ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128
УХВАЛА
12.09.11 Справа№ 5015/2298/11
Господарський суд Львівської області, розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали заяви кредитора : Державної податкової інспекції у Франківському районі м. Львова, м. Львів
про: визнання кредиторських вимог
у справі про банкрутство Приватного підприємства «Реліквія», м. Львів, код ЄДРПОУ 31291589
Суддя Артимович В.М.
При секретарі Савчин І.О.
За участю представника:
від боржника:Репецький В.В. представник;
розпорядник майна:Марко А.Т. арбітражний керуючий;
за участю:УПФУ у Франківському районі: Кожухар І.І. представник;
ТзОВ «Олмар»: Свистович Ю.П. представник;
ДПІ у Франківському районі м. Львова: Юрченко Ю.А. представник;
ФОП ОСОБА_7.: ОСОБА_8 представник.
ВСТАНОВИВ:
На розгляд господарського суду Львівської області поступила заява Приватного підприємства «Реліквія», м. Львів, код ЄДРПОУ 31291589, надалі боржник, про його банкрутство у порядку, встановленому ч. 5 ст. 7 та ст. 11 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”.
Ухвалою суду від 27.04.2011 р. провадження у справі порушено, заяву прийнято до розгляду, введено мораторій на задоволення вимог кредиторів, підготовче засідання суду призначено на 28.04.2011 р.
Підготовче засідання суду відкладалось з підстав, викладених в ухвалі суду від 01.06.2011 р. Також в судових засіданнях 18.05.2011 р. і 30.05.2011 р. оголошувались перерви.
Ухвалою суду від 15.06.2011 р. введено процедуру розпорядження майном боржника; розпорядником майна боржника призначено арбітражного керуючого Марка А.Т.
Судом встановлено, що оголошення про введення процедури розпорядження майном боржника опубліковане в газеті «Урядовий курєр», № 119 (4517) від 05.07.2011 р.
У визначеному ст. 14 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» 04.08.2011 р. Державна податкова інспекція у Франківському районі м. Львова, надалі ДПІ або заявник, звернулася до господарського суду із заявою про визнання її конкурсним кредитором боржника із грошовими вимогами в розмірі 134994,35 грн., що становлять штрафні (фінансові) санкції за порушення норм регулювання обігу готівки.
Згідно поданого розпорядником майна реєстру вимог кредиторів грошові вимоги ДПІ в сумі 134994,35 грн. відхилено повністю.
Відповідно до листа боржника від 15.08.2011 р. боржник не визнає грошові вимоги ДПІ до вирішення по суті спору між боржником та ДПІ та набрання законної сили рішенням суду адміністративній справі № 2а-6008/11/1370 за позовом боржника про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення № 0007492330 від 30.12.2010 р.
02.09.2011 р. ДПІ через канцелярію суду подано письмові пояснення щодо грошових вимог та скаргу на рішення боржника про невизнання кредиторських вимог ДПІ.
В судове засідання 12.09.2011 р. зявилися представники ряду заявників, боржника та розпорядник майна, які надали пояснення по суті вимог ДПІ. Представник ДПІ настоював на включенні в реєстр вимог кредиторів суми грошових вимог, заявлених ДПІ у відповідній заяві. Представник боржника та розпорядник майна заперечили проти включення в реєстр вимог кредиторів боржника грошових вимог ДПІ в сумі 134994,35 грн.
Судом встановлено, що ДПІ за результатами перевірки боржника 16.12.2010 р. складено акт № 6009/23-2/31291589 «Про результати планової виїзної перевірки ПП «Реліквія»код за ЄДРПОУ 31291589 з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2009 р. по 30.06.2010 р., валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2009 р. по 30.06.2010 р.».
На підставі вищезгаданого акту перевірки, згідно з вимогами Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки»податковим органом прийнято податкове повідомлення-рішення № 0007492330 від 30.12.2010 р. про застосування щодо ПП „Реліквія" штрафних (фінансових) санкцій за порушення законодавства про патентування (порушення норм регулювання обігу готівки) в розмірі 135000,00 грн. Сума кредиторських вимог ДПІ у Франківському районі м. Львова до ПП «Реліквія»(з врахуванням переплати, як вбачається з облікової картки платника податків, в розмірі 5,65 грн.) становить 134994,35 грн.
Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 26.05.2011 р. порушено провадження у справі № 2а-6008/11/1370 за позовом ПП «Реліквія»про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення № 0007492330 від 30.12.2010 р.
Суд, розглянувши вимоги ДПІ у Франківському районі м. Львова, вважає, що вони не можуть бути включені до реєстру вимог кредиторів боржника, як конкурсні, виходячи з наступного.
Статтею 14 Податкового кодексу України визначено, що грошове зобовязання платника податків це сума коштів, які платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов”язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності, а податкове зобовязання сума коштів, які платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначених платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк). Зазначеним кодексом встановлено, що податкові зобовязання можуть бути визначені самостійно платником податків у податковій декларації або контролюючим органом з прийняттям податкового повідомлення-рішення.
У відповідності до пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, чинного із 01.01.2011 р., податковим боргом є сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Згідно п. 54.1 ст. 54 Податкового кодексу України, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Нормою п. 56.18 ст. 56 Податкового кодексу України передбачено, що при зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання недійсним рішення контролюючого органу грошове зобов'язання вважається неузгодженим до дня набрання судовим рішенням законної сили.
Відтак, податковим боргом визнається узгоджене платником податків самостійно або встановлене судом податкове зобовязання.
У відповідності до ст. 1 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" конкурсними кредиторами є кредитори за вимогами до боржника, які виникли до порушення провадження у справі про банкрутство та вимоги яких не забезпечені заставою майна боржника. Поточними вимогами є грошові зобовязання, які виникають після порушення провадження у справі про банкрутство, безпосередньо в процедурі банкрутства.
Цією ж статтею визначено, що кредитором може бути орган державної податкової служби та інші державні органи, які здійснюють контроль за правильністю та своєчасністю справляння страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та інші види загальнообов'язкового державного соціального страхування, податків і зборів (обов'язкових платежів).
Відповідно до абз. 8 ст. 1 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом»безспірними вимогами кредиторів є вимоги кредиторів, визнані боржником, інші вимоги кредиторів, підтверджені виконавчими документами чи розрахунковими документами, за якими відповідно до законодавства здійснюється списання коштів з рахунків боржника.
Згідно п. 54.5 ст. 54 Податкового кодексу України, якщо згідно з нормами цієї статті сума грошового зобов'язання розраховується контролюючим органом, платник податків не несе відповідальності за своєчасність, достовірність і повноту нарахування такої суми, проте несе відповідальність за своєчасне та повне погашення нарахованого узгодженого грошового зобов'язання і має право оскаржити зазначену суму в порядку, встановленому цим Кодексом.
Податкове повідомлення-рішення про визначення суми грошового зобов'язання платника податків або будь-яке інше рішення контролюючого органу може бути скасоване контролюючим органом вищого рівня під час проведення процедури його адміністративного оскарження та в інших випадках у разі встановлення невідповідності таких рішень актам законодавства (п. 55.1 ст. 55 Податкового кодексу).
Відповідно до п. 56.18 ст. 56 Податкового кодексу України платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення-рішення або інше рішення контролюючого органу про нарахування грошового зобов'язання у будь-який момент після отримання такого рішення.
У відповідності до п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
У разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у пп. 54.3.1 - 54.3.6 п. 54.3 ст. 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу. У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження (п. 57.3 ст. 57 Податкового кодексу України). Як випливає з п. 56.18 ст. 56 Податкового кодексу при оскарженні платником податків до суду рішення контролюючого органу грошове зобов'язання вважається узгодженим із дня набрання судовим рішенням законної сили.
Отже, з моменту прийняття податкового повідомлення-рішення у платника податку виникає податкове зобовязання. Проте, у випадку оскарження такого податкового повідомлення-рішення у платника податку не виникає обовязку сплатити визначену ним суму податкових платежів до моменту його узгодження, тобто до моменту перетворення податкового зобовязання в податковий борг.
Провадження у справах про банкрутство регулюється спеціальним законом Законом України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом». При розгляді справ про банкрутство пріоритет має власне спеціальний закон, оскільки одним із принципів вирішення конкуренції правових норм є перевага спеціального закону щодо загального.
Відповідно до ст. 14 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом»конкурсні кредитори за вимогами, які виникли до дня порушення провадження у справі про банкрутство, протягом тридцяти днів від дня опублікування в офіційному друкованому органі оголошення про порушення провадження у справі про банкрутство зобовязані подати до господарського суду письмові заяви з вимогами до боржника, а також документи, що їх підтверджують. Відтак, вимоги кредиторів до боржника повинні бути: по-перше, обґрунтованими, підставними, тобто в боржника на момент порушення справи про банкрутство повинен існувати обовязок зі сплати відповідних платежів кредиторові; по-друге, грошові вимоги мають виникнути до порушення провадження у справі про банкрутство.
У випадку наявності процедури апеляційного узгодження (оскарження в адміністративному чи судовому порядку) податкових повідомлень-рішень, прийнятих до порушення провадження у справі про банкрутство, у боржника в силу положень Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом»відсутній обовязок зі сплати платежів, а, відтак, і підстави для визнання судом таких майнових вимог ДПІ, як конкурсних.
З огляду на викладене, грошові зобовязання Приватного підприємства «Реліквія», м. Львів, перед ДПІ у Франківському районі м. Львова на суму 134994,35 грн. є неузгодженими, оскільки, як вже зазначалось судом, податкове повідомлення-рішення № 0007492330 від 30.12.2010р на суму 135000,00 грн. оскаржене боржником в судовому порядку до Львівського окружного адміністративного суду, а тому грошові вимоги ДПІ в сумі 134994,35 грн. не можуть бути включені до реєстру вимог кредиторів Приватного підприємства «Реліквія», як конкурсні.
Беручи до уваги викладене, керуючись ст.ст. 1, 5, 6, 14, 15, 16, 31 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», ст.ст. 14, 54, 56, 57 Податкового кодексу України, ст. 86 ГПК України, суд
У Х В А Л И В:
1. Відмовити Державній податковій інспекції у Франківському районі м. Львова у включенні в реєстр вимог кредиторів Приватного підприємства «Реліквія»грошових вимог в розмірі 134994,35 грн., як конкурсних.
2. Копію ухвали направити ДПІ, розпоряднику майна та боржнику.
Суддя Артимович В.М.