БРОВАРСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 361/1495/16-а провадження № 6-а/361/12/21
11.03.2021
У Х В А Л А
«11»березня 2021року м.Бровари Київської області
Броварський міськрайонний суд Київської області в складі:
головуючого - судді Василишина В.О.,
за участю секретаря судових засідань Шаварин С.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву позивача ОСОБА_1 про надання звіту щодо виконання судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Броварської міської ради Київської області про визнання протиправними дій суб`єкта владних повноважень, зобов`язати вчинити дії, відшкодування матеріальних збитків та моральної шкоди,
в с т а н о в и в:
У листопаді 2020 року ОСОБА_1 у порядку статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) звернувся до суду із даною заявою, в якій просить зобов`язати Броварську міську раду Київської області надати звіт про виконання рішення Броварського міськрайонного суду Київської області від 12 січня 2017 року у справі
№ 361/1495/16-а, що набрало законної сили 15 березня 2017 року. Заява мотивована тим, що Броварська міська рада Київської області відмовилася виконувати рішення суду та повторно розглядати заяви позивача від 06 січня 2016 року, 18 травня 2016 року, 15 червня 2016 року, 27 липня 2016 року та 10 серпня 2016 року, фактично вчиняючи дії, які вже визнані судом протиправними.
У судовому засіданні позивач ОСОБА_1 заяву підтримав, просив суд її задовольнити.
Представник відповідача Броварської міської ради Київської області Сенько О.В. заперечила проти даної заяви, посилаючись на скасування судом касаційної інстанції судового рішення від 12 січня 2017 року.
Вислухавши думку учасників справи, суд дійшов наступного висновку.
Так, постановою Броварського міськрайонного суду Київської області від 12 січня
2017 року позов ОСОБА_1 до Броварської міської ради Київської області задоволено частково: визнано протиправними дії Броварської міської ради Київської області, пов`язані із прийняттям рішення «Про відмову у наданні дозволів громадянам на розроблення проектів землеустрою та у наданні земельної ділянки у власність» від 28 січня 2016 року № 108-06-07 (пункт 1.5.), рішення «Про відмову у наданні дозволів громадянам на розроблення проектів землеустрою» від 07 червня 2016 року № 218-15-07 (пункт 1.82.), рішення «Про відмову у наданні дозволів громадянам на розроблення проектів землеустрою» від 04 серпня 2016 року № 263-17-07 (пункт 1.24.), рішення «Про відмову у наданні дозволів громадянам на розроблення проектів землеустрою» від 22 вересня 2016 року № 310-18-07 (пункти 1.38., 1.39.) щодо відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки; скасовано п. 1.5. рішення Броварської міської ради Київської області від
28 січня 2016 року № 108-06-07, п. 1.82. рішення від 07 червня 2016 року № 218-15-07, пункт 1.24. рішення від 04 серпня 2016 року № 263-17-07 щодо відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, пункти 1.38. і 1.39. рішення від 22 вересня 2016 року № 310-18-07; зобов`язано Броварську міську раду Київської області розглянути заяви ОСОБА_1 від 06 січня 2016 року, від 27 травня 2015 року, від
18 травня 2016 року, від 27 липня 2016 року та від 10 серпня 2016 року про відведення земельної ділянки для індивідуального будівництва на черговій сесії ради; зобов`язано Броварську міську раду Київської області на черговій сесії розглянути по суті заяви та пропозиції про створення черг на пільгове отримання земельних ділянок у м. Броварах Київської області, про що повідомити останнього; у задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 15 березня 2017 року змінено постанову Броварського районного суду Київської області від 12 січня 2017 року, доповнено абзаци 4, 7, 10, 13 резолютивної частини після слів: «Зобов`язати Броварську міську раду Київської області» словом: «повторно»; в решті постанову суду залишено без змін.
Постановою Верховного Суду від 09 грудня 2020 року постанову Броварського міськрайонного суду Київської області від 12 січня 2017 року та постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 15 березня 2017 року в частині, в якій позов задоволено, а саме: визнано протиправними дії Броварської міської ради Київської області, пов`язані із прийняттям рішення «Про відмову у наданні дозволів громадянам на розроблення проектів землеустрою та у наданні земельної ділянки у власність» від 28 січня 2016 року
№ 108-06-07 (пункт 1.5.) щодо відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки громадянину ОСОБА_1 на земельну ділянку, площею 0,100 га, для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) в межах міста Бровари у зв`язку із тим, що подане клопотання не відповідає вимогам чинного законодавства (до клопотання № 9-5-Л-11/у від 06 січня 2016 року не додані графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки); скасовано пункт 1.5. рішення Броварської міської ради Київської області
«Про відмовуу наданнідозволів громадянамна розробленняпроектів землеустроюта унаданні земельноїділянки у власність» від 28 січня 2016 року № 108-06-07 щодо відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_1 ; зобов`язано Броварську міську раду Київської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 06 січня 2016 року про відведення земельної ділянки для індивідуального будівництва на черговій сесії цієї ради відповідно до вимог Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21 травня 1997 року № 280/97-ВР, Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 № 3551-ХІІ, Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року № 796-ХІІ, а також Угоди про взаємне визнання пільг і гарантій для учасників та інвалідів Великої Вітчизняної війни, учасників бойових дій на території інших держав, сімей загиблих військовослужбовців від 15 квітня
1994 року, яка ратифікована Україною 26 квітня 1996 року; визнано протиправними дії Броварської міської ради Київської області, пов`язані із прийняттям рішення «Про відмову у наданні дозволів громадянам на розроблення проектів землеустрою» від 07 червня 2016 року
№ 218-15-07 (пункт 1.82.) щодо відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки громадянину ОСОБА_1 на земельну ділянку, площею 0,100 га, для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) в межах міста Бровари у зв`язку із тим, що подане клопотання не відповідає вимогам чинного законодавства (до клопотання № 9-5-Л-693/у від 27.05.2015 не додані графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки); скасовано пункт 1.82. рішення Броварської міської ради Київської області «Про відмову у наданні дозволів громадянам на розроблення проектів землеустрою» від 07 червня 2016 року № 218-15-07 щодо відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_1 ; зобов`язано Броварську міську раду Київської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 27 травня 2015 року про відведення земельної ділянки для індивідуального будівництва на черговій сесії цієї ради відповідно до вимог Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21 травня 1997 року № 280/97-ВР, Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22 жовтня 1993 року № 3551-ХІІ, Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року
№ 796-ХІІ, а також Угоди про взаємне визнання пільг і гарантій для учасників та інвалідів Великої Вітчизняної війни, учасників бойових дій на території інших держав, сімей загиблих військовослужбовців від 15 квітня 1994 року, яка ратифікована Україною 26 квітня 1996 року; визнано протиправними дії Броварської міської ради Київської області, пов`язані із прийняттям рішення «Про відмову у наданні дозволів громадянам на розроблення проектів землеустрою» від 04 серпня 2016 року № 263-17-07 (пункт 1.24.) щодо відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки громадянину ОСОБА_1 на земельну ділянку, орієнтовною площею 0,100 га, для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у зв`язку із тим, що подане клопотання не відповідає вимогам чинного законодавства (до клопотання № 9-5-Л-1186/у від 18 травня 2016 року не додані графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки); скасовано пункт 1.24. рішення Броварської міської ради Київської області «Про відмову у наданні дозволів громадянам на розроблення проектів землеустрою» від 04 серпня 2016 року № 263-17-07 щодо відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_1 ; зобов`язано Броварську міську раду Київської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 18 травня 2016 року про відведення земельної ділянки для індивідуального будівництва на черговій сесії цієї ради відповідно до вимог Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а також Угоди про взаємне визнання пільг і гарантій для учасників та інвалідів Великої Вітчизняної війни, учасників бойових дій на території інших держав, сімей загиблих військовослужбовців від 15 квітня 1994 року, яка ратифікована Україною 26 квітня 1996 року; визнано протиправними дії Броварської міської ради Київської області, пов`язані із прийняттям рішення «Про відмову у наданні дозволів громадянам на розроблення проектів землеустрою» від 22 вересня 2016 року № 310-18-07 (пункти 1.38., 1.39.) щодо відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки громадянину ОСОБА_1 на земельну ділянку, орієнтовною площею 0,100 га, для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) в межах міста Бровари у зв`язку із тим, що подані клопотання не відповідають вимогам чинного законодавства (до клопотань від 27 липня 2016 року, № 9-5-Л-1035/у та № 9-5-Л-1035/1/у від 10 серпня 2016 року) не додані графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки); скасовано пункти 1.38., 1.39. рішення Броварської міської ради Київської області «Про відмову у наданні дозволів громадянам на розроблення проектів землеустрою» від 22 вересня 2016 року № 310-18-07 щодо відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_1 ; зобов`язано Броварську міську раду Київської області повторно розглянути заяви ОСОБА_1 від 27 липня 2016 року та від 10 серпня 2016 року про відведення земельної ділянки для індивідуального будівництва на черговій сесії цієї ради відповідно до вимог Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а також Угоди про взаємне визнання пільг і гарантій для учасників та інвалідів Великої Вітчизняної війни, учасників бойових дій на території інших держав, сімей загиблих військовослужбовців від 15 квітня 1994 року, яка ратифікована Україною 26 квітня 1996 року; зобов`язано Броварську міську раду Київської області на черговій сесії розглянути по суті заяви та пропозиції ОСОБА_1 про створення черг на пільгове отримання земельних ділянок у місті Броварах Київської області, про що повідомити останнього, скасувати, а справу
№ 361/1495/16-а направити на новий розгляд до суду першої інстанції; в решті постанову Броварського міськрайонного суду Київської області від 12 січня 2017 року та постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 15 березня 2017 року залишено без змін.
Відповідно до частини першої статті 382КАС України (далі КАС України) суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений строк звіт про виконання судового рішення.
Згідно із частиною другою статті 382КАС України за наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Проаналізувавши наведені положення КАС України, суд дійшов висновку, що суд може встановити судовий контроль за виконанням рішення суб`єктом владних повноважень - відповідачем у справі.
Такий контроль здійснюється судом шляхом зобов`язання надати звіт про виконання судового рішення; наступним етапом є розгляд поданого звіту на виконання постанови суду першої інстанції, а в разі неподання такого звіту - встановленням нового строку для подання звіту та накладенням штрафу.
Тобто зі змісту частин першої та другої статті 382КАС України видно послідовний алгоритм дій, якщо суд дійде висновку про встановлення звіту. При цьому, зазначені процесуальні дії є диспозитивним правом суду, яке може використовуватися в залежності від наявності об`єктивних обставин, які підтверджені належними та допустимими доказами.
Згідно зі статтею 129-1Конституції України судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.
Відповідно до статті 370КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Враховуючи вищенаведені норми законодавства, а також обставини справи, суд дійшов висновку, що заява про встановлення судового контролю за виконанням постанови суду, задоволенню не підлягає, оскільки для цього відсутні будь-які правові підстави. Судове рішення у даній адміністративній справі, за виконанням якого позивач просить встановити судовий контроль скасоване судом касаційної інстанції, справу передано на новий розгляд.
Керуючись статтями 240, 370, 382 КАС України, суд
у х в а л и в:
У задоволенні заяви відмовити.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення. Ухвала постановлена судом у судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи набирає законної сили з моменту її підписання суддею. Ухвала може бути оскаржена до Шостого апеляційного адміністративного суду через Броварський міськрайонний суд Київської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя В.О.Василишин