ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, [email protected]
УХВАЛА
03 травня 2023 року №2 м. Черкаси справа № 10/2180
Вх.суду №1629/23 від 31.01.2023
Господарський суд Черкаської області у складі головуючого судді Хабазні Ю.А., із секретарем судового засідання Садоновою А.Р.,
за участю у судовому засіданні: Барбаш О.А. (прокурор Черкаського відділу Черкаської обласної прокуратури, особисто), Степаненка В.В. (від Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ), на підставі самопредставництва), Колоди Є.Г. (від Міністерства економіки України, на підставі самопредставництва, у режимі відеоконференції),
у судове засідання не з`явились: Носань Н.С. (ліквідатора банкрута), представники від Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, ПАТ "Черкасиобленерго", ПАТ "Укртелеком", представник працівників боржника Варварук М.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Черкаси у приміщенні суду заяву від 30.01.2023 №02-31/72,
заявника, боржника у особі ліквідатора банкрута,
про визнання незаконною бездіяльності Міністерства економіки України та зобов`язання надати рішення про закріплення за державним підприємством на праві господарського відання об`єктів нерухомого майна,
у справі за заявою
ініціюючого кредитора, Управління Пенсійного фонду України в м.Сміла,
до боржника, Державного підприємства "Машинобудівний завод "Оризон",
про банкрутство юридичної особи,
УСТАНОВИВ:
1. Боржником у особі ліквідатора банкрута, арбітражної керуючої Носань Н.С., у межах справи про банкрутство подано скаргу від 30.01.2023 №02-31/72 з вимогами:
визнати бездіяльність Міністерства економіки України (код ЄДРПОУ 37508596, вул. М.Грушевського, буд. 12/2, м. Київ, 01008) незаконною;
зобов`язати Міністерство економіки України (код ЄДРПОУ 37508596, вул. М.Грушевського, буд. 12/2, м. Київ, 01008) видати Державному підприємству "Машинобудівний завод "Оризон" (код ЄДРПОУ 32480440, вул. Мазура, буд. 24, м. Сміла, Черкаська область, 20700) рішення про закріплення за державним підприємством на праві господарського відання наступних об`єктів нерухомого майна:
будівля корпусу №3 (частина), літ. 1Ж-2,1, площею 1 260,00 кв.м., розташована по вул. Мазура, буд. 24/3б, м. Сміла, Черкаська область, реєстраційний номер об`єкта в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 2663807171080;
будівля корпусу №3/1 (частина), літ. 1Л-4, площею 5 796,00 кв.м., розташована по вул. Мазура, буд. 24/3, м. Сміла, Черкаська область, реєстраційний номер об`єкта в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 2663485371080;
будівля корпусу №3/2 (частина), літ. 1М-4, площею 6 295,40 кв.м., розташована по вул. Мазура, буд. 24/3а, м. Сміла, Черкаська область, реєстраційний номер об`єкта в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 2663438271080;
будівля корпусу №3Р (частина), літ. 1З-2,1, площею 13 192,10 кв.м., розташована по вул. Мазура, буд. 24/3в, м. Сміла, Черкаська область, реєстраційний номер об`єкта в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 2663598971080;
будівля корпусу №4 (частина), літ 1Г-2, площею 1 433,60 кв.м., розташована по вул. Мазура, буд. 24/16, м. Сміла, Черкаська область, реєстраційний номер об`єкта в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 2663201671080;
будівля корпусу №7 (частина), літ. 1Ш-1,3, площею 80,80 кв.м., розташована по вул. Мазура, буд. 24/12, м. Сміла, Черкаська область, реєстраційний номер об`єкта в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 2663209371080;
будівля корпусу №11 (частина), літ. А-4-8, площею 2 405,30 кв.м., розташована по вул. Мазура, буд. 24/11, м. Сміла, Черкаська область, реєстраційний номер об`єкта в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 2664088171080;
будівля корпусу №11/1 (частина), літ. 1И-8, площею 8 853,30 кв.м., розташована по вул. Мазура, буд. 24/2, м. Сміла, Черкаська область, реєстраційний номер об`єкта в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 2663250071080;
будівля корпусу №14, літ.1Ч-1,3, площею 5 587,40 кв.м., розташована по вул. Мазура, буд. 32, м. Сміла, Черкаська область, реєстраційний номер об`єкта в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 2664079771080;
нежитлові приміщення корпусу №71 (частина), літ. А-1, А1-2, площею 626,70 кв.м., по вул. Ржевська, буд. 24г, с. Холоднянське, Черкаського району, Черкаської області, реєстраційний номер об`єкта в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 2663713371080.
2. Ліквідатор банкрута у скарзі від 30.01.2023 №02-31/72 (а.с.104 т.33), додаткових поясненнях від 07.02.2023 №02-31/81 (а.с.151 т.33) та у судовому засіданні вимоги підтримав повністю і пояснив,
що у ході ліквідаційної процедури боржника, ліквідатором банкрута вживались заходи щодо проведення державної реєстрації права власності на нерухоме майно (яке було передане Державному підприємству "Машинобудівний завод "Оризон" на праві господарського відання та перебувало на балансі останнього) за державою в особі Міністерства промислової політики України, правонаступником якого є Міністерство економіки України;
що за результатами вчинених дій було зареєстровано право власності за державою в особі Міністерства економіки України на 10 об`єктів нерухомості, які розташовані у м.Сміла по вул.Мазура, 24/3б, 24/3, 24/3а, 24/3в, 24/16, 24/12, 24/11, 24/2, 32 та по вул. Ржевській, 24г у с.Холоднянське Черкаського району Черкаської області;
що вказані вище об`єкти були отримані банкрутом у результаті проведеної Міністерством промислової політики України згідно з наказом від 03.04.2003 №139 реорганізації декількох державних підприємств;
що зазначене майно є державним, перебуває на балансі боржника та закріплене за ним на праві господарського відання;
що згідно з ч.1 ст.27 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" державна реєстрація права власності та речових прав проводиться на підставі рішення про закріплення нерухомого майна на праві оперативного управління чи господарського відання, прийнятого власником нерухомого майна чи особою, уповноваженою управляти таким майном;
що для проведення державної реєстрації права господарського відання у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно необхідне рішення власника цього майна, у даному випадку Міністерства економіки України, про закріплення нерухомого майна на праві оперативного управління чи господарського відання;
що з метою здійснення державної реєстрації права господарського відання за Державним підприємством "Машинобудівний завод "Оризон" ліквідатор банкрута направив Міністерству економіки України лист від 24.11.2022 №02-31/553 із вимогою прийняти рішення про передачу вищевказаних об`єктів державної власності у господарське відання банкрута, однак, будь-якої відповіді на цю вимоги ліквідатор не отримав;
що виходячи з положень ч.1 ст.62 Кодексу України з процедур банкрутства майно, яке належить банкруту на праві господарського відання, підлягає включенню до складу ліквідаційної маси та подальшому продажу на аукціоні;
що своєю бездіяльністю у прийнятті рішення про закріплення за Державним підприємством "Машинобудівний завод "Оризон" майна на праві господарського відання (за умови, що наразі це майно перебуває на балансі підприємства та попередньо було закріплене за ним Міністерством промислової політики України на праві господарського відання), створюються перешкоди для здійснення ліквідатором своїх повноважень, передбачених ст.61 Кодексу України з процедур банкрутства;
що предметом скарги є саме ухилення Міністерства економіки України від прийняття рішення про передачу спірного майна на праві господарського відання банкруту.
3. Міністерство економіки України (далі Міністерство) у письмових поясненнях від 13.02.2023 №2431-05/59 (а.с.157 т.33) та його представник у судовому засіданні проти вимог заперечили і пояснили,
що зі змісту скарги та доданого до неї акту приймання-передачі неможливо встановити належність зазначеного у скарзі майна Державному підприємству "Машинобудівний завод "Оризон", оскільки перелік та якісні ознаки нерухомого майна (площа, адреса тощо), яке вказане в акті взагалі не відповідають переліку та якісним ознакам (площі, адресі тощо), про яке зазначає ліквідатор у своїй скарзі;
що матеріали справи не містять доказів затвердження органом управління акту приймання-передачі, у зв`язку з чим Міністерство економіки України ставить під сумнів законність акту приймання-передачі;
що ліквідатором банкрута не доведено належними та допустимими доказами ідентичність майна, переліченого у скарзі, майну, яке було передано банкруту за актом приймання-передачі;
що згідно з ч.4 ст.334 ЦК України право на нерухоме майно, яке підлягає державній реєстрації, виникає з дня такої реєстрації відповідно до закону;
що виходячи із положень ч.1 ст.59 Кодексу України з процедур банкрутства, Міністерство втратило як повноваження органу управління банкрута щодо управління банкрутом та розпорядження його майном, так і повноваження власника майна;
що натомість статус власника (та/або органу управління) майна за Міністерством залишився незмінним так само, як і правовий статус майна (як державного), яке належить банкруту на праві господарського відання;
що Верховний Суд неодноразово зауважував, що з моменту порушення стосовно боржника справи про банкрутство він перебуває в особливому правовому режимі, який змінює весь комплекс юридичних правовідносин боржника (правові висновки, викладені у постановах від 12.03.2019 у справі №918/420/16,від 21.12.2022 у справі №914/2350/18(914/608/20), від 22.09.2021 у справі №911/2043/20, від 22.09.2021 у справі №911/2043/20);
що суд, перевіряючи дії Міністерства на відповідність вимогам Кодексу України з процедур банкрутства, не має права втручатися у дискрецію (вільний розсуд) зазначеного органу за підставами, наведеними у скарзі;
що обов`язок ліквідатора належним чином здійснювати функції з управління та розпорядження майном банкрута, забезпечувати збереження такого майна імперативно зобов`язують ліквідатора вжити заходів, спрямованих на пошук, виявлення та повернення майна банкрута, яке знаходиться у третіх осіб;
що саме ліквідатор здійснює неналежне виконання покладених на нього спеціальним законодавством обов`язків та порушує норми ч.1 ст.61 та п.1 і 2 ч.2 ст.12 Кодексу України з процедур банкрутства.
4. Прокурор вирішення заяви залишив на розсуд суду.
5. Представник Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) проти задоволення вимог заперечив та підтримав позицію Міністерства.
6. При вирішенні поданої на розгляд заяви судом застосовуються положення Кодексу України з процедур банкрутства (далі Кодекс) .
Відповідно до ст.233 ГПК України у судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини судового рішення.
7. Заслухавши учасників справи та дослідивши наявні у справі докази суд
установив наступні обставини.
01.04.2003 відповідно до розподільчого балансу та акту приймання-передачі основних фондів, згідно з розподільчим балансом станом на 01.04.2003, ДПФ "Оризон-прилад" передало Державному підприємству "Машинобудівний завод "Оризон", серед іншого, нерухоме майно (виробничі приміщення) (а.с.130,133 т.33).
03.04.2003 згідно з наказом Міністерства промислової політики України №139 на базі майна декількох підприємств, в тому числі, Державного підприємства Фірми "Оризон-Прилад" створено Державне підприємство "Машинобудівний завод "Оризон", майно від реорганізованих підприємств приймається на баланс новоствореного ДП "Машинобудівний завод "Оризон" згідно з актами приймання-передачі майна та розподільчих балансів (а.с.111 т.33).
Згідно із новою редакцією Статуту Державного підприємства "Машинобудівний завод "Оризон", затвердженою наказом Міністерства промислової політики України від 03.04.2007 №143, зареєстрованим за №999-524, підприємство є юридичною особою, засноване на державній власності, входить до сфери управління Міністерства промислової політики України (п.1.1); майно підприємства є державною власністю і закріплюється за ним на праві господарського відання. Здійснюючи право господарського відання, підприємство володіє, користується та розпоряджається зазначеним майном на свій розсуд у відповідності з метою своєї діяльності, вчиняючи щодо нього будь-які дії, які не суперечать чинному законодавству України та цьому Статуту (п.4.2.); джерелами формування майна підприємства є: майно, передане йому Мінпромполітики України (…) (п.4.3.); реалізація майнових прав підприємства здійснюється в порядку, встановленому діючим законодавством України (п.4.4.); відчуження основних фондів, які є державною власністю і закріплені за підприємством, здійснюється за погодженням з Мінпромполітики України у спосіб, що встановлений чинним законодавством України (…) (п.4.6.); відчужувати, віддавати в заставу майнові об`єкти, що належать до основних фондів підприємства, здавати в оренду цілісні майнові комплекси структурних одиниць та підрозділів підприємство має право лише за попередньою згодою Мінпромполітики України, і, як правило, на конкурентних засадах (п.4.7.1.); підприємство має право передавати в оренду інше нерухоме майно, яке за ним закріплене, лише за попередньою згодою Мінпромполітики України та у спосіб, передбачений чинним законодавством (п.4.7.2.); матеріально-фінансовою основою діяльності підприємства є статутний фонд, який утворюється Мінпромполітики України і обліковується на балансі підприємства (п.4.8.) (а.с.113 т.33).
31.08.2009 ухвалою суду порушено провадження у справі про банкрутство боржника.
30.12.2010 вироком Смілянського міськрайонного суду Черкаської області у справі №1-174/2010р., серед іншого, стягнуто з Буртового В.П. на користь ДП "Машинобудівний завод "Оризон" 144858,76 грн. (а.с.201 на звороті т.33).
23.10.2012 постановою суду боржника визнано банкрутом.
29.10.2012 зареєстровано право господарського відання Державного підприємства "Машинобудівний завод "Оризон" на державне майно (нежитлову будівля за адресою: Черкаська область, смілянський район, сщ.Холоднянське, вул.Ржевська,24-г) (а.с.154,163 т.33).
22.11.2017 ухвалою суду ліквідатором банкрута призначено арбітражного керуючого Носань Н.С.
28.05.2021 ухвалою суду здійснено заміну первісного найменування учасника справи, Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України, на нове найменування, Міністерство економіки України.
24.11.2022 та 25.11.2022 згідно з Витягами з державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності за Міністерством економіки України на праві власності зареєстроване таке державне майно:
нежитлові приміщення корпусу 71 (частина) загальною площею 626,7 кв.м., опис: А-1, А1-2 поверх(и) перший та другий (до складу об`єкту нерухомого майна входять два ганки) за адресою: Черкаська область, Черкаський район, сщ.Холоднянське, вул.Ржевська, 24г (а.с.119 т.33);
будівля корпусу 11/1 (частина) загальною площею 8853,3 кв.м., опис: 1И-8 поверх(и) підвальний, цокольний, другий, третій, четвертий, п`ятий, шостий, сьомий, восьмий (до складу об`єкту нерухомого майна також входить надбудова №1 площею 553,2 кв.м. та набудова №2 площею 215,1 кв.м.) за адресою: Черкаська область, Черкаський район, м.Сміла, вул.Мазура,24/2 (а.с.120 т.33);
будівля корпусу 4 (частина) загальною площею 1433,6 кв.м.; опис: 1Г-2 за адресою: Черкаська область, Черкаський район, м.Сміда, вул.Мазура,24/16 (а.с.122 т.33);
будівля корпусу 7 (частина) загальною площею 80,8 кв.м., опис: 1Ш-1,3 за адресою: Черкаська область, Черкаський район, м.Сміла, вул.Мазура,24/12 (а.с.123 т.33);
будівля корпусу 3 (частина) загальною площею 1260,6 кв.м., опис: 1Ж-2, 1 поверх(и) перший та другий за адресою: Черкаська область, Черкаський район, м.Сміла, вул.Мазура,24/3б (а.с.124 т.33);
будівля корпусу 3/2 (частина) загальною площею 6295,4, опис: буділя корпусу 3/2 (частина) позначена літ. "1М-4", поверх(и) підвал, перший другий, третій, четвертий (до складу об`єкту нерухомого майна також вхадить надбудова площею 117,5 кв.м., перехідна галерея та ганок) за адресою: Черкаська область, Черкаський район, м.Сміла, вул..Мазура,24/3а (а.с.125 т.33);
будівля корпусу 3/1 (частина) загальною площею 5796 кв.м., опис: будівля корпусу 3/1 (частина) позначена літ. - !1Л-4" поверх(и) перший, другий, третій, четвертий (до складу об`єкта нерухомого майна також входить надбудова №1 площею 105,5 кв.м. та надбудова №2 площею 106,7 кв.м.) за адресою: Черкаська область, Черкаський район, м.Сміла, вул.Мазура,24/3 (а.с.126 т.33);
будівля корпусу 3р (частина) загальною площею 13192,1 кв.м., опис: будівля корпусу 3р 9частина) позначена літ. "1З-2,1" поверх(и) перший та другий (до складу об`єкта нерухомого майна також вхожить надбудова площею 1138,1 кв.м. та перехідна галерея) за адресою: Черкаська область, Черкаський район, м.Сміла, вул.Мазура,24/3в (а.с.127 т.33);
будівля корпусу 11 (частина) загальною площею 2405,3 кв.м., опис: будівля корпусу 11 (частина) позначена літ. "А-4-8" поверх(и) перший, другий, третій, четвертий, п`ятий, шостий, сьомий, восьмий, за адресою: Черкаська область, Черкаський район, м.Сміла, вул.Мазура,24/11 (а.с.128 т.33);
будівля корпусу 14 загальною площею 5587,4 кв.м., опис: будівля корпусу 14 позначена літ.-"1Ч-1,3", за адресою: Черкаська область, Черкаський район, м.Сміла, вул.Мазура,32 (а.с.129 т.33).
24.11.2022 листом за вих.№02-31/554 ліквідатор банкрута звернувся до Міністерства з вимогою прийняти рішення про закріплення спірних об`єктів нерухомості на праві господарського відання Державного підприємства "Машинобудівний завод "Оризон", обгрунтовуючи її тим, що рішення необхідне як правоустановлюючий документ для подальшої його реєстрації і можливості продажу. (а.с.135 т.33).
30.11.2022 згідно із звітом суб`єкта оціночної діяльності ПП "Ажіо" про оцінку ринкової вартості об`єктів нерухомості (виробничих будинків у кількості 10 шт., що знаходяться у м.Сміла Черкаської області по вул.Мазура: 24/3б, 24/3, 24/3а, 24/3в, 24/16, 24/12, 24/11, 24/2, 32, а також по вул.Ржеваська, 24г у с.Холодноярське вартість об`єкту оцінки без урахування ПДВ становить 40690380,00 грн. (а.с.13 на звороті т.33).
30.11.2022 згідно із звітом суб`єкта оціночної діяльності ПП "Ажіо" про оцінку ринкової вартості права вимоги (дебіторської заборгованості) боржника до Буртового Валерія Петровича вартість об`єкту оцінки становить 126270,37 грн. (а.с.18 на звороті т.33).
02.01.2023 ліквідатор банкрута направив на адреси членів комітету кредиторів (Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, ПАТ "Черкасиобленерго", ПАТ "Укртелеком"), а також Міністерства економіки України, заяву за вих.№02-31/1, у якій просив розглянути запропоновані ним умови продажу майна боржника та надати згоду на його продаж (а.с.6 т.33).
02.01.2023 ліквідатор банкрута направив на адреси членів комітету кредиторів (Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, ПАТ "Черкасиобленерго", ПАТ "Укртелеком"), а також Міністерства економіки України, запрошення №02-31/2, у якому повідомив про скликання зборів комітету кредиторів на 27.01.2023, до порядку денного яких, серед іншого, включено питання погодження умов продажу та надання згоди на продаж майна ДП "МЗ "Оризон" на аукціонах (а.с.8 на звороті т.33).
04.01.2023 ліквідатор банкрута звернувся до Міністерства економіки України (як правонаступника Міністерства промислової політики України, наказом якого від 03.04.2003 №139 було створено ДП "Машинобудівний завод "Оризон") з листом від 03.01.2023 №02-31/03 для отримання погодження переліку ліквідаційної маси банкрута (до складу якої включено об`єкти продажу) (а.с.41,204 т.33): 1) комплекс будівель та споруд, що перебувають на балансі ДП "Машинобудівний завод "Оризон" та належать йому на праві господарського відання: будівля корпусу 3 (частина), літ.1Ж-2,1, адреса: вул.Мазура, буд.24/3б, м.Сміла, Черкаська область, площа: 1260,60 кв.м.; будівля корпусу 3/1 (частина), літ.1Л-4, адреса: вул.Мазура, буд24/3, м.Сміла, Черкаська область, площа: 5796,00 кв.м.; будівля корпусу 3/2 (частина), літ.1М-4, адреса: вул.Мазура,24/3а, м.Сміла, Черкаська область, площа: 6295,40 кв.м.; будівля корпусу 3р (частина), літ.1З-2,1, адреса: вул.Мазура, буд.24/3в, м.Сміла, Черкаська область, площа: 13192,10 кв.м.; будівля корпусу 4 (частина), літ.1Г-2, адреса: вул.Мазура, буд.24/16, м.Сміла, Черкаська область, площа: 1433,60 кв.м.; будівля корпусу 7 (частина)/, літ.1Ш-1,3, адреса: вул.Мазура, буд.24/12, м.Сміла, Черкаська область, площа: 80,80 кв.м.; будівля корпусу 11 (частина), літ.А-4-8, адреса: вул.Мазура, буд.24/11, м.Сміла, Черкаська область, площа: 2405,30 кв.м.; будівля корпусу 11/1 (частина), літ.1И-8, адреса: вул.Мазура, буд.24/2, м.Сміла, Черкаська область, площа: 8853,30 кв.м.; будівля корпусу 14, літ.1Ч-1,3, адреса: вул.Мазура, буд.32, м.Сміла, Черкаська область, площа: 5587,40 кв.м.; нежитлові приміщення корпусу №71 (частина), літ.А-1, А1-2, адреса: вул.Ржевська, буд.24г, с.Холоднянське, Черкаська область, площа: 626,70 кв.м.; будівля корпусу 11/5 (сховище №89039), літ.1Ц-1, адреса: вул.Мазура, буд.36, м.Сміла, Черкаська область, площа: 788,60 кв.м.; сховище №89046, адреса: вул.Мазура, буд.24, м.Сміла, Черкаська область, площа:844,60 кв.м.; 2) право вимоги погашення дебіторської заборгованості до ОСОБА_1 у розмірі 126270,37 грн.
Лист (за штрихкодовим ідентифікатором поштового відправлення №1800109176001) був отриманий Міністерством 09.01.2023, що підтверджується даними сайту АТ Укрпошта" (а.с.206 т.33). Разом з тим, відповідне рішення Міністерством прийняіто не було, будь-якої відповіді ліквідатору банкрута надіслано не було.
20.01.2023 згідно з відомостями про нерухоме державне майно Державного підприємства "Машинобудівний завод "Оризон" на балансі підприємства перебувають будівлі підприємств машинобудування та металообробної промисловості та захисні споруди цивільного захисту по вул.Мазура у м.Сміла Черкаської області, а також будівлі підприємств машинобудування та металообробної промисловості у с.Холоднянське Черкаського району Черкаської області, (а.с.201 т.33).
02.02.2023 Міністерство економіки України у відповідь на звернення ліквідатора банкрута від 02.01.2023 №02-31/1 про погодження умов продажу майна боржника, листом №2802-11/4596-07 пояснило, що юридичний статус майна (належність його до державної власності та закріплення його на праві господарського відання за Державним підприємством "Машинобудівний завод "Оризон") не підтверджено; що згідно з даними Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, запропоноване до реалізації майно відсутнє та за банкрутом на праві господарського відання не зареєстроване; що Кодексом України з процедур банкрутства передбачено проведення оцінки майна державних підприємств, до яких також належить банкрута; що для підтвердження правового статусу спірного майна як державного та такого, що належить Державному підприємству "Машинобудівний завод "Оризон" на праві господарського відання, з метою визначення його початкової ціни необхідно провести оцінку такого майна (а.с.153 т.33).
02.02.2023 за вх.№1782/23 ліквідатор банкрута звернувся до суду із скаргою, що розглядається.
10.03.2023 Міністерство економіки України листом за вих.№2802-11/10508-07 у відповідь на звернення ліквідатора банкрута від 03.01.2023 №02-31/03 щодо погодження переліку ліквідаційної маси банкрута, пояснило, що запропонований ліквідатором перелік ліквідаційної маси банкрута складений з порушенням вимог ч.1 ст.62 Кодексу України з процедур банкрутства; що Касаційний господарський суд у складі Верховного суду сформував правову позицію щодо погодження переліку ліквідаційної маси банкрута з органом управління, відповідно до якої "обов`язку ліквідатора щодо погодження переліку ліквідаційної маси державного підприємства-банкрута, кандидатури організатора аукціону з органом управління його майном, статтею 96 КУзПБ не визначено, на відміну від частини дванадцятої статті 96 Закону про банкрутство в редакції Закону України №4212-VI від 22.12.2011, яка передбачала обов`язкове погодження ліквідатором державного підприємства-банкрута переліку його ліквідаційної маси, та за відсутності такого погодження ліквідатор не міг розпочати продаж майна банкрута у ліквідаційній процедурі"; що таким чином, враховуючи відсутність у Кодексі України з процедур банкрутства норми щодо погодження органом управління банкрута переліку ліквідаційної маси банкрута, таке погодження Міністерством економіки України не є обов`язковим (т.33 а.с.190).
8. При вирішенні спору судом застосовано наступні норми законодавства.
Відповідно до кодексу України з процедур банкрутства:
ч.1 ст.2. Провадження у справах про банкрутство регулюється цим Кодексом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законами України;
ч.1 ст.61. Ліквідатор з дня свого призначення здійснює такі повноваження: (…) визначає початкову вартість майна банкрута; (…)формує ліквідаційну масу; (…) продає майно банкрута для задоволення вимог, внесених до реєстру вимог кредиторів, у порядку, передбаченому цим Кодексом;
ч.6,7 ст.96. Відкриття провадження у справі про банкрутство за заявою боржника не є підставою для припинення повноважень органу, уповноваженого управляти майном боржника, щодо управління відповідним об`єктом державної власності. У разі якщо боржник є державним підприємством або господарським товариством, у статутному капіталі якого більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі, господарський суд залучає до участі у справі про банкрутство представників органу, уповноваженого управляти державним майном, з повідомленням про відкриття провадження у справі про банкрутство такого підприємства.
Згідно із ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із Законом України "Про управління об`єктами державної власності":
ч.1 ст.1. Управління об`єктами державної власності - здійснення Кабінетом Міністрів України та уповноваженими ним органами, іншими суб`єктами, визначеними цим Законом, повноважень щодо реалізації прав держави як власника таких об`єктів, пов`язаних з володінням, користуванням і розпоряджанням ними, у межах, визначених законодавством України, з метою задоволення державних та суспільних потреб;
ч.1 ст.3. Об`єктами управління державної власності є: (…) державне майно, надане суб`єкту господарювання на праві господарського відання відповідно до законодавства (…);
п.11, 34 ч.1 ст.6. Уповноважені органи управління відповідно до покладених на них завдань ведуть облік об`єктів державної власності, що перебувають в їх управлінні, здійснюють контроль за ефективним використанням та збереженням таких об`єктів; здійснює визначені законодавством повноваження під час провадження справ про банкрутство державних підприємств та господарських організацій з корпоративними правами держави, що перебувають у їх управлінні;
ч.18 ст.11. Мирові угоди, плани санації та переліки ліквідаційних мас та зміни і доповнення до них у справах про банкрутство господарських організацій з корпоративними правами держави понад 50 відсотків їх статутного капіталу погоджуються з суб`єктом управління об`єктами державної власності, Фондом державного майна України (стосовно господарської організації, яка перебуває у процесі приватизації).
Згідно з Положенням про Міністерство економіки України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 №459 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 17.02.2021 №124):
підп.6 п.3. Основними завданнями Мінекономіки є здійснення управління об`єктами державної власності (…);
підп.259, 261 та 262 п.4. Мінекономіки відповідно до покладених на нього завдань: приймає рішення про подальше використання державного майна, що належить до сфери його управління та не увійшло до статутного капіталу господарських товариств, утворених у процесі корпоратизації; приймає в установленому порядку рішення про списання та відчуження об`єктів державної власності, що перебувають у сфері його управління; виконує в межах повноважень, передбачених законом, інші передбачені законом функції з управління об`єктами державної власності, що належать до сфери його управління.
Згідно з Цивільним кодексом України:
ч.1 ст.316. Правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб;
ч.1 ст.317. Власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном;
ч.1 ст.319. Власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд;
ч.1,2 ст.136. Право господарського відання є речовим правом суб`єкта підприємництва, який володіє, користується і розпоряджається майном, закріпленим за ним власником (уповноваженим ним органом), з обмеженням правомочності розпорядження щодо окремих видів майна за згодою власника у випадках, передбачених цим Кодексом та іншими законами. Власник майна, закріпленого на праві господарського відання за суб`єктом підприємництва, здійснює контроль за використанням та збереженням належного йому майна безпосередньо або через уповноважений ним орган, не втручаючись в оперативно-господарську діяльність підприємства;
ст.170. Держава набуває і здійснює цивільні права та обов`язки через органи державної влади у межах їхньої компетенції, встановленої законом;
ст.326. У державній власності є майно, у тому числі грошові кошти, яке належить державі Україна. Від імені та в інтересах держави Україна право власності здійснюють відповідно органи державної влади. Управління майном, що є у державній власності, здійснюється державними органами, а у випадках, передбачених законом, може здійснюватися іншими суб`єктами;
ч.4 ст.334. Права на нерухоме майно, які підлягають державній реєстрації, виникають з дня такої реєстрації відповідно до закону.
Відповідно Господарського кодексу України:
до ч.5 ст.22. Держава реалізує право державної власності у державному секторі економіки через систему організаційно-господарських повноважень відповідних органів управління щодо суб`єктів господарювання, що належать до цього сектора і здійснюють свою діяльність на основі права господарського відання або права оперативного управління;
ч.1 ст.134. Суб`єкт господарювання, який здійснює господарську діяльність на основі права власності, на свій розсуд, одноосібно або спільно з іншими суб`єктами володіє, користується і розпоряджається належним йому (їм) майном, у тому числі має право надати майно іншим суб`єктам для використання його на праві власності, праві господарського відання чи праві оперативного управління, або на основі інших форм правового режиму майна, передбачених цим Кодексом;
ч.1, 2 та 4 ст.136. Право господарського відання є речовим правом суб`єкта підприємництва, який володіє, користується і розпоряджається майном, закріпленим за ним власником (уповноваженим ним органом), з обмеженням правомочності розпорядження щодо окремих видів майна за згодою власника у випадках, передбачених цим Кодексом та іншими законами. Власник майна, закріпленого на праві господарського відання за суб`єктом підприємництва, здійснює контроль за використанням та збереженням належного йому майна безпосередньо або через уповноважений ним орган, не втручаючись в оперативно-господарську діяльність підприємства. Щодо захисту права господарського відання застосовуються положення закону, встановлені для захисту права власності. Суб`єкт підприємництва, який здійснює господарську діяльність на основі права господарського відання, має право на захист своїх майнових прав також від власника.
Згідно з ч.1 ст.37 Закону України "Про власність" Майно, що є державною власністю і закріплене за державним
підприємством, належить йому на праві повного господарського
відання, крім випадків, передбачених законодавством України. Здійснюючи право повного господарського відання, підприємство
володіє, користується та розпоряджається зазначеним майном,
вчиняючи щодо нього будь-які дії, які не суперечать закону та
цілям діяльності підприємства. До права повного господарського
відання застосовуються правила про право власності, якщо інше не
встановлено законодавчими актами України.
9. Аналізуючи установлені обставини справи та норми чинного законодавства суд прийшов до висновку, що скарга підлягає частковому задоволенню виходячи з наступного.
Кодексом визначено особливості банкрутства державних підприємств та підприємств, у статутному капіталі яких частка державної власності перевищує 50 відсотків, серед яких встановлено обов`язок суду у разі відкриття провадження у справі про банкрутство зазначених підприємств залучити до участі у справі про банкрутство представників органу, уповноваженого управляти державним майном, з повідомленням про відкриття провадження у справі про банкрутство такого підприємства (ч.7 ст.96 Кодексу).
Передача спірного майна у господарське відання є виключною компетенцією органу управління цим державним майном. Такі повноваження належать до компетенції Міністерства економіки України як органу управління державним майном Державного підприємства "Машинобцдівний завод "Оризон" відповідно до вимог ст. 4, і 11 Закону України "Про управління об`єктами державної власності".
Відповідно до ч.1 ст.316, ч.1 ст.317 ЦК України правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб. Власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном.
Спірне нерухоме майно знаходиться у власності Держави Україна в особі Міністерства економіки України. Отже, передача цього майна у господарське відання є виключною компетенцією органу управління цим державним майном, у даному випадку, Міністерства економіки України.
За таких обставин, суд не має повноважень на прийняття рішення з питання, вирішення якого віднесено до виключних повноважень власника, у даному випадку, Міністерства економіки України.
Крім того, орган управління державним майном, реалізуючи свої повноваження власника державного майна, вправі закріпити спірні об`єкти нерухомості на праві господарського відання не за боржником, а за будь-якою іншою особою.
За таких обставин вимоги ліквідатора банкрута задоволенню не підлягають.
Керуючись ст.234, 235 ГПК України, суд
УХВАЛИВ:
1. Відмовити у задоволенні заяви боржника у особі ліквідатора банкрута, арбітражного керуючого Носань Н.С., від 30.01.2023 №02-31/72 повністю.
Ухвала суду набрала законної сили 03.05.2023. Ухвала суду може бути оскаржена до Північного апеляційного господарського суду в порядку та у строки, встановлені статтями 254-257 Господарського процесуального кодексу України.
Повне судове рішення складено і підписано 18.05.2023.
Направити цю ухвалу ліквідатору банкрута, членам комітету кредиторів (3), Черкаській обласній прокуратурі, представнику працівників боржника Варваруку М.Ю., Міністерству економіки України, Міністерству юстиції України.
Суддя Ю.А. Хабазня
Я-9