ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 грудня 2013 року м. Київ К/9991/73405/12
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
Лиски Т.О. (доповідач),
Бутенка В.І.,
Олексієнка М.М.,
провівши в порядку касаційного провадження попередній розгляд адміністративної справи за позовом ОСОБА_4 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про перерахунок пенсії, касаційне провадження в якій відкрито за касаційною скаргою ОСОБА_4 на постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 25 жовтня 2012 року, -
в с т а н о в и л а:
У березні 2011 року ОСОБА_4 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, у якому просив зобов'язати відповідача провести негайно перерахунок та підвищення пенсії по інвалідності з урахуванням змін граничних розмірів премії з 10 % посадового окладу на 55 % посадового окладу, тобто на 286,20 грн. починаючи з 01 листопада 2010 року та видати позивачу виконавчий лист про стягнення боргу в сумі 1144,80 грн.
Постановою Котовського міськрайонного суду Одеської області від 04 травня 2011 року позов задоволено частково. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести позивачу перерахунок та підвищення пенсії по інвалідності, з урахуванням змін граничних розмірів премії з 10 % посадового окладу на 55 % посадового окладу, тобто на 286,20 грн. починаючи з 01 листопада 2010 року. В задоволенні решти позову відмовлено.
Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 25 жовтня 2012 року було скасовано постанову суду першої інстанції та ухвалено нову постанову, якою відмовлено позивачу у задоволенні позову.
Не погоджуючись з рішенням суду апеляційної інстанції у справі, ОСОБА_4 звернувся з касаційною скаргою, в якій просить постанову суду апеляційної інстанції скасувати та залишити в силі постанову суду першої інстанції, посилаючись на порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши та обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши матеріали справи, колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що ОСОБА_4 перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію по інвалідності.
Відповідно до частини 3 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Згідно пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 7 листопада 2007 року № 1294 виплата грошового забезпечення військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу здійснюється в порядку, що затверджується, зокрема, Міністерством оборони України.
Підпунктом 2 пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294 було надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого вкладу в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного у розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
На виконання вище вказаної постанови, наказом Міністра оборони України «Про бюджетну політику Міністерства оборони України на 2010 рік» від 22 липня 2010 року № 380 зі змінами від 5 листопада 2010 року № 576 встановлено розміри премії військовослужбовцям у межах видатків, передбачених для їх грошового забезпечення у 2010 році.
З аналізу вище вказаних норм слідує, що премія, яку позивач просив врахувати для обчислення нового розміру пенсії, має тимчасовий характер. Виплата такої премії дозволена за наявності підстав тільки в межах видатків, передбачених у кошторисі Міністерства оборони України для грошового забезпечення військовослужбовців у 2010 році.
Згідно пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Наведене свідчить про те, що зміна розміру премії як в сторону його збільшення, так і в сторону його зменшення не може бути підставою для проведення перерахунку пенсії, за винятком тих випадків, коли новий розмір або новий вид премій встановлюється рішеннями Кабінету Міністрів України.
Таким чином, відмовляючи ОСОБА_4 у задоволенні позову, суд апеляційної інстанції дійшов правильного висновку, що позовні вимоги позивача задоволенню не підлягають, оскільки накази Міністра оборони України від 22 липня 2010 року № 380, від 5 листопада 2010 року № 576, якими встановлювались конкретні розміри премій військовослужбовців, не можуть бути підставою для перерахунку пенсії.
Враховуючи вищевикладене, а також те, що постанова суду першої інстанції скасована судом апеляційної інстанції, а в справі ухвалено нове законне рішення, колегія суддів вважає, що касаційну скаргу слід залишити без задоволення, а постанову суду апеляційної інстанції залишити без змін, оскільки вона прийнята з додержанням норм матеріального і процесуального права, правова оцінка обставинам у справі дана правильно, а доводи касаційної скарги висновків суду не спростовують.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2201, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,
ухвалила:
Касаційну скаргу ОСОБА_4 відхилити, а постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 25 жовтня 2012 року залишити без змін.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Судді: