2-558/11
Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
20.01.2012 м. Жашків
Жашківський районний суд Черкаської області
в складі: головуючого судді - Первак М.О,
при секретарі - Коломієць С.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Жашків цивільну справу за позовом державної екологічної інспекції в Черкаській області до ОСОБА_1 про відшкодування шкоди, завданої внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки,
В СТ А Н О В И В :
Позивач - державна екологічна інспекція в Черкаській області, звернувся до суду з позовом до відповідача ОСОБА_1 про відшкодування шкоди, завданої внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки.
В обгрунтування своїх позовних вимог позивач вказав, що 7 липня 2011 року було проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства по факту незаконного зайняття земельної ділянки на території сільської ради с. Вороне, Жашківського району в межах населеного пункту. Згідно протоколу про адміністративне правопорушення № 001767 від 07.07.2011р. громадянин ОСОБА_1 самовільно зайняв земельну ділянку в с. Вороне, Жашківського району, чим порушив ст. ст. 125, 126 Земельного Кодексу України.
На підставі вищевказаного протоколу про адміністративне правопорушення від 07.07.2011р. державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Черкаської області Лещенко Т.В. була винесена постанова за № 001417 про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 850 грн.
Таким чином, відповідач самовільно, тобто без відповідного дозволу сільської ради, здійснив самовільне захоплення земельної ділянки, тим самим завдавши матеріальну шкоду державі, згідно з розрахунком розміру шкоди державної екологічної інспекції в Черкаській області, проведеного у відповідності з постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.07р. № 963 на суму 1308 грн. 63 коп.
Згідно ст. 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»ОСОБА_1 повинен відшкодувати шкоду, нанесену природним ресурсам України.
В судовому засіданні представник позивача не з'явився по невідомій суду причині, про день і час слухання справи попереджений належним чином.
Відповідач, ОСОБА_1, позовні вимоги не визнав, оскільки він самовільно земельну ділянку не займав. Скільки наділила йому сільська рада, стільки він і зайняв.
Третя особа -сільський голова Вороненської сільської ради, Коломієць Г.В., пояснила, що рішенням виконкому сільської ради, ОСОБА_1, було виділено земельну ділянку площею 0,51 га біля ставка, що підтверджується план-схемою на користування земельною ділянкою і закріплене записом в земельній шнуровій книзі, люди звернулися до сільської ради з проханням, щоб зробити дорогу, тому що біля ОСОБА_1 не можна проїхати, він самовільно захватив прилеглу територію і відгородив сіткою. Мирним шляхом вирішити це питання не вдалося, тому сільська рада вимушена була звернутися до державної екологічної інспекції. Просила стягнути з ОСОБА_1 державне мито, а штраф не стягувати, оскільки він являється пенсіонером по інвалідності і має на утриманні двох дітей, що навчаються.
Допитана в судовому засіданні свідок ОСОБА_4, яка працює землевпорядником, пояснила, що від людей надійшла заява, про те, що не можна проїхати дорогою біля ОСОБА_1. Була створена комісія, яка намагалася вирішити дане питання мирним шляхом, але ОСОБА_1 відмовився прийняти сітку, на самовільно захопленій земельній ділянці.
Суд, вислухавши пояснення сторін та дослідивши матеріали справи, зокрема: акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 07.07.2011 року, протокол № 001767 про адміністративне правопорушення, постанову № 001417 від 11.07.2011р. про накладення адміністративного стягнення, розрахунок розміру шкоди, акт на право присадибного землекористування, план-схема земельної ділянки ОСОБА_1, припис державної екологічної інспекції від 10.07.2011р. №113, довідку Вороненської сільської ради № 106 від 08.07.2011р., акт-попередження від 31.05.2011р., вважає, що позов підлягає до часткового задоволення.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 самовільно, тобто без відповідного дозволу сільської ради, здійснив самовільне захоплення земельної ділянки, тим самим завдавши матеріальну шкоду державі, згідно з розрахунком розміру шкоди державної екологічної інспекції в Черкаській області, проведеного у відповідності з постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.07р. № 963 на суму 1308 грн. 63 коп. спричинив матеріальну шкоду, яка у відповідності до ст. 1166 ЦК України, підлягає відшкодуванню.
Враховуючи матеріальне становище відповідача, а саме те, що він являється пенсіонером по інвалідності і має на утриманні двох дітей, що навчаються, суд вважає за можливе та у відповідності п.4 ст. 1193 ЦК України розмір відшкодування шкоди зменшити.
Відповідно до ст. 88 ЦПК України, стороні на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати.
На підставі викладеного, керуючись ст. 1166 ЦК України, ст.ст. 88, 214-215 ЦПК України, суд
В И Р І Ш И В :
Позовну заяву державної екологічної інспекції в Черкаській області до ОСОБА_1 про відшкодування шкоди, завданої внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки - задоволити частково.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави 500 (п'ятсот) гривень матеріальної шкоди.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь державної екологічної інспекції в Черкаській області судові витрати, а саме: 120 (сто двадцять) грн. за інформаційно-технічне забезпечення.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави держмито в сумі 51 (п'ятдесят одну) грн. 00 коп..
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано до Черкаського апеляційного суду через Жашківський районний суд протягом десяти днів з дня його проголошення.
Головуючий: Михайло Олексійович Первак