Справа № 2/2035/9/2012
Пров. № 2/2035/4/2012
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18.05.2012 року м. Харків
Червонозаводський районний суд м. Харкова у складі:
головуючого-судді Прошутя І.Д.,
при секретарі - Пономарьовій Ю.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові цивільну справу за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 до ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, треті особи: Харківська міська рада, служба у справах дітей Департаменту праці та соціальної політики Харківської міської ради, про поновлення порушеного права, витребування із незаконного користування підсобного приміщення, зобов'язання не перешкоджати у користуванні місцями загального користування та земельною ділянкою, та за позовом третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги на предмет спору, Харківської міської ради до ОСОБА_6, ОСОБА_7 та ОСОБА_9 про виселення із самочинно зайнятих приміщень,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1, ОСОБА_10, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 звернулися до суду з позовом, який в подальшому уточнили і доповнили, просили поновити їх порушене право на користування підсобними приміщеннями жилого будинку №59 по вул.Основ»янській в м.Харкові, надвірними будівлями і відновити положення, яке існувало до його порушення, а саме: витребувати з незаконного користування відповідачів ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8 та ОСОБА_9 нежитлове приміщення 2-2, площею 19,8 кв.м (колишня квартира № 3), виділене ОСОБА_1 рішенням виконавчого комітету Червонозаводської районної ради м.Харкова № 255/18 від 05.08.1980 року в якості підсобного приміщення, та передати його ОСОБА_1; зобов'язати відповідачів знести перегородку, самовільно встановлену ними в коридорі 2-10, площею 25.2 кв.м, що перешкоджає проходу до приміщення 2-2, площею 19.8 кв.м (колишня квартира № 3); зобов'язати відповідачів не перешкоджати позивачам користуватися частиною коридору 2-10, площею 25.2 кв.м, для вільного проходу до приміщення 2-2, площею 19.8 кв.м (колишня квартира № 3), та самим приміщенням 2-2, площею 19.8 кв. м (колишня квартира № 3); витребувати із незаконного користування відповідачів приміщення загального користування: коридор 1, площею 5.0 кв.м, де знаходяться сходи на горищне та підвальне приміщення, яке знаходиться під жилим будинком; частину підвального і горищного приміщення передати позивачам в спільне користування; зобов'язати відповідачів не перешкоджати позивачам в користуванні зазначеними нежитловими приміщеннями; зобов'язати відповідачів не перешкоджати позивачам користуватися спільним двором, особливо територією, яка прилягає к займаним позивачами приміщенням, а також дворовим туалетом та частиною сараю, які знаходяться в спільному дворі, а також іншими надвірними будівлями.
Третя особа, що заявляє самостійні вимоги на предмет спору, - Харківська міська рада звернулася до суду з позовом, який в подальшому уточнила і доповнила, та просить виселити ОСОБА_6, ОСОБА_7 та ОСОБА_9 із самочинно зайнятої квартири № 3, площею 19,8 кв.м, а також жилих приміщень №№2-2, 2-3, площею 6,2 и 9,9 кв.м, в будинку №59 вул. Основ»янській в м. Харкові; зобов»язати відповідачів за свій рахунок знести самочинно побудовану перегородку в коридорі загального користування №2-1.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1, її представник адвокат ОСОБА_11, ОСОБА_4, а також представник Харківської міської ради ОСОБА_12, що діє на підставі довіреності, позовні вимоги підтримали, пояснивши, що відповідачі без достатніх правових підстав самочинно займають у «ветхому»будинку №59 по вул. Основ»янській спірну квартиру №3, де зробили ремонт та переобладнання на свій розсуд.
Представник відповідача ОСОБА_7 Луб»яницький М.І., що діє на підставі довіреності, проти задоволення позовних вимог заперечував, просив закрити провадження по справі, оскільки відповідач ОСОБА_6 помер 18 січня 2012 року.
Інші особи, які беруть участь у справі, в судове засідання не з»явилися, про час та місце судового розгляду повідомлені належним чином.
Суд, вислухавши пояснення сторін та їх представників, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 та Харківської міської ради підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно положень ст.11 ЦПК України суд розглядає цивільну справу не інакше як в межах заявлених позовних вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.
Згідно ст. 4 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»одним із основних принципів місцевого самоврядування є судовий захист прав місцевого самоврядування.
Відповідно до ст. 15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання, кожна особа має право на захист свого інтересу.
Згідно ст. 13 Цивільного кодексу України при здійсненні своїх прав особа зобов'язана утримуватися від дій, які могли б порушити права інших осіб, у разі недодержання особою при здійсненні своїх прав вимог, які встановлені даною нормою, суд може зобов'язати її припинити зловживання своїми правами, а також застосувати інші наслідки, встановлені законом.
Відповідно до ч. І ст. 15, ст. 30 Житлового кодексу УРСР відповідні сільські, селищні міські ради, їхні виконавчі комітети здійснюють державний контроль за використанням і схоронністю житлового фонду тощо.
Відповідно до рішення виконавчого комітету Харківської обласної ради народних депутатів від 12.03.1992р. № 68 «Про розмежування комунальної власності між адміністративно-територіальними одиницями Харківської області», рішення Харківської міської ради народних депутатів Харківської області від 28.09.1992р. «Про комунальну власність»житловий будинок по вул. Кузнечній, 11 в м.Харкові відноситься до комунальної власності територіальної громади міста Харкова.
Згідно ст. 327 Цивільного кодексу України у комунальній власності знаходиться майно, що належить територіальній громаді.
Управління майном, що перебуває у комунальній власності, здійснюють безпосередньо територіальна громада та утворені нею органи місцевого самоврядування.
З метою реалізації громадянами гарантованого Конституцією України права на житло, комплексного регулювання відносин по забезпеченню громадян, які проживають в ІНФОРМАЦІЯ_1, житловими приміщеннями, у тому числі тих, які потребують соціального захисту, здійснення громадського контролю та гласності при встановленні черговості на отримання житлової площі, її розподілу, належного обліку звільненого житла та укріплення законності в галузі житлових відносин рішенням 34 сесії Харківської міської ради 5 скликання від 24.06.2009 року № 174/09 затверджено Тимчасове положення про облік та розподіл житлової площі, що звільняється в місті Харкові».
Згідно зазначеного Положення надання громадянам житла з числа звільнених житлових приміщень здійснюється у відповідності до вимог чинного законодавства України, діючих на теперішній час Житлового кодексу УРСР, Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов та надання їм житлових приміщень в Українській РСР, затверджених постановою ОСОБА_13 Міністрів УРСР і Української ОСОБА_13 професійних спілок від 11.12.84 року № 470, Закону України «Про житловий фонд соціального призначення», постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку формування фондів житла для тимчасового проживання та Порядку надання і користування житловими приміщеннями з фондів житла для тимчасового проживання»та інше.
Питання, пов'язані з обліком та розподілом ізольованих житлових приміщень, у тому числі з частковими комунальними зручностями, вирішуються Харківською міською радою та його виконавчим комітетом відповідно до діючого законодавства України.
Судом встановлено, що житловий будинок № 59 по вул. Основ»янській у м.Харкові знаходиться на балансі комунального підприємства „Жилкомсервіс" з квітня 2007 року. Згідно рішення виконкому Червонозаводської районної ради № 6/84 від 01 березня 1974 року вказаний будинок визнано „ветхим", являється одноповерховим, готельного типу, побудований у 1917 році, з частковим благоустроєм. В будинку зареєстровані та постійно проживали на момент пред»явлення позову: в квартирі №1 ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_9, неповнолітні ОСОБА_14, ІНФОРМАЦІЯ_2, та ОСОБА_8, ІНФОРМАЦІЯ_3; в квартирах №3 і №6 ОСОБА_1, ОСОБА_1 Б,А., ОСОБА_3; в квартирі №5 ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_15, ОСОБА_16
Квартира відповідачів складається із 4-х кімнат, площею 51,8 кв.м., позначених на поверховому плані №№ 3-2, 3-3, 3-4, 2-5. Кімната №3-2 надана відповідачам на підставі обмінного ордеру від 18.07.2002 року №13-И, а кімнати №№ 3-3, 3-4, 2-5 на підставі рішення виконкому Червонозаводської районної ради №118/1 від 06.04.2004 року. Інших рішень про надання відповідачам житлових кімнат або підсобних приміщень виконкомом не приймалося.
Позивач ОСОБА_1 займає квартиру №6, що складається із кімнати №1-6, площею 13,1 кв.м, на підставі ордеру, виданого виконкомом Червонозаводської районної ради в 1976 році.
Спірна квартира №3 складається із кімнати №2-4, площею 19,8 кв.м, згідно рішення виконкому Червонозаводської районної ради № 255/18 від 05 серпня 1980 року надавалася ОСОБА_1 в якості підсобного приміщення на підставі тимчасового положення «Про порядок обліку і розподілення жилої площі», затвердженого рішенням Харківського міськвиконкому №175 від 15.05.1985 року.
Як встановлено в судовому засіданні, рішення про перевід вказаної жилої кімнати в нежиле приміщення виконкомом Харківської міської ради не приймалось, ордер не видавався.
ОСОБА_17 займає кімнати №№1-3, 1-7, площею 26,69 кв.м, на підставі рішення виконкому Червонозаводської районної ради №481 від 25.12.2003 року.
Приміщення №№1,1-2,1-4.1-5, 2-1 являються місцями загального користування.
В 2005 році відповідачі самочинно зайняли квартиру №3 і в коридорі загального користування №2-1 побудували перегородку, чим позбавили ОСОБА_1 права користування своєю квартирою. Крім того, відповідачі самочинно зайняли житлові приміщення №№2-2, 2-3, площею 6,2 кв.м і 9,9 кв.м, з яких виселилися сусіди, які отримали іншу жилу площу, що перешкоджає власнику розпоряджатися комунальною власністю. У вказаних приміщеннях відповідачі здійснили ремонт та продовжують незаконно займати їх до теперішнього часу. Припис про звільнення приміщень та знос перегородки відповідачі не виконують, у зв»язку з чим ОСОБА_6 13.04.2005 року притягнено до адміністративної відповідальності.
Згідно п. 2 Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР, затверджених ОСОБА_18 Міністрів Української РСР від 11.12.1984 року № 470, жилі приміщення надаються громадянам, які потребують поліпшення житлових умов, постійно проживають у даному населеному пункті (якщо інше не встановлено законодавством Союзу РСР і Української РСР), як правило, у вигляді окремої квартири на сім'ю.
Квартирний облік, установлення черговості на одержання жилої площі, а також її розподіл здійснюються під громадським контролем і з додержанням гласності.
Рішення виконавчого комітету місцевої ОСОБА_18 народних депутатів з питань квартирного обліку і надання жилих приміщень приймаються за участю громадської комісії з житлових питань, створюваної при виконавчому комітеті у складі голови або заступника голови виконавчого комітету (голова комісії), представника профспілкового органу (заступник голови комісії), депутатів ОСОБА_18, представників громадських організацій, трудових колективів. Склад комісії затверджується виконавчим комітетом місцевої ОСОБА_18. З питань, що розглядаються, комісія підготовляє пропозиції і вносить їх на розгляд виконавчого комітету місцевої ОСОБА_18.
На підприємствах, в установах, організаціях пропозиції з питань квартирного обліку і надання жилих приміщень підготовляються комісією по житлово-побутовій роботі профспілкового комітету і вносяться нею на спільний розгляд адміністрації підприємства, установи, організації чи органу кооперативної або іншої громадської організації та відповідного профспілкового комітету.
Громадяни самостійно здійснюють право на одержання жилого приміщення в будинках державного і громадського житлового фонду з настанням повноліття, тобто після досягнення вісімнадцятирічного віку, а такі, що одружилися або влаштувалися на роботу в передбачених законом випадках до досягнення вісімнадцятирічного віку, - відповідно з часу одруження або влаштування на роботу. Інші неповнолітні (віком від п'ятнадцяти до вісімнадцяти років) здійснюють право на одержання жилого приміщення за згодою батьків або піклувальників.
Потребуючі поліпшення житлових умов члени житлово-будівельних кооперативів, громадяни, які мають жилий будинок (частину будинків), квартиру у приватній власності, та інші громадяни, що проживають у цих будинках (частинах будинків), квартирах, забезпечуються жилими приміщеннями на загальних підставах.
Відповідно до ст. 58 ЖК УРСР на підставі рішення про надання жилого приміщення в будинку державного або громадського житлового фонду виконавчий комітет районної, міської, районної в місті, селищної, сільської ОСОБА_18 народних депутатів видає громадянинові ордер, який є єдиною підставою для вселення в надане жиле приміщення.
Ордер може бути видано лише на вільне жиле приміщення.
Пунктами 6, 10 ст. 15 Житлового кодексу України встановлено, що до компетенції виконавчих комітетів районних, міських, районних у містах рад віднесено прийняття рішень про надання жилих приміщень у будинках житлового фонду та видача ордерів на зазначені приміщення.
Відповідно до рішення виконавчого комітету Харківської міської ради № 445 від 23.11.1992 року «Про перерозподіл повноважень між виконкомом Харківської міської ради народних депутатів та райвиконкомами міста»(зі змінами, внесеними рішеннями виконавчого комітету Харківської міської ради від 27.06.1995 року № 440 та від 15.08.2007 року № 781) надання ордерів на житлові приміщення віднесено до компетенції райвиконкомів міста.
ОСОБА_6 або ОСОБА_7 ордер на спірні приміщення не видавався.
Згідно ч. З ст. 116 Житлового кодексу УРСР осіб, які самоправно зайняли жиле приміщення, виселяють без надання їм іншого жилого приміщення.
Відповідно до ст. 387 Цивільного кодексу України власник має право витребувати своє майно від особи, що незаконно, без відповідної правової підстави ним заволоділо.
Також слід зазначити, що незаконне займання житлових приміщень, які знаходиться у комунальній власності територіальної громади міста Харкова порушує її права в контексті Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні", а саме ст.60 даного Закону якою передбачено, що територіальним громадам міста належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, житловий фонд. Органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності. В цій статті також зазначено, що право комунальної власності територіальної громади захищається законом на рівних умовах з правами власності інших суб'єктів. Об'єкти права комунальної власності не можуть бути вилучені у територіальних громад і передані іншим суб'єктам права власності без згоди безпосередньо територіальної громади або відповідного рішення ради чи уповноваженого нею органу.
Самовільне заняття, та вилучення майна комунальної власності перешкоджає ефективному використанню та розпорядженню вищевказаним об'єктом комунальної власності в інтересах територіальної громади м. Харкова, а також порушуються права Харківської міської ради передбачені ст.ст. 13, 41, 142, 143 Конституції України, та ст. 321 ЦК України.
Оскільки виконавчий комітет Червонозаводської районної ради не надавав ОСОБА_6 або ОСОБА_7 рішення про надання жилого приміщення в будинку, тобто ордеру на проживання у ІНФОРМАЦІЯ_4янській у м.Харкові вони не мають, вони не були зареєстровані у спірній квартирі, а також з урахуванням того, що ордер є єдиною підставою для вселення в надане жиле приміщення, а відповідачі самоуправно зайняли спірне жиле приміщення, суд приходить до висновку, що позовні вимоги щодо виселення відповідачів з квартири №3, площею 19,8 кв.м, а також жилих приміщень №№2-2, 2-3, площею 6,2 и 9,9 кв.м, в будинку №59 вул. Основ»янській в м. Харкові підлягають задоволенню.
Відповідно до ст.ст. 58, 59, 60 ЦПК України сторони повинні довести перед судом ті обставини, на які вони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень. Крім того, доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Із матеріалів справи вбачається, що відповідачі не надали належних доказів стосовно того, що вони мають законне право на проживання в спірних жилих приміщеннях.
Як встановлено в судовому засіданніАДРЕСА_1, площею 19,8 кв.м, а також жилі приміщення №№2-2, 2-3, площею 6,2 и 9,9 кв.м, в будинку №59 вул. Основ»янській в м. Харкові самовільно зайняті відповідачами і ці дії істотно порушують права Харківської міської ради та громадян, що потребують поліпшення житлових умов та виконують вимоги чинного законодавства щодо реалізації цього права. Ці факти відповідачі та їх представник у встановленому законодавством порядку не оскаржували та не надали до суду відповідних доказів, які б їх заперечували.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про державний житловий фонд»державний житловий фонд - це житловий фонд місцевих ОСОБА_18 народних депутатів, аотже незаконне його використання чи зайняття суперечить інтересам міської ради м. Харкова та не забезпечує ефективного управління комунальним майном.
Відповідно до ст. 41 Конституції України, ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності.
Виходячи з наведеного, суд дійшов висновку, що відповідачі не довели свого права на проживання у вказаних спірних жилих приміщеннях.
Задовольняючи позовні вимоги Харківської міської ради в повному обсязі, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 щодо поновлення їх порушеного права користування жилими приміщеннями квартири №3, а також жилими приміщеннями №№2-2, 2-3, витребування із незаконного користування підсобного приміщення, зобов'язання не перешкоджати у користуванні місцями загального користування та земельною ділянкою також підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись наведеними нормами закону, ст.ст. 8, 10, 11, 58, 59, 60, 61, 88, 209, 212-215 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 до ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, треті особи: Харківська міська рада, служба у справах дітей Департаменту праці та соціальної політики Харківської міської ради, про поновлення порушеного права, витребування із незаконного користування підсобного приміщення, зобов'язання не перешкоджати у користуванні місцями загального користування та земельною ділянкою, та за позовом третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги на предмет спору, Харківської міської ради до ОСОБА_7 та ОСОБА_9 про виселення із самочинно зайнятих приміщень - задовольнити повністю.
Поновити ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_19 їх порушене право на користування підсобними приміщеннями жилого будинку по вул. Основ"янській 59 в м. Харкові, відповідними надвірними будівлями та поновити положення, діючого до його порушення, а саме: витребувати з незаконного користування відповідачів ОСОБА_7, ОСОБА_8 Миколавойивча та ОСОБА_9 нежитлове приміщення 2-2, площею 19,8 кв. метрів (колишня квартира № 3) в будинку № 59 по вул. Основ"янській, в м. Харкові, виділене ОСОБА_1 рішенням Червонозаводського районного виконавчого комітету № 255/18 від 05.08.1980 року в якості підсобного приміщення, та передати його ОСОБА_1; зобов'язати відповідачів знести перегородку, самовільно встановлену ними в коридорі №2-1, площею 25.2 кв.м, що перешкоджає проходу до приміщення №2-2, площею 19.8 кв.м (колишня квартира № 3); зобов'язати відповідачів не перешкоджати позивачам користуватися частиною коридору №2-1, площею 25.2 кв.м, для вільного проходу до приміщення №2-2, площею 19.8 кв.м (колишня квартира № 3), та самим приміщенням №2-2, площею 19.8 кв. м (колишня квартира № 3); витребувати з незаконного користування відповідачів ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9 наступні приміщення загального користування будинку № 59 по вул. Основ"янській в м. Харкові: коридор №1, площею 5.0 кв.м, де знаходяться сходи на горищне та підвальне приміщення, яке знаходиться під жилим будинком; частину підвального приміщення, яке знаходиться під спірним жилим будинком; частину горищного приміщення, розташованого над приміщеннями, які знаходяться в користуванні позивачів, та передати їх позивачам для спільного користування.
Зобов'язати відповідачів не чинити перешкоди позивачам в користуванні перерахованими нежитловими приміщеннями.
Зобов'язати відповідачів не чинити перешкоди позивачам користуватися спільним двором, особливо територією, яка прилягає к займаним позивачами приміщенням, а також дворовим туалетом та частиною сараю, які знаходяться в спільному дворі жилого будинку № 59 по вулиці Основ"янській в м. Харкові.
Зобов"язати відповідачів не чинити перешкоди в користуванні спільним двором та перерахованими надвірними будівлями.
Виселити ОСОБА_7 та ОСОБА_9 з самовільно зайнятої квартири № 3, площею 19,8 кв.м, а також жилих приміщень №№ 2-2, 2-3, площею 6,2 та 9,9 кв.м по вулиці Основ"янській, 59 в м. Харкові.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку через суд першої інстанції шляхом подачи апеляційної скарги в 10-денний строк з дня проголошення рішення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подачі апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
СУДДЯ -