Справа № 2-1014/10
Номер провадження 2-1014/10
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 липня 2010 року року Бобринецький районний суд Кіровоградської області в складі:
головуючого судді - Орінко В.В.,
при секретарі - Зербул С.В.,
з участю представника відповідача - ОСОБА_1 (дов. №110/07-29 від 26.01.2010 року),
| розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Бобринець, в залі засідань Бобрицецького районного суду справу за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду в Бобринецькому районі Кіровоградської області про стягнення щомісячної державної соціальної допомоги дітям війни, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувсь до суду з позовом до управління Пенсійного фонду в Бобринецькому районі обґрунтовуючи їх тим, що є пенсіонером та має статус ''дитини війни", тому у відповідності до ст..6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" та Рішення Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року № 6 - рп/2007 p., має право на щомісячну соціальну державну допомогу у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком. Оскільки відповідач не здійснив у відповідності до вказаних норм нарахування щомісячної соціальної допомоги, просить визнати його дії неправомірними та стягнути на його користь недоплачену, як дитині війни, щомісячну ' державну соціальну допомогу з 09.07.2007р. по 31.12.2007р., з 22.05.2008р. по день ухвалення судового рішення
Позивач в судове засідання не з’явивсь, просить справу розглянути за його відсутності.
Представник відповідача позов не визнала, надавши до суду свої заперечення.
Суд , вислухавши представника відповідача, вивчивши матеріали справи, дослідивши інші докази вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню виходячи із наступного.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб що передбачені Конституцією та законами України.
ОСОБА_3 змістом ч.І ст. 58 Закону України “Про загальнообов’язкове пенсійне страхування» пенсійний фонд є органом, який здійснює керівництво та управління солідарною системою, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішує питання, із веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснює адміністративне управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені і Законом і статутом Пенсійного фонду.
З матеріалів справи вбачається, що позивач відповідно до абз. 1 ст. 1 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» має статус дитини війни, вказані обставина підтверджуються відміткою в пенсійному посвідченні Серія ААБ № 142849, виданого на ім’я ОСОБА_3.
ОСОБА_3 правилами ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30 % мінімальної пенсії за віком.
Дія ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» була призупинена п.12 ст.71 і ст.111 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік».
Рішенням Конституційного суду України № 6-рп від 09.07.2007 року положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» щодо призупинення ст. 6 Закону соціальний захист дітей війни» визнані неконституційними.
Законом України “ Про Державний бюджет на 2008 рік» а саме п.2 ч.41 ст.85 було внесено зміни до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» та визначено, що на 2008 рік соціальна допомога виплачується в розмірі надбавки встановленої для учасників війни.
Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008 року вищезазначені зміни визнані неконституційними та втратили чинність з дня їх ухвалення.
Рішення Конституційного Суду України мають преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними та є обов’язковими до виконання на території України та відповідно до ст.73 Закону України “Про Конституційний суд України» у разі, якщо акти або їх окремі положення визнаються такими, що не відповідають Конституції України (неконституційними), вони оголошуються нечинними і втрачають чинність від дня прийняття Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Таким чином, після прийняття вищезазначених рішень Конституційного Суду України, а також враховуючи те, що дія статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни” не зупинялась на 2009-2010рр. чинним законодавством, відповідач повинен був здійснити перерахунок пенсії позивачу у розмірах, передбачених ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни”, відповідно з 09.07.2007р. по 31.12.2007р., та з 22.05.2008р..
Встановлені в судовому засіданні обставини дають підставу суду зробити висновок про те, що період з 09.07.2007р. по 31.12.2007р., та з 22.05.2008р. право позивача, на підвищення пенсії на відсотків мінімальної пенсії за віком передбаченого ст. б Закону України "Про соціальний захист дітей війни", було обмежено відповідачем, який незаконно не здійснив відповідний перерахунок та виплату пенсії у відповідності до зазначеної норми Закону без належних для цього правових підстав, а тому суд приходить до висновку, що бездіяльність відповідача по справі управління Пенсійного фонду у Бобринецькому районі, щодо нездійснення перерахунку та виплати позивачу підвищення по пенсії в розмірі, встановленому ст. 6 Закону Україна “Про соціальний захист дітей війни” є протиправною.
Крім того, суд зобов’язує відповідача усунути порушення прав позивача шляхом здійснень перерахунку та виплати позивачу пенсії у відповідності до ст.6 Закону України «Про соціальний закис дітей війни» за період з 09.07.2007р. по 31.12.2007р., та з 22.05 2003р. по час винесення рішення суду.
Доводи представника відповідача про відсутність порядку перерахунку та виплати зазначеного підвищення пенсії та відсутності відповідного фінансування не можуть бути підставою для відмови в задоволенні позовних вимог, так як саме на органи Пенсійного фонду України покладено обов’язок перерахування та виплати пенсії з відповідними підвищеннями.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. З, 6. 10 Закону України « Про соціальній захист дітей війни", ст.ст.28, 58 Закону України "Про загальнообов’язкове пенсій страхування", ст.62 Закону України "Про Державний бюджет на 2007 рік". Рішення Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року №6-рп/2007, Законом «Про бюджет на 2008 рік”, Рішенням Конституційного суду України №10-рп/2008 від 22.05.2008р., ст.ст. 15, 209, 212-215, 223 ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_2 задовольнити.
Визнати дії, управління Пенсійного фонду України в Бобринецькому районі Кіровоградові області щодо несвоєчасного перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_2 мінімальної пенсії за віком у відповідності до ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", за період з 09.07.2007р. по 31.12.2007р., з 22.05.2008р. по 19.07.2010 року неправомірними.
Зобов’язати управління Пенсійного фонду України з Бобринецькому районі Кіровоградської області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 09.07,2007р. по 31.12.2007р., та з 22.05.2008р. по 19.07.2010 рік відповідно до ст. б Закону України "Про соціальний захист дітей війни".
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до апеляційного суду Кіровоградської області шляхом подання в 10-денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги або шляхом подання в десятиденний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги.
Суддя Орінко В.В.