На головну Тест 1 день

Моніторинг

Оновлення в Господарських договорах
Судові рішення
1
Дублювати
Редагувати
Видалити
Оновлення в Господарських договорах
Судові рішення
1
Дублювати
Редагувати
Видалити
Додати справу Перейти в розділ
Оновлення в Господарських договорах
Судові рішення
1
Дублювати
Редагувати
Видалити
Оновлення в Господарських договорах
Судові рішення
1
Дублювати
Редагувати
Видалити
Оновлення в Господарських договорах
Судові рішення
1
Дублювати
Редагувати
Видалити
Оновлення в Господарських договорах
Судові рішення
1
Дублювати
Редагувати
Видалити
Оновлення в Господарських договорах
Судові рішення
1
Дублювати
Редагувати
Видалити
Перейти в розділ

Ви не авторизовані

Увійдіть в систему, або зареєструйтеся для отримання тестового доступу, щоб скористуватися усіма можливостями системи

Тест 1 день
Розділи системи

132 517 818

Судові рішення

28 661

Прецеденти ВС

4 751

Прецеденти ЄСПЛ

544 054

Нормативні акти

31 003 758

Судові засідання

53 280 407

Стан справ

beta
Тарифи системи
Унікальні можливості

Моніторинг

Відслідковуйте нові рішення та засідання по справі

Календар засідань

Слідкуйте за перебігом подій та синхронізуйте зі своїм календарем

Обране

Створюйте папки, зберігайте документи чи окремі цитати

Добірки прецедентів

Правові позиції, на які варто звернути увагу

Зв'яжіться з нами
Про нас
Комерційний відділ
067-739-51-14 [email protected]
Підтримка користувачів
067-545-26-26 [email protected]
Загальні контакти
044-300-20-36 [email protected]
Соціальні мережі
Facebook Telegram Instagram

Пов'язані правові позиції

Немає даних

Прецеденти ВС Правова позиція Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 04 вересня 2025 року у справі № 160/10576/22

Правова позиція Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 04 вересня 2025 року у справі № 160/10576/22

Актуальна правова позиція
Справа №: Справа № 160/10576/22
Судочинство: Адміністративне судочинство

Тип: Правова позиція

logo

Правова позиція

Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду

згідно з Постановою

від 04 вересня 2025 року

у справі № 160/10576/22

Адміністративна юрисдикція

Щодо заборони імпорту продукції, виробництва суб`єкта, до якого застосовано санкції

Фабула справи: Приватне підприємство «ТД ТАМ» звернулося до адміністративного суду з позовом до митниці, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Рада національної безпеки і оборони України (далі - РНБО), про визнання протиправною та скасування картки відмови у прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення.

Окружний адміністративний суд рішенням, залишеним без змін постановою апеляційного адміністративного суду, у задоволенні позовних вимог відмовив.

Мотивація касаційної скарги: підприємство вказує на неправильне застосування судовими інстанціями норм матеріального та процесуального права. Позивач зазначає, що АТ «Виксунський металургійний завод» жодної діяльності стосовно ресурсів (товару), у митному оформленні яких відмовлено, з їх перевезення не здійснювало. В цій справі ресурси (товар), які належать АТ «Виксунський металургійний завод», митний кордон України не перетинали. Платник вважає, що в цій справі ст. 5 Закону України «Про санкції», як норма матеріального права, в частині сфери її дії та суб`єктів персональних санкцій застосована невірно та всупереч висновкам, викладеним у п. 38 постанови Великої Палати Верховного Суду від 08 грудня 2022 року у справі № 990/102/22, в якій Суд дійшов висновку, що Укази Президента України, якими введено в дію рішення РНБО «Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)», є індивідуально-правовими актами. Тому, на належний позивачу на праві власності товар (ресурси), до якого АТ «Виксунський металургійний завод» безпосередньо або опосередковано не має відношення, перевезення якого АТ «Виксунський металургійний завод» не здійснювало та не замовляло його перевезення, дія Указу Президента України, яким введено в дію рішення РНБО, не розповсюджується. Позивач вказує, що суди обох інстанцій не дослідили належним чином зібрані у справі докази та ці докази не підтверджують факт здійснення перевезення чи транзиту АТ «Виксунський металургійний завод» власними чи орендованими транспортними засобами, чи за його дорученням, залучення перевізників, експедиторів в інтересах третіх осіб, факт відвантаження товару АТ «Виксунський металургійний завод» для доставки позивачу. Також підприємство посилається на відсутність в матеріалах справи доказів правового зв`язку з АТ «Виксунський металургійний завод».

Правова позиція Верховного Суду: рішення щодо застосування, скасування та внесення змін до санкцій щодо окремих іноземних юридичних осіб, юридичних осіб, які знаходяться під контролем іноземної юридичної особи чи фізичної особи-нерезидента, іноземців, осіб без громадянства, а також суб`єктів, які здійснюють терористичну діяльність (персональні санкції), передбачених п.п. 1-21, 23-25 ч. 1 ст. 4 цього Закону, приймається РНБО та вводиться в дію указом Президента України. Відповідне рішення набирає чинності з моменту видання указу Президента України і є обов'язковим до виконання.

За встановленими судами обставинами до АТ «Виксунський металургійний завод» рішенням РНБО від 14 травня 2020 року «Про застосування, скасування і внесення змін до персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)», введеним в дію Указом Президента України від 14 травня 2020 року № 184/2020, були застосовані санкції у вигляді повного припинення транзиту ресурсів та перевезень територією України та зупинення виконання економічних та фінансових зобов'язань строком на три роки. Такі санкції діяли станом на момент митного оформлення спірного товару платником.

За правилами ст. 256 МК України відмова у митному оформленні - це письмове вмотивоване рішення митного органу про неможливість здійснення митного оформлення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через невиконання декларантом або уповноваженою ним особою умов, визначених цим Кодексом.

У рішенні про відмову у митному оформленні повинні бути зазначені причини відмови та наведені вичерпні роз'яснення вимог, виконання яких забезпечує можливість митного оформлення товарів, транспортних засобів комерційного призначення. Зазначене рішення повинно також містити інформацію про порядок його оскарження.

Суди встановили, що підставою для прийняття оскарженої картки відмови митним органом стало те, що виробником товару, який заявив до митного оформлення позивач, є АТ «Виксунський металургійний завод», до якого застосовано санкції, а саме: повне припинення транзиту ресурсів та перевезень територією України та зупинення виконання економічних та фінансових зобов`язань, строком на три роки.

За правилами ст. 256 МК України відмова у митному оформленні - це письмове вмотивоване рішення митного органу про неможливість здійснення митного оформлення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через невиконання декларантом або уповноваженою ним особою умов, визначених цим Кодексом.

У рішенні про відмову у митному оформленні повинні бути зазначені причини відмови та наведені вичерпні роз'яснення вимог, виконання яких забезпечує можливість митного оформлення товарів, транспортних засобів комерційного призначення. Зазначене рішення повинно також містити інформацію про порядок його оскарження.

Суди встановили, що підставою для прийняття оскарженої картки відмови митним органом стало те, що виробником товару, який заявив до митного оформлення позивач, є АТ «Виксунський металургійний завод», до якого застосовано санкції, а саме: повне припинення транзиту ресурсів та перевезень територією України та зупинення виконання економічних та фінансових зобов`язань, строком на три роки.

Водночас, оскаржуваний акт індивідуальної дії митного органу вмотивований положеннями ст. 196 МК України, а саме тим, що позивач заявив до митного оформлення товар, переміщення якого через митний кордон України заборонено відповідно до закону, а не тим, що до платника застосовані санкції.

Посилання позивача на відсутність у Законі України «Про санкції» визначення поняття «ресурс» не приймається судом, оскільки вжите законодавцем у ст. 4 цього Закону поняття має родове значення та охоплює будь-які матеріальні та нематеріальні блага, у тому числі продукцію підсанкційного підприємства. Тлумачення цього терміна у спосіб, запропонований позивачем, фактично призвело б до нівелювання мети санкцій шляхом обходу їх дії через посередників. Оскільки заявлений до митного оформлення товар є продукцією виробництва товариства, до якого застосовані санкції, він підлягає розгляду як ресурс цього підприємства, незалежно від того, у якої особи його придбав позивач.

Висновки: враховуючи завдання адміністративного судочинства щодо захисту прав, свобод та інтересів у сфері публічно-правових відносин, а також мету застосування санкцій як інструменту захисту національної безпеки та недопущення фінансування суб'єктів, які перебувають під санкціями, слід виходити з того, що укладення правочинів щодо придбання та ввезення продукції, виготовленої суб`єктом, стосовно якого введені санкції, суперечить суті та цілям їх застосування, навіть якщо формально постачальником виступає третя особа.

Таким чином, імпорт продукції, виробництва суб`єкта, до якого застосовано санкції, не може розглядатися як правомірний, оскільки це становить фактичне обходження санкцій, а отже, підлягає забороні.

Ключові слова: ЗЕД, процедура митного оформлення, наслідки застосування санкцій

Інші прецеденти в категорії "Оскарження рішень, дій та бездіяльності органів Державної митної служби"
logo
Правова позиція Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 11 листопада 2024 року у справі № 160/6439/23
Щодо наслідків зловживання процесуальним правом
logo
Правова позиція Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 26 квітня 2023 року у справі № 813/1024/18
Щодо встановлення достовірності електронного документа та його паперової версії у митному спорі
logo
Правова позиція Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 03 червня 2021 року у справі № 160/3944/19
Щодо підстав для призначення судової експертизи
logo
Правова позиція Великої Палати Верховного Суду згідно з Постановою від 05 лютого 2026 року у справі № 990/137/25
Щодо встановлення Вищою радою правосуддя наявності або відсутності правових підстав для тимчасового відсторонення судді від здійснення правосуддя
logo
Правова позиція Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 13 червня 2024 року у справі № 380/17563/23
Щодо характеру позовних вимог з приводу скасування рішень про коригування митної вартості товару
logo
Правова позиція Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 23 січня 2026 року у справі № 380/19677/21
Щодо неможливості стягнення з працівника середнього заробітку за час вимушеного прогулу в межах процедури повороту виконання судового рішення
logo
Правова позиція Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 29 грудня 2025 року у справі № 300/6315/24
Щодо можливості визначення митної вартості товару у разі його оплати частинами
logo
Правова позиція Великої Палати Верховного Суду згідно з Постановою від 27 серпня 2025 року у справі № 163/1065/15-п[1]
Щодо застосування ст. 471 МК України у редакції Закону України від 16 лютого 2022 року № 2058-ІХ
logo
Правова позиція Великої Палати Верховного Суду згідно з Постановою від 27 серпня 2025 року у справі № 163/1065/15-п
Щодо непропорційності застосування адміністративного стягнення у вигляді конфіскації незадекларованих коштів додатково до накладеного штрафу вчиненому правопорушенню
logo
Правова позиція Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 09 липня 2025 року у справі № 380/9508/22
Щодо підстав для призупинення дії трудового договору в умовах воєнного стану
Комерційний відділ
067-739-51-14 [email protected]
Підтримка користувачів
067-545-26-26 [email protected]
Загальні контакти
044-300-20-36 [email protected]
Соціальні мережі
Facebook Telegram Instagram
Нормативні акти
Закони Кодекси Конституція Листи Накази Положення Порядки Постанови Рішення Розпорядження Роз’яснення Укази
Судова практика
Адміністративний процес Аліменти Архітектура Банкрутство Будівництво Визнання батьківства Визнання правочину недійсним Визначення місця проживання дитини Витрати Відчуження земельної ділянки Власність Головна сторінка Господарський процес Довіреність Договір Дозволи на будівництво Докази-доказування Забезпечення Законодавство Запобіжні заходи Заробітна плата Затримання особи Захист ЗЕД Землекористування Злочини Зобов'язання Інтелектуальна власність Кримінальна відповідальність Кримінальний процес Ліцензування Майно Матеріальна відповідальність Моніторинг Набуття та визнання Обвинувачення Опіка та піклування Оренда землі Оскарження Пенсія. Соціальні виплати Повідомлення про підозру Позов Покарання Поновлення на роботі Права Правочин Представництво Презумпція невинуватості Прецеденти ВС Провадження Продаж земель Процесуальні строки Рішення Самочинне будівництво Санкції Сервітут Склад суду Слідчі розшукові дії Соціальні права. Пільги Спадкування Спеціальна конфіскація Спори Стандартизація Суд Судова практика Судові засідання Судочинство Угода Усиновлення Усунення перешкод Ухвала Цивільна дієздатність Цивільний процес Цінні папери Шкода та збитки
MasterCard Visa
Публічна оферта ФОП Мирида В. А. Публічна оферта ФОП Берназюк О.О. Публічна оферта ТОВ ІПС Конфіденційність Статті
Ⓒ ZAKONONLINE, 2026
Ця функція стане доступною в повній версії продукту

Безкоштовний доступ на 1 день

Тестувати

Повний доступ до системи

Придбати

В мене вже є акаунт

Контакти технічної підтримки: 067-545-26-26

[email protected]

Ця функція стане доступною в повній версії продукту

Безкоштовний доступ на 1 день

Тестувати

Повний доступ до системи

Придбати

В мене вже є акаунт

Контакти технічної підтримки: 067-545-26-26

[email protected]

Спробуйте перезавантажити сторінку або перейдіть на головну.


Перезавантажити Перейти на головну
Ця функція стане доступною в повній версії продукту

Безкоштовний доступ на 1 день

Тестувати

Повний доступ до системи

Придбати

В мене вже є акаунт

Контакти технічної підтримки: 067-545-26-26

[email protected]

{CONTENT}