Україна
БРОВАРСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
провадження № 2-а/361/3/17, cправа № 361/1495/16-а
12.01.2017
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
« 12» січня 2017 року м.Бровари Київської області
Броварський міськрайонний суд Київської області в складі:
головуючого - судді Василишина В.О.,
при секретарі - Харченко Т.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Броварської міської ради Київської області про визнання протиправними дій суб'єкта владних повноважень, зобов'язання вчинити дії, відшкодування матеріальних збитків та моральної шкоди,
в с т а н о в и в:
18 березня 2016 року ОСОБА_1 звернувся до суду із зазначеним вище позовом, у якому просить:
«1) визнати протиправними дії Броварської міської ради Київської області, рішенням якої від 28 січня 2016 року відмовлено ОСОБА_1 у відведенні земельної ділянки у зв'язку із тим, що Броварська міська рада не отримала погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки. Дана підстава для відмови у відведенні земельної ділянки позивачу Земельним кодексом України не передбачена. Також дана підстава відмови не передбачена Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Законом України «Про місцеве самоврядування», а також Міждержавною Угодою, яка має вищий правовий статус за Земельний кодекс України. Відповідач діяв всупереч вимог чинного законодавства та прийняв рішення, яке утиснуло права позивача щодо отримання ним земельної ділянки на пільгових умовах. Також земельну ділянку позивачу протиправно не надали протягом року з часу звернення, як відселеному із зони ЧАЕС. Дана відмова є дискримінаційною щодо позивача, порушує його права та свободи, інтереси, честь і гідність;
2) зобов'язати Броварську міську раду Київської області розглянути заяву позивача на сесії міської ради щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_1 відповідно до п.2 ст.34 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», п.18 ст.13. ч.2. п.15. ст.15 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та п.20 ст.20 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а також відповідно до міждержавної угоди;
3) у зв'язку з тим, що діями та бездіяльністю відповідача було завдано тяжких матеріальних втрат позивачу, зокрема, не отримана земельна ділянка в передбачений законодавством термін, неодноразові порушення його прав, свобод та інтересів, дискримінаційні дії щодо позивача при відведенні земельних ділянок в місті Броварах, підтверджується неоднаковим застосуванням законодавства для осіб, які мають однакові пільги, але відповідач без жодних обґрунтувань одним особам надає земельні ділянки відповідно до передбачених законодавством пільг, але позивачу відмовляє відвести земельну ділянку. Даними діями та бездіяльністю відповідача завдано позивачу матеріальних збитків на суму 800 000 грн. 00 коп., що включає в себе ціну земельної ділянки та компенсацію матеріальних втрат через знецінення гривні, неотриманою вигодою, яку мав би позивач отримавши в користування земельну ділянку. Тому просить стягнути з Броварської міської ради Київської області завдані матеріальні збитки в розмірі 800 000 грн. 00 коп.;
4) зобов'язати відповідача відшкодувати моральні збитки позивачу у розмірі 200 000 грн. 00 коп. й стягнути ці кошти з відповідача. У зв'язку із тим, що через неодноразове порушення прав, свобод та інтересів позивача й дискримінаційними діями щодо позивача, які принижують честь та гідність позивача, позивач зазнав тяжких моральних страждань. Ці неодноразові відмови у відведенні земельної ділянки всупереч законодавства, свідоме невизнання відповідачем прав на пільгове отримання земельної ділянки позивачем мають ознаки знущання та дискримінації позивача, вчинені з особливою жорстокістю, принижують гідність та честь позивача й позбавляють його прав, гарантованих законодавством, Конституцією України» (т.1, а.с. 1-4).
27 квітня 2016 року позивач ОСОБА_1 доповнив заявлені позовні вимоги й просить:
« - визнати протиправними дії відповідача за перевищення своїх службових повноважень, за відмову позивачу у відведенні земельної ділянки, за відмову відповідача розглянути заяву позивача про відведення земельної ділянки на сесії міської ради, за односторонню зміну вимог заяви позивача та розгляд на сесії Броварської міської ради 28 січня 2016 року двох питань про відмову в наданні у власність земельної ділянки, а друге питання: відмова у наданні дозволу у розробленні проекту землеустрою, при чому з такими вимогами позивач не звертався і відповідач перевищуючи повноваження розглядає такі питання, причому одночасно два рази, посилаючись на те, що виконує рішення Броварського міськрайонного суду Київської області від 19 жовтня 2015 року;
- визнати протиправними дії відповідача за дискримінацію позивача та неоднакове застосування законодавства до осіб, які мають однакові пільги, та відведення земельних ділянок 05 березня 2015 року пільговим категоріям громадян рішенням сесії міської ради на пільгових умовах, в той час як позивача примушують отримувати земельну ділянку на загальних підставах;
- визнати протиправними дії відповідача за невиконання своїх повноважень, що передбачені статтею 34 Закону України «Про місцеве самоврядування», та не відведення позивачу земельної ділянки відповідно до заяви;
- зобов'язати відповідача виконати свої повноваження та розглянути заяву позивача про відведення земельної ділянки на черговій сесії Броварської міської ради Київської області та відвести позивачу земельну ділянку, відповідно до наданих повноважень в першочерговому порядку або просто відвести якщо не має черги, в будь-якому разі відведення земельних ділянок інвалідам війни згідно з п.2 ст.34 Закону України «Про місцеве самоврядування» належить до повноважень відповідача;
- додатково до позовної заяви позивач мотивує свої вимоги щодо компенсації матеріальних втрат тим, що відповідач відмовив позивачу у відведенні земельної ділянки, але відповідач не розглянув на сесії Броварської міської ради Київської області 28 січня 2016 року заяву позивача про відведення земельної ділянки, при цьому відмовився виконувати свої повноваження по відведенню земельних ділянок пільговим категоріям громадян, а перевищуючи свої повноваження розглянув питання про надання у власність земельної ділянки позивачу та друге питання про відмову в наданні дозволу у розробленні проекту землеустрою, при чому з такими питаннями позивач не звертався до відповідача. Даними діями та бездіяльністю відповідача завдано позивачу тяжких матеріальних втрат; - додатково до позовної заяви позивач мотивує вимоги щодо компенсації моральної шкоди тим, що, як свідчить викладене, й позовна заява, відповідач не виконав свої повноваження та не розглянув на сесії Броварської міської ради 28 січня 2016 року заяву позивача про відведення земельної ділянки, при цьому змінив вимоги позивача в односторонньому порядку, чим було завдано тяжких моральних страждань позивачу» (т.1, а.с. 26-27).
10 травня 2016 року позивач ОСОБА_1 подав до суду заяву про збільшення позовних вимог та додання додаткових позовних вимог до відповідача, у якій просить:
« 1) визнати протиправними дії Броварської міської ради Київської області, рішенням якої 28 січня 2016 року відмовлено ОСОБА_1 у відведенні земельної ділянки у зв'язку із тим, що Броварська міська рада не отримала погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки. Дана підстава для відмови у відведенні земельної ділянки позивачу Земельним кодексом України не передбачена. Також дана підстава відмови не передбачена Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Законом України «Про місцеве самоврядування», а також відповідно Міждержавною Угодою, яка має вищий правовий статус за Земельний кодекс України. Відповідач діяв всупереч вимогам чинного законодавства та прийняв рішення, яке утиснуло права позивача щодо отримання ним земельної ділянки на пільгових умовах. Також земельну ділянку позивачу протиправно не надали протягом року з часу звернення, як відселеному із зони ЧАЕС. Також дана відмова є дискримінаційною щодо позивача, порушує його права та свободи, честь і гідність;
2) визнати протиправними дії відповідача за невиконання своїх службових повноважень та відмову створити чергу на отримання земельних ділянок в першочерговому порядку, за відмову виконувати свої повноваження, передбачені у статті 34 Закону України «Про місцеве самоврядування», протягом восьми місяців та одноособовий розгляд даних заяв позивача посадовими особами відповідача, та відмову винести дане питання на розгляд сесії міської ради; та за суперечливі дані про кількість осіб, що приймали рішення у засіданні земельної комісії 24 грудня 2016 року; та за невиконання даних рекомендацій земельної комісії від 24 грудня 2016 року про вивчення питання щодо створення черг на отримання земельних ділянок, яке не виконане до цього часу без жодних правових підстав; також за суперечливі дані про час та місце розгляду даного питання щодо створення черг на отримання земельних ділянок в земельній комісії 24 грудня 2015 року й відповідно 22 січня 2016 року;
3) визнати протиправними дії відповідача за перевищення своїх службових повноважень, за відмову позивачу у відведенні земельної ділянки, за відмову відповідача розглянути заяву позивача про відведення земельної ділянки на сесії міської ради, за односторонню зміну вимог заяви позивача та розгляд на сесії Броварської міської ради Київської області 28 січня 2016 року двох питань про відмову у наданні у власність земельної ділянки, а друге питання - відмова у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою, при чому з такими вимогами позивач не звертався і відповідач перевищує свої повноваження і розглядає такі питання, при чому одночасно два рази посилаючись, що виконуються рішення Броварського міськрайонного суду Київської області від 19 жовтня 2015 року;
4) визнати протиправними дії відповідача за дискримінацію позивача та неоднакове застосування законодавства до осіб, які мають однакові пільги та відведення земельних ділянок 05 березня 2015 року пільговим категоріям громадян рішенням сесії міської ради на пільгових умовах, у той час як позивача примушують отримувати земельну ділянку на загальних підставах;
5) визнати протиправними дії відповідача за розгляд скарги позивача, адресованої до Президента України на дії відповідача та Київської обласної державної адміністрації всупереч законодавству України;
6) зобов'язати Броварську міську раду Київської області розглянути заяву позивача на сесії міської ради щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_1 відповідно до п.2 ст.34 Закону України «Про місцеве самоврядування», п.18 ст.13. ч.2. п.15. ст.15. Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», та п.20. ст.20 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», та відповідно Міждержавною Угодою, де для звернення за земельною ділянкою повинна бути надана тільки заява, яку позивач надав;
7) зобов'язати відповідача виконати свої повноваження та створити чергу для отримання земельних ділянок в першочерговому та позачерговому порядку для пільгових категорій громадян. Зобов'язати відповідача включити до черг на отримання земель в першочерговому та позачерговому порядку під № 1 позивача, згідно неодноразових поданих заяв до відповідача. Зобов'язати відповідача розглянути заяву позивача про відведення земельної ділянки та відвести позивачу земельну ділянку відповідно до наданих повноважень в першочерговому порядку, позачерговому порядку, або просто відвести, якщо не має черги, у будь-якому разі відведення земельних ділянок інвалідам війни згідно п.2 ст.34 Закону України «Про місцеве самоврядування» належить до повноважень відповідача. Зобов'язати відповідача відводити земельні ділянки пільговим категоріям громадян відповідно до наданих повноважень;
8) у зв'язку із тим, що діями та бездіяльністю відповідача завдано тяжких матеріальних втрат позивачу, зокрема, не отримання земельної ділянки в передбачений законодавством термін завдано матеріальних збитків на суму 800 000 грн. 00 коп., що включає в себе ціну земельної ділянки. Також неодноразові порушення його прав, свобод та інтересів, дискримінаційні дії щодо позивача при відведенні земельних ділянок в місті Броварах Київської області свідчать про свідому відмову відповідача виконувати свої повноваження, при цьому відповідач посилається на закони, які мають меншу юридичну силу, та враховуючи, що неодноразово судовими рішеннями визнавалися протиправними дії відповідача, але відповідач продовжує діяти у порушення законодавства України, що підтверджує умисне вчинення неправомірних дій відповідача при розгляді заяв позивача щодо відведення земельної ділянки. Що підтверджується неоднаковим застосуванням законодавства для осіб, які мають однакові пільги, та безпідставними вимогами з позивача графічних матеріалів з позначеною земельною ділянкою. Відповідач без жодних обґрунтувань одним особам надає земельні ділянки відповідно до передбачених законодавством пільг, але позивачу відмовляє відвести земельну ділянку. Відповідач не розглянув на сесії Броварської міської ради Київської області 28 січня 2016 року заяву позивача про відведення земельної ділянки, при цьому відмовився виконувати свої повноваження про відведення земельних ділянок пільговим категоріям громадян, а перевищуючи свої повноваження розглянув питання про надання у власність земельної ділянки позивачу та друге питання про відмову в наданні дозволу у розробленні проекту землеустрою, при чому з такими питаннями позивач не звертався до відповідача. За неодноразові позови позивача до суду, на дії відповідача та понесені у зв'язку з цим матеріальними втратами на позовні заяви, апеляційні скарги, касації та десятки судових засідань, які змушений відвідувати позивач захищаючи свої права. Тому додатково до ціни земельної ділянки в розмірі 800 000 грн. 00 коп. позивач просить компенсувати ще матеріальні втрати у зв'язку із недоотриманою вигодою, яку мав би позивач, отримавши в користування земельну ділянку та діями відповідача перерахованими вище в розмірі 400 000 грн. 00 коп. Тому просить стягнути з Броварської міської ради Київської області завдані матеріальні збитки ОСОБА_1 у загальному розмірі 1 200 000 грн. 00 коп., що включає ціну земельної ділянки та завдану іншу матеріальну шкоду позивачу. В разі, якщо відповідач відведе земельну ділянку позивачу, то стягнути з відповідача завдану матеріальну шкоду в розмірі 400 000 грн. 00 коп. відповідно до вказаних підстав;
9) зобов'язати відповідача відшкодувати моральні збитки позивачу в розмірі 200 000 грн. 00 коп. та стягнути ці кошти з відповідача. У зв'язку з тим, що через неодноразове порушення прав, свобод та інтересів позивача та дискримінаційними діями щодо позивача, які принижують честь та гідність позивача, він зазнав тяжких моральних страждань. Ці неодноразові відмови у відведенні земельної ділянки всупереч законодавства, свідоме невизнання відповідачем прав на пільгове отримання земельної ділянки позивачем, мають ознаки знущання та дискримінації позивача, вчинені з особливою жорстокістю, принижують гідність та честь позивача та позбавляють його прав гарантованих законодавством та Конституцією України. Незважаючи на неодноразові судові рішення, якими дії відповідача визнавалися протиправними, відповідач умисно продовжує порушувати права позивача на пільгове отримання земельної ділянки та свідомо вимагає з позивача надання графічних зображень, які не передбачені законами України, відповідно до яких позивач звертався за отриманням земельної ділянки;
10) у зв'язку із тим, що відповідач відмовляється виконувати свої повноваження відповідно до статті 34 Закону України «Про місцеве самоврядування», - вирішення відповідно до законодавства питань про подання допомоги інвалідам, ветеранам війни та праці, …; відведення зазначеним особам у першочерговому порядку земельних ділянок для індивідуального будівництва, садівництва та городництва»; - делеговані повноваження: забезпечення здійснення передбачених законодавством заходів щодо поліпшення житлових і матеріально-побутових умов інвалідів, ветеранів війни та праці, - вирішення відповідно до законодавства питань про надання компенсацій і пільг громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, в інших випадках, передбачених законодавством;». Просить заборонити відповідачу отримувати заробітну плату до повного виконання своїх повноважень, в тому числі створення черг на першочергове та позачергове отримання земельних ділянок, та відведення пільговим категоріям громадян земель відповідачем відповідно до черг» (т.1, а.с. 61-64).
15 червня 2016 року позивачем ОСОБА_1 збільшено позовні вимоги й він просить суд:
«1) визнати протиправними дії відповідача за відмову виконати рішення земельної комісії від 22 січня 2016 року та передачі після вивчення даного питання щодо створення черг на отримання земельних ділянок юридичним відділом, та винесення його на розгляд сесії міської ради;
2) зобов'язати відповідача виконати рішення земельної комісії від 22 січня 2016 року та винести на розгляд сесії міської ради питання щодо створення черг на отримання земельних ділянок в пільговому порядку;
3) визнати протиправними дії відповідача за відмову надати позивачу рекомендації юридичного відділу Броварської міської ради щодо створення черг на отримання земельних ділянок у м.Броварах, а також надання невмотивованої відповіді на три звернення позивача;
4) зобов'язати відповідача надати позивачу рекомендації юридичного відділу Броварської міської ради щодо створення черг на отримання земельних ділянок у місті Броварах та надати три відповіді на три звернення позивача від 18 травня 2016 року та 25 травня 2016 року» (т.1, а.с.88).
28 листопада позивач ОСОБА_1 подав до суду заяву про збільшення позовних вимог, у якій просить:
«1) визнати протиправними дії Броварської міської ради, рішенням якої 07 червня 2016 року та 04 серпня 2016 року 22 вересня 2016 року позивачу відмовляють у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою з тих підстав «що подане клопотання не відповідає вимогам чинного законодавства (до клопотання № 9-5-Л-1186 від 18 травня 2016 року не додані графічні матеріали…) та рішенням сесії міської ради від 04 серпня 2016 року позивачу відмовляють у відведенні земельної ділянки з посиланням, цитується «Прийняття рішення «Про відведення земельної ділянки» не передбачене чинним земельним законодавством», в той час як на аналогічну заяву позивача від 06 січня 2016 року було відмовлено у відведенні земельної ділянки у зв'язку із тим, що Броварська міська рада не отримала погодженого проекту землеустрою, щодо відведення земельної ділянки, та скасувати дані рішення сесій міської ради. Дані підстави для відмови у відведенні земельної ділянки позивачу Земельним кодексом України не передбачені. Також дані підстави відмови не передбачені Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», та Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та Законом України «Про місцеве самоврядування», та відповідно Міждержавною Угодою, яка має вищий правовий статус за Земельний кодекс України. Відповідач діяв всупереч вимогам чинного законодавства та прийняв рішення, яке утиснуло права позивача щодо отримання ним земельної ділянки на пільгових умовах. Також земельну ділянку позивачу протиправно не надали протягом трьох років з часу звернення, як відселеному із зони ЧАЕС. Також при відмові у відведенні земельної ділянки відповідачем не враховано пільгу ветеранів війни на першочергове отримання земельних ділянок, та пільгу як прирівняному до інвалідів Великої Вітчизняної війни підтверджену Міждержавною Угодою, та особи, яка відселена із зони зараження від ЧАЕС, тому відповідно до цих прав позивач мав право отримати земельну ділянку відповідно вищевказаних пільг. Також згідно п.2 ст.34 Закону України «Про місцеве самоврядування» до повноважень міської ради належить «вирішення відповідно до законодавства питань про подання допомоги інвалідам, ветеранам війни та праці, сім'ям загиблих у придбанні будівельних матеріалів; відведення зазначеним особам у першочерговому порядку земельних ділянок для індивідуального будівництва, садівництва та городництва». Також дані відмови є дискримінаційними щодо позивача, порушують його права та свободи, інтереси, принижують честь та гідність та завдали значних матеріальних та моральних втрат.
2) визнати протиправними дії відповідача за відмову розглянути на сесіях міської ради 28 січня 2016 року, 07 червня 2016 року, 04 серпня 2016 року, 22 вересня 2016 року заяви позивача про відведення земельної ділянки відповідно до п.2 ст.34 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ч.2 п.18 ст.13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», п.20.20. Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», та Міждержавної Угоди «Угода про взаємне визнання пільг і гарантій для учасників та інвалідів Великої Вітчизняної війни, учасників бойових дій на території інших держав, сімей загиблих військовослужбовців», тому, що позивач ОСОБА_1 є інвалідом війни ІІ групи, також прирівняний до інвалідів ВВВ ІІІ групи, та має право на пільги і переваги встановлені законодавством СССР для інвалідів Великої Вітчизняної війни, також відселений із території зараження від ЧАЕС, тому має право на пільгове відведення земельної ділянки.
3) визнати протиправними дії Броварської міської ради Київської області за відмову протягом чотирнадцяти місяців з часу звернення позивача з заявою про створення черг на отримання земельних ділянок, винести дане питання на розгляд сесії Броварської міської ради, на виконання рішень земельної комісії від 24 грудня 2015 року, 22 січня 2016 року, 25 липня 2016 року, якими було вирішено розглянути дане питання на сесії міської ради.
4) визнати протиправними дії Броварської міської ради за відмову повідомити позивача про час та місце розгляду заяв щодо земельних ділянок та створення черги на землю тому, що позивача не повідомили про розгляд його заяв на сесіях міської ради 28 січня 2016 року та 07 червня 2016 року, 22 вересня 2016 року, а на сесії міської ради від 04 серпня 2016 року не вказали, яка заява буде розглядатися, та не надання у відповідях жодної підстави для заборони позивачу отримати земельну ділянку в пільговому порядку.
5) зобов'язати відповідача розглянути на сесії міської ради заяви позивача про відведення земельної ділянки відповідно до п.2 ст.34 Закону України «Про місцеве самоврядування», ч.2 п.18 ст.13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», п.20.20. Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», та Міждержавної Угоди «Угода про взаємне визнання пільг і гарантій для учасників та інвалідів Великої Вітчизняної війни, учасників бойових дій на території інших держав, сімей загиблих військовослужбовців»;
6) зобов'язати відповідача розглянути на сесії міської ради заяви позивача про створення черг на отримання земельних ділянок пільговими категоріями громадян та відповідно рішень земельної комісії від 24 грудня 2015 року, 22 січня 2016 року, 25 липня 2016 року, якими було вирішено розглянути дане питання на сесії міської ради;
7) також згідно ст.2 ст.11 КАС У «2. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять». Тому просить додатково до заявлених позовних вимог захистити повністю права позивача на отримання земельної ділянки, створення черг на отримання земельної ділянки, належного розгляду його заяв на сесіях міської ради та компенсації матеріальної і моральної шкоди;
8) у зв'язку із тим, що відповідач продовжує порушувати права позивача та протягом чотирьох сесій міської ради 28 січня 2016 року, 07 червня 2016 року, 04 серпня 2016 року та 22 вересня 2016 року свідомо не розглядає заяву позивача про відведення земельної ділянки, та узурпувавши владу, додатково до обґрунтувань про відшкодування матеріальної шкоди, просить звернути увагу на протиправні дії відповідача, зокрема три аналогічні його заяви розглядалися на сесіях міської ради 28 січня 2016 року, 07 червня 2016 року, 04 серпня 2016 року та 22 вересня 2016 року й надані повністю суперечливі та неоднакові підстави відмови у відведенні земельної ділянки, на цих чотирьох сесіях не розглядалися жодного разу заяви позивача про відведення земельної ділянки, чим порушено його права та завдано значної матеріальної та моральної шкоди. Також ці дії відповідача завдані неодноразово, що свідчить про умисність цих дій та знахабнілість відповідача, який узурпував владу у місті Броварах та примушує позивача діяти на його умовах, тому відшкодування матеріальної шкоди у розмірі, в якому він просить буде повним;
9) у зв'язку із тим, що відповідач продовжує порушувати права позивача протягом чотирьох сесій міської ради 28 січня 2016 року, 07 червня 2016 року, 04 серпня 2016 року та 22 вересня 2016 року свідомо не розглядає заяву позивача про відведення земельної ділянки, просить звернути увагу на знущання відповідача з позивача, зокрема п'ять аналогічних його заяв розглядалися на сесіях міської ради 28 січня 2016 року, 07 червня 2016 року, 04 серпня 2016 року та 22 вересня 2016 року та надані повністю суперечливі та неоднакові підстави відмови у відведенні земельної ділянки, а також узурпувавши владу, змушує позивача до протиправних дій, провокуючи позивача на протиправні дії, приймаючи неправомірні рішення, які вже визнані судами протиправними, що завдало також значної втрати здоров'я позивачу, у зв'язку із чим позивач неодноразово був змушений стаціонарно лікуватися й позовні вимоги його про стягнення моральної шкоди збільшуються до 500 000 грн. 00 коп., завданими протиправними діями протягом трьох років з часу звернення із заявою про відведення земельної ділянки. Також за час звернення із 06 січня 2016 року позивач неодноразово звертався до відповідача із вимогою щодо відведення земельної ділянки, але дані заяви позивача не були розглянуті на сесії міської ради. Тож ці дії відповідача є приниженням честі та гідності позивача, завдані неодноразово, що свідчить про умисність цих дій, а також знахабнілість відповідача, який узурпував владу в місті Броварах та примушує позивача діяти тільки на його умовах, а тому відшкодування моральної шкоди у тому розмірі, в якому просить позивач має бути повним;
10) з метою забезпечення рівності сторін, просить суд зобов'язати відповідача скористатися своїми правами, зокрема те, що відповідач має право у зв'язку із невикористанням своїх повноважень та узурпацію влади в місті Броварах достроково призупинити свої повноваження та призначити перевибори до Броварської міської ради, тому що дії Броварської міської ради під час «режиму Януковича» та зараз ні чим не відрізняються, тож він має право повідомити про свої злочинні дії правоохоронні органи (зокрема, п'ять рішень судів визнали дії відповідача, міського голови та його заступника протиправними), та відбути до місць позбавлення волі, та чомусь відповідач не хоче користуватися цими правами, та у той же час свідомо не виконує свої повноваження. Тому просить суд зобов'язати відповідача скористатися своїми правами, у зв'язку із невиконанням своїх повноважень та узурпацію влади в місті Броварах, достроково призупинити свої повноваження та призначити перевибори до Броварської міської ради, тому що дії Броварської міської ради під час «режиму Януковича» та зараз ні чим не відрізняються, та повідомити про свої злочинні дії правоохоронні органи (зокрема, п'ять рішень судів, які визнали дії відповідача, міського голови та його заступника протиправними) (т.1, а.с.216).
У судовому засіданні позивач ОСОБА_1 заявлені позовні вимоги підтримав й просив їх задовольнити.
У судовому засіданні представник відповідача Броварської міської ради Київської області Сенько О.В. не визнала позов ОСОБА_1 й просила у його задоволенні відмовити.
Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі та з'явилися у судове засідання, дослідивши зібрані докази й перевіривши матеріали справи, судом встановлені наступні факти та відповідні їм правовідносини.
Судом встановлено, що протягом 2016 року позивач ОСОБА_1 неодноразово звертався до Броварської міської ради Київської області із відповідними заявами щодо надання йому земельної ділянки. Підстави для вирішення його заяви визначалися Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21 травня 1997 року № 280/97-ВР, Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22 жовтня 1993 року № 3551-ХІІ, Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року № 796-ХІІ, Угодою про взаємне визнання пільг і гарантій для учасників та інвалідів Великої Вітчизняної війни, учасників бойових дій на території інших держав, сімей загиблих військовослужбовців від 15 квітня 1994 року, ратифікованою Україною 26 квітня 1996 року.
Рішенями Броварської міської ради Київської області жодна із заяв позивача ОСОБА_1 не була задоволена (- рішення «Про відмову у наданні дозволів громадянам на розроблення проектів землеустрою та у наданні земельної ділянки у власність» від 28 січня 2016 року № 108-06-07 (пункт 1.5.); - рішення «Про відмову у наданні дозволів громадянам на розроблення проектів землеустрою» від 07 червня 2016 року № 218-15-07 (пункт 1.82.); - рішення «Про відмову у наданні дозволів громадянам на розроблення проектів землеустрою» від 04 серпня 2016 року № 263-17-07 (пункт 1.24.); - рішення «Про відмову у наданні дозволів громадянам на розроблення проектів землеустрою» від 22 вересня 2016 року № 310-18-07 (пункти 1.38., 1.39.).
Крім того, ОСОБА_1 неодноразово звертався до органу місцевого самоврядування із заявами та пропозиціями щодо створення черг на пільгове отримання земельних ділянок у місті Броварах Київської області. Ці звернення не були предметом розгляду Броварської міської ради Київської області.
Статтями 8, 9, 13, 14, 19, 38, 40, 41 Конституції України визначено, що в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Норми Конституції України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується. Чинні міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України. Земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією. Кожний громадянин має право користуватися природними об'єктами права власності народу відповідно до закону. Земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону. Правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Громадяни мають право брати участь в управлінні державними справами, у всеукраїнському та місцевих референдумах, вільно обирати і бути обраними до органів державної влади та органів місцевого самоврядування. Усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов'язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк. Право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом. Громадяни для задоволення своїх потреб можуть користуватися об'єктами права державної та комунальної власності відповідно до закону. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.
Відповідно до статей 11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в надані ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановленихстаттею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Суд вважає, що здійснення розгляду заяв позивача ОСОБА_1 про надання йому земельної ділянки й прийняття рішень про відмову у їх задоволенні з інших підстав, а ніж із тих, з яких він порушував це питання перед органом місцевого самоврядування, - є порушенням прав позивача на реалізацію гарантованих державою пільг, які він відповідно до чинного законодавства має. Розгляд цих заяв повинен був проводитися в межах тих підстав, з яких він просив надати йому земельну ділянку.
Таким чином, рішення органу місцевого самоврядування підлягають у цій частині скасуванню із зобов'язанням проведення їх розгляду відповідно до вимог чинного законодавства.
Також суд приходить до висновку, що не винесення на розгляд сесії Броварської міської ради Київської області питання створення черг різних категорій для отримання земельних ділянок й не прийняття по ним відповідних рішень (чи позитивних, чи негативних) є порушенням прав позивача ОСОБА_1 на звернення та прийняття участі у сфері реалізації державної політики із регулювання земельних відносин. Виключно на пленарних засідання органу місцевого самоврядування вирішуються питання земельних відносин.
Ці права та повноваження передбачені нормами Земельного кодексу України, Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Закону України «Про звернення громадян».
У цій частині позовні вимоги позивача ОСОБА_1 підлягають задоволенню. Заяви позивача ОСОБА_1 повинні бути розглянуті на черговій сесії Броварської міської ради Київської області.
Частинами першою, другою статті 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій. До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень.
Суд приходить до висновку, що у задоволенні решти позовних вимог слід відмовити через їх недоведеність у судовому засідання. Завдання матеріальної та моральної шкоди не було підтверджене відповідними доказами. Інші вимоги також свого підтвердження у судовому засіданні не знайшли.
З огляду на викладене позов підлягає задоволенню частково.
Керуючись статтями 159 - 163 КАС України, Броварський міськрайонний суд Київської області,
п о с т а н о в и в:
Позов - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Броварської міської ради Київської області, пов'язані із прийняттям рішення «Про відмову у наданні дозволів громадянам на розроблення проектів землеустрою та у наданні земельної ділянки у власність» від 28 січня 2016 року № 108-06-07 (пункт 1.5.) щодо відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки громадянину ОСОБА_1 на земельну ділянку, площею 0,100 га, для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) в межах міста Бровари у зв'язку із тим, що подане клопотання не відповідає вимогам чинного законодавства (до клопотання № 9-5-Л-11/у від 06 січня 2016 року не додані графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки).
Скасувати пункт 1.5. рішення Броварської міської ради Київської області «Про відмову у наданні дозволів громадянам на розроблення проектів землеустрою та у наданні земельної ділянки у власність» від 28 січня 2016 року № 108-06-07 щодо відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_1.
Зобов'язати Броварську міську раду Київської області розглянути заяву ОСОБА_1 від 06 січня 2016 року про відведення земельної ділянки для індивідуального будівництва на черговій сесії цієї ради відповідно до вимог Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21 травня 1997 року № 280/97-ВР, Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22 жовтня 1993 року № 3551-ХІІ, Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року № 796-ХІІ, а також Угоди про взаємне визнання пільг і гарантій для учасників та інвалідів Великої Вітчизняної війни, учасників бойових дій на території інших держав, сімей загиблих військовослужбовців від 15 квітня 1994 року, яка ратифікована Україною 26 квітня 1996 року.
Визнати протиправними дії Броварської міської ради Київської області, пов'язані із прийняттям рішення «Про відмову у наданні дозволів громадянам на розроблення проектів землеустрою» від 07 червня 2016 року № 218-15-07 (пункт 1.82.) щодо відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки громадянину ОСОБА_1 на земельну ділянку, площею 0,100 га, для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) в межах міста Бровари у зв'язку із тим, що подане клопотання не відповідає вимогам чинного законодавства (до клопотання № 9-5-Л-693/у від 27 травня 2015 року не додані графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки).
Скасувати пункт 1.82. рішення Броварської міської ради Київської області «Про відмову у наданні дозволів громадянам на розроблення проектів землеустрою» від 07 червня 2016 року № 218-15-07 щодо відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_1.
Зобов'язати Броварську міську раду Київської області розглянути заяву ОСОБА_1 від 27 травня 2015 року про відведення земельної ділянки для індивідуального будівництва на черговій сесії цієї ради відповідно до вимог Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21 травня 1997 року № 280/97-ВР, Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22 жовтня 1993 року № 3551-ХІІ, Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року № 796-ХІІ, а також Угоди про взаємне визнання пільг і гарантій для учасників та інвалідів Великої Вітчизняної війни, учасників бойових дій на території інших держав, сімей загиблих військовослужбовців від 15 квітня 1994 року, яка ратифікована Україною 26 квітня 1996 року.
Визнати протиправними дії Броварської міської ради Київської області, пов'язані із прийняттям рішення «Про відмову у наданні дозволів громадянам на розроблення проектів землеустрою» від 04 серпня 2016 року № 263-17-07 (пункт 1.24.) щодо відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки громадянину ОСОБА_1 на земельну ділянку, орієнтовною площею 0,100 га, для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у зв'язку із тим, що подане клопотання не відповідає вимогам чинного законодавства (до клопотання № 9-5-Л-1186/у від 18 травня 2016 року не додані графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки).
Скасувати пункт 1.24. рішення Броварської міської ради Київської області «Про відмову у наданні дозволів громадянам на розроблення проектів землеустрою» від 04 серпня 2016 року № 263-17-07 щодо відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_1.
Зобов'язати Броварську міську раду Київської області розглянути заяву ОСОБА_1 від 18 травня 2016 року про відведення земельної ділянки для індивідуального будівництва на черговій сесії цієї ради відповідно до вимог Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21 травня 1997 року № 280/97-ВР, Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22 жовтня 1993 року № 3551-ХІІ, Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року № 796-ХІІ, а також Угоди про взаємне визнання пільг і гарантій для учасників та інвалідів Великої Вітчизняної війни, учасників бойових дій на території інших держав, сімей загиблих військовослужбовців від 15 квітня 1994 року, яка ратифікована Україною 26 квітня 1996 року.
Визнати протиправними дії Броварської міської ради Київської області, пов'язані із прийняттям рішення «Про відмову у наданні дозволів громадянам на розроблення проектів землеустрою» від 22 вересня 2016 року № 310-18-07 (пункти 1.38., 1.39.) щодо відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки громадянину ОСОБА_1 на земельну ділянку, орієнтовною площею 0,100 га, для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) в межах міста Бровари у зв'язку із тим, що подані клопотання не відповідають вимогам чинного законодавства (до клопотань від 27 липня 2016 року, № 9-5-Л-1035/у та № 9-5-Л-1035/1/у від 10 серпня 2016 року) не додані графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки).
Скасувати пункти 1.38., 1.39. рішення Броварської міської ради Київської області «Про відмову у наданні дозволів громадянам на розроблення проектів землеустрою» від 22 вересня 2016 року № 310-18-07 щодо відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_1.
Зобов'язати Броварську міську раду Київської області розглянути заяви ОСОБА_1 від 27 липня 2016 року та від 10 серпня 2016 року про відведення земельної ділянки для індивідуального будівництва на черговій сесії цієї ради відповідно до вимог Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21 травня 1997 року № 280/97-ВР, Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22 жовтня 1993 року № 3551-ХІІ, Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року № 796-ХІІ, а також Угоди про взаємне визнання пільг і гарантій для учасників та інвалідів Великої Вітчизняної війни, учасників бойових дій на території інших держав, сімей загиблих військовослужбовців від 15 квітня 1994 року, яка ратифікована Україною 26 квітня 1996 року.
Зобов'язати Броварську міську раду Київської області на черговій сесії розглянути по суті заяви та пропозиції ОСОБА_1 про створення черг на пільгове отримання земельних ділянок у місті Броварах Київської області, про що повідомити останнього.
У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Броварський міськрайонний суд Київської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. При відкладенні складення постанови суду в повному обсязі на строк, який не може бути більшим ніж п'ять днів з дня закінчення розгляду справи, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя В.О.Василишин