захист ЗЕД Землекористування Злочини Зобов'язання Інтелектуальна власність Кримінальна відповідальність Кримінальний процес Ліцензування Майно Матеріальна відповідальність Моніторинг Набуття та визнання Обвинувачення Опіка та піклування Оренда землі Оскарження Пенсія. Соціальні виплати Повідомлення про підозру Позов Покарання Поновлення на роботі Права Правочин Представництво Презумпція невинуватості Прецеденти ВС Провадження Продаж земель Процесуальні строки Рішення Самочинне будівництво Санкції Сервітут Склад суду Слідчі розшукові дії Соціальні права. Пільги Спадкування Спеціальна конфіскація Спори Стандартизація Суд Судова практика Судові засідання Судочинство Угода Усиновлення Усунення перешкод Ухвала Цивільна дієздатність Цивільний процес Цінні папери Шкода та збитки
MasterCard Visa
Публічна оферта ФОП Мирида В. А. Публічна оферта ФОП Берназюк О.О. Публічна оферта ТОВ ІПС Конфіденційність Статті
Ⓒ ZAKONONLINE, 2026
Ця функція стане доступною в повній версії продукту

Безкоштовний доступ на 1 день

Тестувати

Повний доступ до системи

Придбати

В мене вже є акаунт

Контакти технічної підтримки: 067-545-26-26

[email protected]

Ця функція стане доступною в повній версії продукту

Безкоштовний доступ на 1 день

Тестувати

Повний доступ до системи

Придбати

В мене вже є акаунт

Контакти технічної підтримки: 067-545-26-26

[email protected]

Спробуйте перезавантажити сторінку або перейдіть на головну.


Перезавантажити Перейти на головну
Ця функція стане доступною в повній версії продукту

Безкоштовний доступ на 1 день

Тестувати

Повний доступ до системи

Придбати

В мене вже є акаунт

Контакти технічної підтримки: 067-545-26-26

[email protected]

{CONTENT}