ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під`їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
_______________________________________________________________________
УХВАЛА
"20" вересня 2022 р.м. ХарківСправа № 922/1014/18
Господарський суд Харківської області у складі:
суддя Усатий В.О.
при секретарі судового засідання П`ятак А.С.
розглянувши справу
за заявою товариства з обмеженою відповідальністю "Євро-сервіс+", м. Харків
до товариства з обмеженою відповідальністю "Євро-сервіс+", м. Харків
про визнання банкрутом
учасники у справі про банкрутство не з`явилися
ВСТАНОВИВ:
Постановою господарського суду Харківської області від 24.09.2018 ТОВ "Євро-сервіс+" визнано банкрутом та відкрито ліквідаційну процедуру, призначено ліквідатором арбітражну керуючу Ющенко В.М.
07.12.2021 до канцелярії суду надійшло клопотання про призначення ліквідатора (вх. № 28802 від 07.12.2021), подане Родзинським А.А. із зазначенням останнього як представника ТОВ "Родзинський Гроуп", в якому заявник просить суд призначити ліквідатором ТОВ "Євро-сервіс+" арбітражного керуючого Сисуна О.І.
Також, 07.12.2021 до суду надійшла заява арбітражного керуючого Сисуна О.І. (вх.№ 28801) про згоду на участь у справі в якості ліквідатора.
Суд звертає увагу на те, що до своєї заяви на участь у справі арбітражний керуючий Сисун О.І. не надав копію свідоцтва про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого. Крім того, надані до його заяви копії документів не містять усіх необхідних реквізитів засвідчення, передбачених п. 5.27 Національного стандарту України Уніфікованої системи організаційно-розпорядчої документації, затвердженої наказом Держспоживстандарту України від 07.04.2003 № 55, а саме - дати засвідчення, що унеможливлює визнання їх в якості належних доказів.
Ухвалою суду від 09.12.2021 повернуто ТОВ "Родзинський Гроуп" клопотання про призначення ліквідатора (вх. № 28802 від 07.12.2021) та додані до нього документи всього на 3 аркушах без розгляду на підставі ч. 4 ст. 170 ГПК України.
11.01.2022 до суду від ТОВ "Родзинський Гроуп" як від голови комітету кредиторів ТОВ "Євро-сервіс+" надійшло клопотання про призначення ліквідатора (вх. № 453), в якому заявник просить суд призначити ліквідатором ТОВ "Євро-сервіс+" арбітражного керуючого Сисуна О.І.
В обґрунтування поданого клопотання ТОВ "Родзинський Гроуп" посилається на рішення комітету кредиторів ТОВ "Євро-сервіс+", прийняте 03.12.2021.
Ухвалою суду від 13.01.2022 призначено клопотання ТОВ "Родзинський Гроуп" про призначення ліквідатора (вх. № 453 від 11.01.2022) до розгляду на 10.02.2022. Ухвалено заявнику - ТОВ "Родзинський Гроуп" до дати проведення судового засідання надати суду правове обґрунтування клопотання про призначення нового ліквідатора, з урахуванням того, що питання про припинення повноважень арбітражної керуючої Ющенко В.М. як ліквідатора ТОВ "Євро-сервіс+" в межах справи не вирішується. Запропоновано ліквідатору до дати проведення судового засідання надати суду: відзив на клопотання ТОВ "Родзинський Гроуп" про призначення ліквідатора (вх. № 453 від 11.01.2022) з його правовим та документальним обґрунтуванням; докази надсилання відзиву на адреси учасників у справі про банкрутство (оригінали фіскальних чеків та поштових описів вкладення).
У вищезазначеній ухвалі суд звернув увагу на те, що станом на момент надходження клопотання ТОВ "Родзинський Гроуп" про призначення ліквідатора (вх.№453 від 11.01.2022) повноваження ліквідатора у даній справі виконує арбітражна керуюча Ющенко В.М., натомість, подане ТОВ "Родзинський Гроуп" клопотання не містить ані вимог про припинення повноважень арбітражної керуючої Ющенко В.М., ані вимог про її відсторонення від виконання повноважень ліквідатора ТОВ "Євро-сервіс+", також, відповідні рішення не приймалися комітетом кредиторів ТОВ "Євро-сервіс+" 03.12.2021; заяви від самої арбітражної керуючої Ющенко В.М. про дострокове припинення її повноважень або про відсторонення її від виконання повноважень ліквідатора ТОВ "Євро-сервіс+" до суду не надходило.
Ухвалою суду від 10.02.2022 відкладено розгляд клопотання ТОВ "Родзинський Гроуп" про призначення ліквідатора (вх. № 453 від 11.01.2022) на 15.03.2022.
Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні" (із змінами) у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" введено в Україні воєнний стан.
Згідно зі ст. 3 Конституції України людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
З метою убезпечення від ризику життя та здоров`я людей, зокрема, учасників справи та працівників суду, судове засідання, призначене на 15.03.2022, не відбулося.
Проте, господарський суд Харківської області продовжує здійснювати правосуддя та працює у дистанційному режимі.
У зв`язку із реальною загрозою життю, здоров`ю та безпеці відвідувачів суду, працівників апарату суду та суддів, керуючись ст. 3 Конституції України, ст. 24 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", рішенням Ради суддів України № 9 від 24.02.2022, враховуючи положення Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" № 64/2022 від 24.02.2022, розпоряджень Харківської обласної військової адміністрації, прийнятих відповідно до ст. 8 Закону України "Про правовий режим воєнного стану", керівництвом господарського суду Харківської області встановлено особливий режим роботи суду в умовах воєнного стану, відповідно до якого, крім іншого, тимчасово зупинено здійснення судочинства у відкритих судових засіданнях за участю учасників судового процесу до усунення обставин, які зумовлюють загрозу життю, здоров`ю та безпеці громадян в умовах воєнної агресії проти України.
21.04.2022 на виконання ухвали Касаційного господарського суду у складі Верховного суду від 05.04.2022 справу № 922/1014/18 направлено до суду касаційної інстанції.
Після повернення справи до господарського суду Харківської області ухвалою суду від 11.07.2022 призначено клопотання ТОВ "Родзинський Гроуп" про призначення ліквідатора (вх. № 453 від 11.01.2022) до розгляду на 20.09.2022.
Крім того, вищезазначеною ухвалою суду від 11.07.2022, у зв`язку з ненаданням запропонованим арбітражним керуючим Сисуном О.І. копії свідоцтва про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого, а також приймаючи до уваги надання зазначеним арбітражним керуючим до своєї заяви копій документів, зокрема, договору страхування відповідальності арбітражного керуючого, засвідчених неналежним чином, було вирішено звернутися до автоматизованої системи для визначення кандидатури арбітражного керуючого для призначення ліквідатором ТОВ "Євро-сервіс+". Запропоновано визначеному шляхом автоматизованого відбору арбітражному керуючому подати заяву про участь у цій справі.
За наслідком здійсненого судом запиту на автоматичне визначення кандидатури арбітражного керуючого отримано довідку від 13.07.2022, згідно з якою системою визначено кандидатуру арбітражної керуючої Бурцевої Ірини Юріївни (свідоцтво про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого № 353 від 28.02.2013).
16.08.2022 до суду від арбітражної керуючої Бурцевої І.Ю., визначеної шляхом автоматизованого відбору, надійшла заява (вх. № 8361) про згоду на участь у справі про банкрутство ТОВ "Євро-сервіс+".
Ліквідатор, представник ТОВ "Родзинський Гроуп", арбітражний керуючий Сисун О.І. та інші учасники у справі про банкрутство в судове засідання не з`явилися, про дату, час та місце розгляду справи були повідомлені відповідно до вимог чинного законодавства, доказів виконання вимог попередніх ухвал суду не надали.
Розглянувши клопотання ТОВ "Родзинський Гроуп" про призначення ліквідатора (вх.№ 453 від 11.01.2022), дослідивши матеріали справи в сукупності, суд зазначає наступне.
Згідно з ч. 1 ст. 2 Кодексу України з процедур банкрутства провадження у справах про банкрутство регулюється цим Кодексом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законами України.
Порядок відсторонення арбітражного керуючого визначено ч. 4 ст. 28 Кодексу України з процедур банкрутства, відповідно до якої арбітражний керуючий може бути відсторонений господарським судом від виконання повноважень розпорядника майна, керуючого реструктуризацією, керуючого санацією, ліквідатора, керуючого реалізацією за його заявою. Відсторонення арбітражного керуючого від виконання повноважень здійснюється господарським судом за клопотанням учасника провадження у справі або за власною ініціативою у разі: 1) невиконання або неналежного виконання обов`язків, покладених на арбітражного керуючого; 2) зловживання правами арбітражного керуючого; 3) подання до суду неправдивих відомостей; 4) відмови арбітражному керуючому в наданні допуску до державної таємниці або скасування раніше наданого допуску; 5) припинення діяльності арбітражного керуючого; 6) наявності конфлікту інтересів. Комітет кредиторів має право в будь-який час звернутися до господарського суду з клопотанням про відсторонення арбітражного керуючого від виконання повноважень незалежно від наявності підстав. За наявності підстав для відсторонення арбітражного керуючого від виконання повноважень або за клопотанням комітету кредиторів господарський суд протягом 14 днів постановляє ухвалу про відсторонення арбітражного керуючого від виконання повноважень.
Отже, Кодекс України з процедур банкрутства фактично передбачає 4 випадки відсторонення арбітражного керуючого від виконання повноважень: 1) за його заявою; 2) за клопотанням учасника провадження; 3) за власною ініціативою суду; 4) за рішенням комітету кредиторів.
З аналізу приписів статті 28 Кодексу України з процедур банкрутства вбачається, що для відсторонення (усунення) арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) від виконання повноважень, суд повинен ретельно дослідити виконання арбітражним керуючим покладених на нього обов`язків і надати оцінку діям арбітражного керуючого (ліквідатора), та у разі встановлення факту невиконання або неналежного виконання обов`язків арбітражним керуючим - відсторонити арбітражного керуючого від виконання повноважень.
В обґрунтування клопотання про призначення ліквідатора (вх. № 453 від 11.01.2022) ТОВ "Родзинський Гроуп" як голова голови комітету кредиторів ТОВ "Євро-сервіс+" посилалося на рішення комітету кредиторів ТОВ "Євро-сервіс+", прийняте 03.12.2021.
Водночас, в ухвалі суду від 13.01.2022 про призначення клопотання ТОВ "Родзинський Гроуп" (вх. № 453 від 11.01.2022) до розгляду суд зауважив на тому, що станом на момент надходження вищезазначеного клопотання повноваження ліквідатора у даній справі виконує арбітражна керуюча Ющенко В.М., при цьому подане клопотання про призначення ліквідатора (вх. № 453 від 11.01.2022) не містить ані вимог про припинення повноважень арбітражної керуючої Ющенко В.М., ані вимог про її відсторонення від виконання повноважень ліквідатора ТОВ "Євро-сервіс+", також, відповідні рішення не приймалися комітетом кредиторів ТОВ "Євро-сервіс+" 03.12.2021; заяви від самої арбітражної керуючої Ющенко В.М. про дострокове припинення її повноважень або про відсторонення її від виконання повноважень ліквідатора ТОВ "Євро-сервіс+" до суду не надходило.
Ухвалами суду від 13.01.2022, 10.02.2022 та 11.07.2022 запропоновано заявнику - ТОВ "Родзинський Гроуп" до дати проведення судового засідання надати суду правове обґрунтування клопотання про призначення нового ліквідатора, з урахуванням того, що питання про припинення повноважень арбітражної керуючої Ющенко В.М. як ліквідатора ТОВ "Євро-сервіс+" у межах справи на момент прийняття вищевказаних ухвал суду не вирішувалося.
Разом із тим, правове обґрунтування клопотання про призначення нового ліквідатора (вх. № 453 від 11.01.2022) без вирішення питання про відсторонення (усунення) арбітражної керуючої Ющенко В.М. заявником - ТОВ "Родзинський Гроуп" надано не було.
Поряд із цим, як вбачається з матеріалів справи, арбітражну керуючу Ющенко В.М. призначено ліквідатором ТОВ "Євро-сервіс+" постановою господарського суду Харківської області від 24.09.2018, зобов`язано ліквідатора в строк до 24.09.2019 виконати ліквідаційну процедуру та надати суду обґрунтований звіт про виконану роботу, ліквідаційний баланс, а також всі докази, що свідчать про виконання ліквідаційної процедури.
Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 41 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (який діяв на момент ухвалення постанови про визнання боржника банкрутом від 24.09.2018 та до введення в дію Кодексу України з процедур банкрутства) ліквідатор - фізична особа, яка відповідно до судового рішення господарського суду організовує здійснення ліквідаційної процедури боржника, визнаного банкрутом, та забезпечує задоволення вимог кредиторів у встановленому цим Законом порядку. Ліквідатор з дня свого призначення здійснює такі повноваження: приймає до свого відання майно боржника, забезпечує його збереження; виконує функції з управління та розпорядження майном банкрута; проводить інвентаризацію та оцінку майна банкрута; аналізує фінансове становище банкрута; виконує повноваження керівника (органів управління) банкрута; очолює ліквідаційну комісію та формує ліквідаційну масу; пред`являє до третіх осіб вимоги щодо повернення банкруту сум дебіторської заборгованості; має право отримувати кредит для виплати вихідної допомоги працівникам, що звільняються внаслідок ліквідації банкрута, який відшкодовується згідно з цим Законом позачергово за рахунок коштів, одержаних від продажу майна банкрута; з дня визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури повідомляє працівників банкрута про звільнення та здійснює його відповідно до законодавства України про працю. Виплата вихідної допомоги звільненим працівникам банкрута провадиться ліквідатором у першу чергу за рахунок коштів, одержаних від продажу майна банкрута, або отриманого для цієї мети кредиту; заявляє в установленому порядку заперечення щодо заявлених до боржника вимог поточних кредиторів за зобов`язаннями, які виникли під час провадження у справі про банкрутство і є неоплаченими; подає до суду заяви про визнання недійсними правочинів (договорів) боржника; вживає заходів, спрямованих на пошук, виявлення та повернення майна банкрута, що знаходиться у третіх осіб; передає в установленому порядку на зберігання документи банкрута, які відповідно до нормативно-правових документів підлягають обов`язковому зберіганню, на строк не менше п`яти років з дати визнання особи банкрутом; продає майно банкрута для задоволення вимог, внесених до реєстру вимог кредиторів, у порядку, передбаченому цим Законом; повідомляє про своє призначення державний орган з питань банкрутства в десятиденний строк з дня прийняття рішення господарським судом та надає державному реєстратору в електронній формі через портал електронних сервісів юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань відомості, необхідні для ведення Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, у порядку, встановленому державним органом з питань банкрутства; у разі провадження банкрутом діяльності, пов`язаної з державною таємницею, вживає заходів з ліквідації режимно-секретного органу. Для цього за погодженням із Службою безпеки України визначає склад ліквідаційної комісії режимно-секретного органу, яка формується в установленому законодавством порядку; веде реєстр вимог кредиторів; подає в установленому порядку та у випадках, передбачених Законом України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення", інформацію центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення; здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом.
21.10.2019 введено в дію Кодекс України з процедур банкрутства, частиною 4 Прикінцевих та перехідних положень якого встановлено, що з дня введення в дію цього Кодексу подальший розгляд справ про банкрутство здійснюється відповідно до положень цього Кодексу незалежно від дати відкриття провадження у справі про банкрутство, крім справ про банкрутство, які на день введення в дію цього Кодексу перебувають на стадії санації, провадження в яких продовжується відповідно до Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом". Перехід до наступної судової процедури та подальше провадження у таких справах здійснюється відповідно до цього Кодексу.
Статтею 1 Кодексу України з процедур банкрутства визначено, що арбітражний керуючий - фізична особа, яка отримала відповідне свідоцтво та інформація про яку внесена до Єдиного реєстру арбітражних керуючих України; ліквідатор - арбітражний керуючий, призначений господарським судом для здійснення ліквідаційної процедури.
Положення статті 41 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" кореспондуються з нормами ст. 61 Кодексу України з процедур банкрутства, відповідно до якої ліквідатор з дня свого призначення здійснює такі повноваження: приймає у своє відання майно боржника, забезпечує його збереження; виконує функції з управління та розпорядження майном банкрута; проводить інвентаризацію та визначає початкову вартість майна банкрута; аналізує фінансовий стан банкрута; виконує повноваження керівника (органів управління) банкрута; формує ліквідаційну масу; заявляє до третіх осіб вимоги щодо повернення банкруту сум дебіторської заборгованості; має право отримувати кредит для виплати вихідної допомоги працівникам, які звільняються внаслідок ліквідації банкрута, який відшкодовується згідно з цим Кодексом позачергово за рахунок коштів, одержаних від продажу майна банкрута; з дня визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури повідомляє працівників банкрута про звільнення та здійснює його відповідно до законодавства України про працю. Виплата вихідної допомоги звільненим працівникам банкрута провадиться ліквідатором у першу чергу за рахунок коштів, одержаних від продажу майна банкрута, або отриманого для цієї мети кредиту; заявляє в установленому порядку заперечення щодо заявлених до боржника вимог поточних кредиторів за зобов`язаннями, які виникли під час провадження у справі про банкрутство і є неоплаченими; подає до суду заяви про визнання недійсними правочинів (договорів) боржника; вживає заходів, спрямованих на пошук, виявлення та повернення майна банкрута, що знаходиться у третіх осіб; передає в установленому порядку на зберігання документи банкрута, які відповідно до нормативно-правових актів підлягають обов`язковому зберіганню; продає майно банкрута для задоволення вимог, внесених до реєстру вимог кредиторів, у порядку, передбаченому цим Кодексом; повідомляє про своє призначення державний орган з питань банкрутства в десятиденний строк з дня прийняття рішення господарським судом та надає державному реєстратору в електронній формі через портал електронних сервісів юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань відомості, необхідні для внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, у порядку, встановленому державним органом з питань банкрутства; у разі провадження банкрутом діяльності, пов`язаної з державною таємницею, вживає заходів з ліквідації режимно-секретного органу; веде реєстр вимог кредиторів; подає в установленому порядку та у випадках, передбачених Законом України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення", інформацію до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення; здійснює дії щодо скасування реєстрації випуску акцій, передбачені законодавством, якщо організаційно-правовою формою юридичної особи - банкрута є акціонерне товариство; здійснює інші повноваження, передбачені цим Кодексом.
Суд зауважує на тому, що арбітражною керуючою Ющенко В.М. не подаються регулярно звіти про хід виконання ліквідаційної процедури, що призводить до необізнаності кредитора та суду про здійснені заходи в процедурі ліквідації банкрута.
Крім того, з моменту ухвалення постанови про визнання боржника банкрутом і призначення ліквідатором ТОВ "Євро-сервіс+" арбітражної керуючої Ющенко В.М., тобто за чотири роки, остання у суді першої інстанції була присутня лише в одному судовому засіданні 18.06.2020, при цьому, жодних належних доказів на підтвердження поважності причин неявки упродовж тривалого часу арбітражною керуючою Ющенко В.М. надано не було.
Як вказано у Рішенні Конституційного суду України від 02.11.2004 №15-рп/2004 верховенство права - це панування права в суспільстві. Одним з проявів верховенства права є те, що право не обмежується лише законодавством як однією з його форм, а включає й інші соціальні регулятори, зокрема норми моралі, традиції, звичаї тощо, які легітимовані суспільством і зумовлені історично досягнутим культурним рівнем суспільства. Всі ці елементи права об`єднуються якістю, що відповідає ідеології справедливості, ідеї права, яка значною мірою дістала відображення в Конституції України.
В частині 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, суд вказує на те, що право особи на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку кореспондується з обов`язком добросовісно користуватися наданими законом процесуальними правами, утримуватись від дій, що зумовлюють затягування судового процесу, та вживати надані процесуальним законом заходи для скорочення періоду судового провадження (п. 35 рішення Європейського суду з прав людини від 07.07.1989 у справі "Юніон Еліментарія Сандерс проти Іспанії" (Alimentaria Sanders S.A. v. Spain).
Обов`язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору. Нездатність суду ефективно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи є порушенням ч. 1 ст. 6 даної Конвенції (рішення Європейського суду з прав людини від 08.11.2005 у справі "Смірнова проти України").
Критерії оцінювання "розумності" строку розгляду справи є спільними для всіх категорій справ (цивільних, господарських, адміністративних чи кримінальних). Це - складність справи, поведінка заявника та поведінка органів державної влади (насамперед, суду). Відповідальність держави за затягування провадження у справі, як правило, настає у випадку нерегулярного призначення судових засідань, призначення судових засідань з великими інтервалами, затягування при передачі або пересиланні справи з одного суду в інший, невжиття судом заходів до дисциплінування сторін у справі, свідків, експертів, повторне направлення справи на додаткове розслідування чи новий судовий розгляд.
Всі ці обставини судам слід враховувати при розгляді кожної справи, оскільки перевищення розумних строків розгляду справ становить порушення прав, гарантованих пунктом 1 статті 6 Конвенції про захист прав і основних свобод людини, а збільшення кількості звернень до Європейського суду з прав людини не лише погіршує імідж нашої держави на міжнародному рівні, але й призводить до значних втрат державного бюджету.
Згідно з ч. ч. 1-3 ст. 12 Кодексу України з процедур банкрутства арбітражний керуючий користується усіма правами розпорядника майна, керуючого санацією, керуючого реструктуризацією, керуючого реалізацією, ліквідатора відповідно до законодавства. Арбітражний керуючий зобов`язаний: 1) неухильно дотримуватися вимог законодавства; 2) здійснювати заходи щодо захисту майна боржника; 3) проводити аналіз фінансово-господарського стану, інвестиційної та іншої діяльності боржника та становища на ринках боржника та подавати результати такого аналізу до господарського суду разом з документами, що підтверджують відповідну інформацію; 4) подавати відомості, документи та інформацію щодо діяльності арбітражного керуючого у порядку, встановленому законодавством; 5) розкривати інформацію про фінансовий стан боржника та хід провадження у справі про банкрутство на спеціалізованій сторінці веб-сайту державного органу з питань банкрутства (у закритій частині сторінки), до якої забезпечується доступ конкурсних і забезпечених кредиторів, а також (з моменту прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури) поточних кредиторів, та забезпечувати оновлення такої інформації не менше одного разу на місяць у порядку, визначеному державним органом з питань банкрутства. До інформації про фінансовий стан боржника та хід провадження у справі про банкрутство належить інформація про: значні правочини чи правочини із заінтересованістю, укладені боржником або від його імені (найменування сторін, суть зобов`язань, вартість майна, що передається за правочином, строк виконання зобов`язань); інвентаризацію майна боржника (дати початку та закінчення інвентаризації); дебіторів боржника, розмір заборгованості яких перевищує 5 відсотків сукупних вимог конкурсних кредиторів (зазначається найменування або ім`я, місцезнаходження або місце проживання, ідентифікаційний код юридичної особи або реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності) та розмір заборгованості); обтяження майна боржника (об`єкт обтяження, вид обтяження, орган або особа, в інтересах якої накладено обтяження, підстави накладення обтяження); реєстр вимог кредиторів; строки виконання плану санації (для керуючого санацією) або плану реструктуризації (для керуючого реструктуризацією); аналіз фінансово-господарської діяльності боржника; дату, час і місце проведення зборів кредиторів та комітету кредиторів (зазначається не пізніше ніж за три робочі дні до дня проведення таких зборів); тексти рішень зборів та комітету кредиторів (вносяться протягом трьох робочих днів з дня прийняття відповідного рішення); текст затвердженого судом плану санації або плану реструктуризації (вноситься протягом трьох робочих днів з дня затвердження плану судом); декларацію про майновий стан боржника - фізичної особи; 6) створювати умови для проведення перевірки додержання арбітражним керуючим вимог законодавства; 7) здійснювати заходи щодо забезпечення охорони державної таємниці відповідно до встановлених законодавством вимог; 8) надавати державному реєстратору в електронній формі через веб-портал електронних сервісів відомості, необхідні для ведення Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, у порядку, встановленому державним органом з питань банкрутства; 9) вживати заходів до недопущення будь-якої можливості виникнення конфлікту інтересів та невідкладно повідомляти суду про наявність такого конфлікту інтересів; 10) надсилати до органів Національної поліції чи прокуратури повідомлення про факти порушення законодавства, виявлені в діяльності працівників підприємств та організацій, що містять ознаки дії (бездіяльності), переслідуваної у кримінальному чи адміністративному порядку; 11) виконувати інші повноваження, передбачені законодавством. Під час реалізації своїх прав та обов`язків арбітражний керуючий зобов`язаний діяти добросовісно, розсудливо та з метою, з якою ці права та обов`язки надано (покладено).
Станом на момент розгляду даної справи строк ліквідаційної процедури, визначений постановою та законом, вже сплив, процедура ліквідації триває чотири роки, при цьому арбітражною керуючою Ющенко В.М. як ліквідатором ТОВ "Євро-сервіс+" вимоги Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" та Кодексу України з процедур банкрутства не виконано, не надано докази вчинення всіх необхідних дій у рамках проведення ліквідаційної процедури та не доведено наявність підстав, які б свідчили про об`єктивні перешкоди для подання звіту.
З огляду на зазначене, суд доходить висновку про те, що арбітражною керуючою Ющенко В.М. неналежно виконуються обов`язки, покладені на неї як на ліквідатора ТОВ "Євро-сервіс+", що призводить до необґрунтованого порушення строків розгляду справи, яка триває вже понад чотири роки, та як наслідок призводить до порушення прав та інтересів боржника й кредитора, які мають правомірні очікування на розгляд справи в розумні строки.
Враховуючи вищевикладене в сукупності, суд вважає за необхідне за власною ініціативою відсторонити арбітражну керуючу Ющенко В.М. від виконання повноважень ліквідатора ТОВ "Євро-сервіс+".
Вирішуючи питання призначення ліквідатора ТОВ "Євро-сервіс+", суд зазначає наступне.
Як встановлено вище, ТОВ "Родзинський Гроуп" як голова комітету кредиторів ТОВ "Євро-сервіс+" надав до суду клопотання (вх. № 453 від 11.01.2022) про призначення ліквідатором ТОВ "Євро-сервіс+" арбітражного керуючого Сисуна О.І.
Відповідно до п. 4 ч. 8 ст. 48 Кодексу України з процедур банкрутства до компетенції комітету кредиторів належить прийняття рішення про звернення до господарського суду з клопотанням про призначення арбітражного керуючого, припинення повноважень арбітражного керуючого та про призначення іншого арбітражного керуючого.
Судом встановлено, що рішення комітету кредиторів ТОВ "Євро-сервіс+" про призначення ліквідатором арбітражного керуючого Сисуна О.І. прийнято 03.12.2021.
Частиною 3 статті 28 Кодексу України з процедур банкрутства передбачено, що розпорядником майна, керуючим реструктуризацією, керуючим санацією, ліквідатором, керуючим реалізацією не можуть бути призначені арбітражні керуючі: 1) які є заінтересованими особами у цій справі; 2) які здійснювали раніше управління цим боржником - юридичною особою, крім випадків, коли з дня відсторонення від управління зазначеним боржником минуло не менше трьох років; 3) яким відмовлено в допуску до державної таємниці, якщо такий допуск є необхідним для виконання обов`язків, визначених цим Кодексом; 4) які мають конфлікт інтересів; 5) які здійснювали раніше повноваження приватного виконавця щодо примусового виконання судових рішень або рішень інших органів (посадових осіб), у яких боржник був стороною виконавчого провадження; 6) які є близькими особами боржника - фізичної особи. До призначення арбітражним керуючим особа повинна подати до господарського суду заяву, в якій зазначається, що вона не належить до осіб, зазначених у цій частині.
Стаття 24 Кодексу України з процедур банкрутства передбачає необхідність страхування відповідальності арбітражного керуючого.
Як вбачається з матеріалів справи, арбітражним керуючим Сисуном О.І., кандидатура якого запропонована комітетом кредиторів, подано до суду заяву про згоду на участь у справі (вх. № 28801 від 07.12.2021).
В ухвалі суду від 10.02.2022 про відкладення розгляду клопотання ТОВ "Родзинський Гроуп" про призначення ліквідатора (вх. № 453 від 11.01.2022) суд звернув увагу на те, що до своєї заяви на участь у справі арбітражний керуючий Сисун О.І. не надав копію свідоцтва про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого, а надані до заяви Сисуна О.І. копії документів, зокрема, договору страхування відповідальності арбітражного керуючого, не містять усіх необхідних реквізитів засвідчення, передбачених п. 5.27 Національного стандарту України Уніфікованої системи організаційно-розпорядчої документації, затвердженої наказом Держспоживстандарту України від 07.04.2003 № 55, а саме - дати засвідчення, що унеможливлює визнання їх в якості належних доказів.
Враховуючи вищевикладене, судом було здійснено запит на автоматичне визначення кандидатури арбітражного керуючого, у відповідь на який отримано довідку від 13.07.2022, згідно з якою системою визначено кандидатуру арбітражної керуючої Бурцевої Ірини Юріївни (свідоцтво про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого №353 від 28.02.2013).
16.08.2022 до суду від арбітражної керуючої Бурцевої І.Ю., визначеної шляхом автоматизованого відбору, надійшла заява (вх. № 8361) про згоду на участь у справі про банкрутство ТОВ "Євро-сервіс+", в якій арбітражна керуюча повідомила про те, що судимості за вчинення корисливих злочинів та заборони суду займатися діяльністю арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санації, ліквідатора) не має; управління боржником не здійснювала; не є заінтересованою особою по відношенню до боржника та кредиторів відповідно до ст. 1 Кодексу України з процедур банкрутства; професійна діяльність арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санації, ліквідатора); застрахована відповідно до вимог ст. 24 Кодексу України з процедур банкрутства, на підтвердження чого надала договір добровільного страхування цивільно-правової відповідальності арбітражного керуючого за шкоду, яку може бути завдано у зв`язку з виконанням його обов`язків № ДЦВАК/150/22 від 10.05.2022 з доказами сплати страхового платежу. Крім того, арбітражною керуючою до заяви на участь у справі надано свідоцтво про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого; зазначено про наявність технічної можливості виконувати функції ліквідатора.
На момент проведення судового засідання арбітражним керуючим Сисуном О.І. не надано до суду копії свідоцтва про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого та копій документів, доданих до його заяви, у тому числі договору страхування відповідальності арбітражного керуючого, засвідчених належним чином.
Приймаючи до уваги, що арбітражним керуючим Сисуном О.І. не надано всіх належних доказів, які б підтверджували, що його кандидатура відповідає вимогам Кодексу України з процедур банкрутства, суд вважає за необхідне у задоволенні клопотання ТОВ "Родзинський Гроуп" про призначення ліквідатора (вх. № 453 від 11.01.2022) та у задоволенні заяви арбітражного керуючого Сисуна О.І. про згоду на участь у справі (вх.№28801 від 07.12.2021) відмовити.
За наслідками дослідження заяви арбітражної керуючої Бурцевої І.Ю. про згоду на участь у справі (вх. № 8361 від 16.08.2022) та доданих до неї документів, судом встановлено, що зазначена кандидатура відповідає вимогам Кодексу України з процедур банкрутства, у зв`язку з чим суд доходить висновку про необхідність призначення ліквідатором ТОВ "Євро-сервіс+" арбітражної керуючої Бурцевої Ірини Юріївни.
Керуючись ст. ст. 28, 58-67 Кодексу України з процедур банкрутства, ст. ст. 232-235 ГПК України, -
УХВАЛИВ:
Відсторонити арбітражну керуючу Ющенко Віталіну Михайлівну (свідоцтво про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) № 756 від 07.05.2013) від виконання повноважень ліквідатора товариства з обмеженою відповідальністю "Євро-сервіс+" (61174, м. Харків, проспект Перемоги, 55 Е, код ЄДРПОУ 32439502).
Відмовити у задоволенні клопотання ТОВ "Родзинський Гроуп" про призначення ліквідатора (вх. № 453 від 11.01.2022).
Відмовити у задоволенні заяви арбітражного керуючого Сисуна О.І. про згоду на участь у справі (вх. № 28801 від 07.12.2021).
Призначити ліквідатором товариства з обмеженою відповідальністю "Євро-сервіс+" (61174, м. Харків, проспект Перемоги, 55 Е, код ЄДРПОУ 32439502) арбітражну керуючу Бурцеву Ірину Юріївну (адреса для листування: 69019, м. Запоріжжя, а/с 83, свідоцтво про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) № 353 від 28.02.2013, РНОКПП НОМЕР_1 ).
Зобов`язати арбітражну керуючу Ющенко В.М. протягом трьох днів з дня вручення даної ухвали передати ліквідатору ТОВ "Євро-сервіс+" арбітражній керуючій Бурцевій І.Ю. за актом приймання-передачі бухгалтерську та іншу документацію банкрута, печатки та штампи, матеріальні та всі інші цінності банкрута, документи, пов`язані з проведенням процедур банкрутства ТОВ "Євро-сервіс+".
Ухвалу направити ліквідатору - арбітражній керуючій Бурцевій І.Ю., кредитору, арбітражним керуючим Ющенко В.М. та Сисуну О.І., державному реєстратору, Східному міжрегіональному управлінню Міністерства юстиції (м. Харків).
Ухвала набирає законної сили з моменту її прийняття.
Ухвала може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги в строки, передбачені ст. 256 ГПК України.
Повний текст ухвали суду складено та підписано 26 вересня 2022 року.
Суддя В. О. Усатий