ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
79010, м.Львів, вул.Личаківська,81
_________________________________________________________________________________________________________
ПОСТАНОВА
14.01.13 Справа № 8/29
Львівський апеляційний господарський суд в складі колегії
головуючого -судді - О.Л. Мирутенко
суддів - Л.С. Данко
- Н.М. Кравчук
Розглянувши апеляційну скаргу УПФ України в Залізничному районі м. Львова
на ухвалу господарського суду Львівської області від 04.12.2012 року.
у справі №8/29
за заявою: ВАТ КБ «Надра»
до : ВАТ «Львівська макаронна фабрика»
про: банкрутство
З участю представників :
від апелянта -Козицька Р.І. -представник (довіреність №18458/06 від 12.12.2012р.)
від кредитора -ПАТ «Мегабанк»-Кульбій-Кухар Ю.В. -представник (довіреність №13-801/11д від 11.11.2011р.)
від боржника -Максимишин І.Б. -представник (довіреність №12-173 від 10.01.2013р.)
ВСТАНОВИВ :
Ухвалою господарського суду Львівської області від 04.12.2012р., суддя Гутьєва В.В., у задоволенні заяви УПФ України в Залізничному районі м. Львова про визнання та включення в реєстр вимог кредиторів ВАТ „Львівська макаронна фабрика" поточних вимог УПФ України в Залізничному районі м. Львова в частині штрафних санкцій на суму 649,17 грн., з яких: 540,98 грн. -штраф, 108,19 грн. -пеня було відмовлено.
З даною ухвалою не погодився кредитор - УПФ України в Залізничному районі м. Львова і оскаржило її в апеляційному порядку, оскільки вважає, що судом порушено норми матеріального права.
Ліквідатор боржника подав відзив на апеляційну скаргу в якому просить залишити ухвалу суду першої інстанції без змін, а апеляційну скаргу -без задоволення.
Розпорядженням голови Львівського апеляційного господарського суду від 11.01.2013р. у складі колегії відбулася заміна: суддя Краєвська М.В. замінена суддею Данко Л.С.
Розглянувши матеріали справи, оцінивши докази, колегія суддів прийшла до висновку, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а ухвалу господарського суду Львівської області від 04.12.2012р. у справі №8/29 - без змін, враховуючи наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, ВАТ КБ „Надра" звернулось до суду із заявою про банкрутство ВАТ „Львівська макаронна фабрика" у порядку, встановленому ст.11 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом».
Ухвалою господарського суду Львівської області від 28.05.2010 р. було порушено провадження у справі, введено мораторій на задоволення вимог кредиторів та процедуру розпорядження майном ВАТ „Львівська макаронна фабрика", розпорядником майна боржника призначено арбітражного керуючого Слідзьону Н.П.
Оголошення про порушення провадження у справі про банкрутство ВАТ „Львівська макаронна фабрика" опубліковано в офіційному друкованому органі - газеті "Голос України" №113 (4863) від 22.06.2010 р.
Ухвалою господарського суду від 15.06.2011р. було затверджено реєстр вимог кредиторів ВАТ „Львівська макаронна фабрика".
Ухвалою суду від 19.07.2011р. було введено процедуру санації боржника та призначено керуючим санацією арбітражного керуючого Слідзьону Н.П., яку суд зобов'язав розробити та подати на затвердження комітету кредиторів план санації ВАТ „Львівська макаронна фабрика".
Постановою суду від 10.01.2012 р. припинено процедуру санації ВАТ „Львівська макаронна фабрика". ВАТ „Львівська макаронна фабрика" визнано банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру і ліквідатором банкрута призначено арбітражного керуючого Слідзьону Н.П., яку зобов'язано здійснити ліквідаційну процедуру у встановленому порядку та подати на затвердження суду звіт та ліквідаційний баланс.
27.11.2012 р. на адресу суду першої інстанції надійшла заява УПФ України в Залізничному р-ні м. Львова за вих. № 17122/06-22 від 22.11.2012 р. про включення в реєстр вимог кредиторів ВАТ „Львівська макаронна фабрика" поточні вимоги на суму 649,17 грн. Заява УПФ України в Залізничному р-ні м. Львова обґрунтована тим, що ліквідатор банкрута у своєму повідомленні визнав частково поточні вимоги УПФ України в Залізничному р-ні м. Львова на суму 13 984,35 грн., а у визнанні поточних вимог УПФ України в Залізничному р-ні м. Львова на суму 649,17 грн. відмовив.
УПФ України в Залізничному р-ні м. Львова обґрунтовує свої вимоги тим, що порядок нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску визначається виключно Законом України „Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" № 2464 від 08.07.2010 (далі Закон-2464) та прийнятими відповідно до нього нормативно-правовими актами (ч. 4 ст. 8 Закону-2464).
Частиною 8 ст. 9 вказаного Закону передбачено, що платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період не пізніше 20 числа місяця, що настав за базовим звітнім періодом. Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника, зобов'язання із сплати єдиного внеску виконується у першу чергу і мають пріоритет перед усіма зобов'язаннями, крім зобов'язань з виплати заробітної плати (доходу) - ч. 12 ст. 9 Закону-2464. На підставі ч. 10 та п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону №2464 за несплату єдиного внеску до ВАТ „Львівська макаронна фабрика" застосовано штраф у розмірі 540,98 грн. та нарахована пеня в розмірі 108,15 грн. (рішення №1231 від 14.11.2011 року). Крім того, згідно з п. 7.8 Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої постановою Правління ПФУ 27.09.2010 № 21-5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27.10.2010 за № 994/18289, суми штрафів та пені, передбачених пунктами 7.2, 7.3, 7.5, та 7.6 цієї Інструкції, по цьому рішенню підлягають сплаті платником єдиного внеску чи банком протягом 10 робочих днів після надходження відповідного рішення, або можуть бути оскарженні у цей самий строк до органу ПФ вищого рівня, або до суду з одночасним обов'язковим письмовим повідомленням про це відповідного органу Пенсійного фонду, посадовими особами якого прийнято це рішення.
10.04.2012 року рішення про застосування фінансової санкції від 14.11.2011 № 1231 було вручено представнику ВАТ „Львівська макаронна фабрика", про що свідчить підпис уповноваженої особи на повідомленні про вручення поштового відправлення. Оскільки рішення про застосування фінансової санкції не було оскаржено упродовж 10 днів, то зазначені суми у цьому рішенні вважаються узгодженими, і мають бути визнані ліквідатором, як поточні кредиторські вимоги.
Відповідно до абз. 24 ст. 1 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" мораторій на задоволення вимог кредиторів - це зупинення виконання боржником, стосовно якого порушено справу про банкрутство, грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), термін виконання яких настав до дня введення мораторію, і припинення заходів, спрямованих на забезпечення виконання цих зобов'язань та зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), застосованих до прийняття рішення про введення мораторію. Крім того, згідно з ч. 4 ст. 12 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" мораторій на задоволення вимог кредиторів вводиться одночасно з порушенням провадження у справі про банкрутство, про що зазначається в ухвалі господарського суду. Протягом дії мораторію на задоволення вимог кредиторів забороняється стягнення на підставі виконавчих документів та інших документів, за якими здійснюється стягнення відповідно до законодавства; не нараховуються неустойка (штраф, пеня), не застосовуються інші санкції за невиконання чи неналежне виконання грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, податків і зборів (обов'язкових платежів). Закон не розділяє у даному випадку грошові зобов'язання і зобов'язання щодо сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, податків і зборів (обов'язкових платежів) конкурсні та поточні, відтак мораторій поширюється на нарахування штрафних санкцій як на конкурсні грошові зобов'язання і зобов'язання щодо сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, податків і зборів (обов'язкових платежів), так і на поточні грошові зобов'язання та зобов'язання щодо сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, податків і зборів (обов'язкових платежів). Виходячи із системного аналізу Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" до грошових зобов'язань прирівняні страхові внески щодо сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а також податки і збори (обов'язкові платежі).
Ухвалою суду від 28.05.2010 р. порушено провадження у справі про банкрутство ВАТ „Львівська макаронна фабрика", введено мораторій на задоволення вимог кредиторів. Штрафні санкції на суму 649,17 грн. (540,98 грн. -штраф, 108,19 грн. -пеня) нараховані УПФ України в Залізничному р-ні м. Львова за період з 20.09.2011 р. до 25.10.2011 р., тобто, після введення господарським судом Львівської області мораторію на задоволення вимог кредиторів у справі про банкрутство ВАТ „Львівська макаронна фабрика", а тому включенню в реєстр вимог кредиторів не підлягають.
Аналогічна позиція викладена у постанові Верховного суду України від 15.11.2010 р. у справі № 35/19-10, де зазначено, що частина 4 ст. 12 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" передбачає, що протягом дії мораторію на задоволення вимог кредиторів не нараховуються неустойка (штраф, пеня), не застосовуються інші санкції за невиконання чи неналежне виконання саме грошових зобов'язань.
За таких обставин справи, апеляційний суд погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що у задоволенні заяви УПФ України в Залізничному районі м. Львова про визнання та включення в реєстр вимог кредиторів ВАТ „Львівська макаронна фабрика" поточних вимог УПФ України в Залізничному районі м. Львова в частині штрафних санкцій на суму 649,17 грн., з яких: 540,98 грн. -штраф, 108,19 грн. -пеня, слід відмовити.
З огляду на викладене, колегія Львівського апеляційного господарського суду вважає, що ухвала господарського суду Львівської області від 04.12.2012р. по справі №8/29 винесена з дотриманням норм матеріального та процесуального права, а тому відсутні правові підстави для її скасування.
Керуючись ст.ст. 101,103,105,106 ГПК України Львівський апеляційний господарський суд
Постановив:
Ухвалу господарського суду Львівської області від 04.12.2012 року у справі №8/29 залишити без змін, а апеляційну скаргу УПФ України в Залізничному районі м. Львова - без задоволення.
Постанову може бути оскаржено в касаційному порядку.
Матеріали справи скерувати в господарський суд Львівської області.
Головуючий -суддя О.Л. Мирутенко
Судді : Л.С. Данко
Н.М. Кравчук
«Повний текст постанови виготовлено 15.01.2013р.»