УХВАЛА
про відмову у залишенні позову без розгляду
10 червня 2021 року справа № 580/1698/19м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі :
головуючого судді - Руденко А.В.,
за участю:
секретаря Дубихвіст В.В.,
представника відповідача Возного С.І. (за довіреністю),
розглянувши у підготовчому засіданні в загальному позовному провадженні в приміщенні суду клопотання третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача комунального підприємства «Смілакомунтеплоенерго» про залишення без розгляду позовної заяви ОСОБА_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача ОСОБА_2 до виконавчого комітету Смілянської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача комунальне підприємство «Смілакомунтеплоенерго» про визнання протиправним та скасування рішення,-
встановив:
У провадженні Черкаського окружного адміністративного суду перебуває адміністративна справа №580/1698/19 за позовом ОСОБА_1 до виконавчого комітету Смілянської міської ради, третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача комунальне підприємство Смілакомунтеплоенерго про визнання протиправним та скасування рішення №414 від 22.11.2018 Про встановлення тарифів на послуги з централізованого опалення та теплову енергію для КП Смілакомунтеплоенерго.
До початку підготовчого засідання, призначеного на 10.06.2021 о 9.00 год третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача комунальне підприємство Смілакомунтеплоенерго подало до суду письмове клопотання про залишення позовної заяви без розгляду на підставі п. 8 ч. 1 ст. 240 КАС України.
В обгрунтування зазначило, що предметом спору є оскарження нормативно-правового акта, а саме: підпункту 1.2 рішення виконкому Смілянської міської ради №414 від 22.11.2018 про встановлення тарифу для населення на послугу з централізованого опалення для абонентів житлових будинків з будинковими та квартирними приладами обліку теплової енергії в розмірі 2337,72 грн/Гкал (з ПДВ).
Згідно ч. 3 ст. 264 КАС України нормативно-правові акти можуть бути оскаржені до адміністративного суду протягом строку їх дії.
Згідно з рішенням Конституційного Суду України від 09.02.1999 у справі №1-7/99 дію нормативно-правового акту в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності.
Рішенням виконавчого комітету Смілянської міської ради №83 від 28.02.2019 «Про коригування тарифів на послуги з централізованого опалення та теплову енергію для КП «Смілакомунтеплоенерго» внесено зміни до рішення №414, зокрема підпункт 1.2 пункту 1 викладено у новій редакції, а саме: встановлено тариф для населення на послугу з централізованого опалення для абонентів житлових будинків з будинковими та квартирними приладами обліку теплової енергії 2300,21 Г/кал (з ПДВ).
Отже оскаржуваний позивачем підпункт 1.2 пункту 1 рішення №414 від 22.11.2018 був чинним та застосовувався КП «Смілакомунтеплоенерго» з 13 грудня 2018 року по 31 березня 2019 року. Водночас позивач звернувся з позовом до суду 27 травня 2019 року, тобто в той час, коли дія оскаржуваного нормативно-правового акту завершилась шляхом прийняття іншого акту, більш пізнього за часом його прийняття. Отже цифрове значення вартості тарифу, вказане у підпункті 1.2 пункту 1 рішення №414 від 22.11.2018, фактично втратило чинність станом на час звернення позивача з позовом, розгляду та вирішення спору в суді, що свідчить про пропуск позивачем встановленого законодавством строку звернення до суду.
У підготовчому засіданні представник відповідача вказану заяву підтримав та просив задовольнити.
Вирішуючи заяву про залишення позову без розгляду суд виходить з наступного.
Оскаржуване рішення виконавчого комітету Черкаської міської ради №414 від 22.11.2018 офіційно опубліковане в газеті Сміла у номері 48 від 28.11.2018 та є чинним на час розгляду спору судом.
Згідно ч. 3 ст. 264 КАС України нормативно-правові акти можуть бути оскаржені до адміністративного суду протягом строку їх дії.
Отже позивач звернувся до суду протягом строку його дії, тобто строк звернення до суду не пропустив.
Рішенням №83 від 28.02.2019, на яке посилається відповідач, до нього внесені зміни, якими відкориговані тарифи на послуги з централізованого опалення та теплової енергії для третьої особи.
Проте внесення змін до оскаржуваного рішення не означає втрату ним чинності, а отже воно може бути оскаржене відповідно до положень ст. 264 КАС України.
Вказана правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 15.04.2021 у цій справі.
Згідно п. 8 ч. 1 ст. 240 КАС України суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду з підстав, визначених частинами третьою та четвертою статті 123 цього Кодексу.
Ч. 3 ст. 123 КАС України передбачає, якщо факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду буде виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі і позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду.
Ч. 4 ст. 123 КАС України передбачає, якщо після відкриття провадження у справі суд дійде висновку, що викладений в ухвалі про відкриття провадження у справі висновок суду про визнання поважними причин пропуску строку звернення до адміністративного суду був передчасним, і суд не знайде інших підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, суд залишає позовну заяву без розгляду.
Враховуючи, що позивач звернувся з позовом під час дії оскаржуваного рішення №414, підстави для залишення позову без розгляду відсутні.
Керуючись ст. 240-243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ухвалив:
У задоволенні клопотання комунального підприємства «Смілакомунтеплоенерго» про залишення без розгляду позовної заяви ОСОБА_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача ОСОБА_2 до виконавчого комітету Смілянської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача комунальне підприємство «Смілакомунтеплоенерго» про визнання протиправним та скасування підпункту 1.2 пункту 1 рішення виконавчого комітету Смілянської міської ради №414 від 22.11.2018 «Про встановлення тарифів на послуги з централізованого опалення та теплову енергію для КП «Смілакомунтеплоенерго» відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення і оскарженню не підлягає.
Заперечення на ухвалу можуть бути викладені у апеляційній скарзі на рішення суду.
Повний текст ухвали складений 10 червня 2021 року.
Головуючий А.В. Руденко